5
Fotogalerie

Kamélie, milovnice chladu: Jak se o ni starat, aby kvetla co nejdéle?

Kamélie japonská, chladnomilná kráska původně rostoucí na svazích japonských hor, se do Evropy dostala pravděpodobně již v 16. století zásluhou portugalských mořeplavců. Její zlatá éra přišla až v období biedermeieru, kdy se díky tomu, že má ráda chladno a kvete v zimních měsících, stala doslova královnou plesů. Jak ji pěstovat, aby se jí dařilo?

Ledová královna

Kamélie japonská (Camellia japonica) je stálezelený keř, který v zimě vyžaduje umístění v chladné místnosti, v nevytápěné chodbě či hale s teplotou 5 až l0 oC. Podle stáří dorůstá do různě vysokých keřů či stromků, celoročně ozdobených lesklými temně zelenými kožovitými listy. Světle šedá kůra větévek a kmene je hladká.

Má jednoduché nebo plné květy v barvě od čistě bílé přes růžovou až po sytě červenou, případně květy dvoubarevné, které se objevují v období od pozdního podzimu do začátku dubna. Podle odrůd mívají velikost až kolem 12 cm. Nádherné květy však mají jeden nedostatek - nevoní.

camelia_6_iStock-539357336.jpg

Pokračování 2 / 5

Choulostivá a zároveň otužilá

Ve správném prostředí a odpovídající péči jsou kamélie dlouhověké rostliny a s přibývajícím věkem stále krásnější. Musí mít dostatek světla, nesnáší ale prudké polední slunce. Kamélie nemá ráda náhlé změny životních podmínek, jako jsou výkyvy teploty či průvan.

Je také citlivá na přemístění, kdy je třeba dbát na to, aby se dostala znovu do stejné polohy, jinak shodí všechny květní pupeny. Neprospívá jí přeschnutí půdy ani přílišně převlhčení.

Kamélie jako jedna z mála pokojovek patří mezi chladnomilné rostliny. V zimě snáší dobře i teploty kolem nuly, vhodné je rozmezí od pěti do patnácti stupňů Celsia. Krátkodobě snesou teploty až  -6 °C. Starším rostlinám prospěje, když je od června do příchodu přímrazků letníme na přistíněném místě v zahradě nebo na balkoně. Optimální je světlo rozptýlené a lehký polostín. Koncem září je dáme opět do bytu do místnosti, kde je teplota 4-6 °C, později alespoň 8 °C.

V teplém interiéru můžeme kamélie také pěstovat, ale vyžadují větší péči, jinak nevypadají tak pěkně a mají méně poupat a kvetou hůř nebo kratší dobu. Nedávejte kamélii nad radiátor, pravidelně jí roste listy, nepřesouvejte ji a více zalévejte.

camelia_7_iStock-175327792.jpg

Pokračování 3 / 5

Co kaméliím svědčí?

Stálezelené krásky rostou ve své východoasijské domovině, kde se střídá horké a vlhké léto s mrazivou zimou a sněhem.  Jenže počasí v různých ročních obdobích u nás a v Asii se značně liší. Proto je pro kamélie velmi důležitá doba vegetačního klidu. Snížení zálivky a vzdušné vlhkosti na počátku léta podpoří vysokou násadu poupat. Po odkvětu a v červenci a srpnu zálivku omezíme, v době květu a zjara zaléváme hojně. Rostlinám prospívá zálivka měkkou vodou a mějme na paměti, že je nesmíme nikdy nechat přeschnout!  Přihnojování přizpůsobíme stejně jako zálivku. Na rozdíl od většiny pokojových květin v létě nehnojíme a začneme až při násadě poupat.

camelia_5_iStock-471877123.jpg

Pokračování 4 / 5

Kamélie má ráda klid

Mladé rostliny přesazujeme každé dva až tři roky, starší ve větších intervalech. Vhodná doba je na jaře po odkvětu.  A opět je tu několik zvláštností. V první řadě kamélie nesnáší vápno! Proto je vhodný kyselý substrát, např. pro azalky. Lze využít třeba i směs vřesovky a kompostu s přídavkem písku. Nová nádoba má být jen nepatrně větší než původní. A ještě něco – nesmíme porušit kořenový bal, jinak rostlina zahyne!
Tvarovací řez kamélie většinou nepotřebují. Starší nevzhledné exempláře můžeme řezem zmladit, pak je ale dobře zaléváme a hnojíme, dokud znova neobrostou.
Kamélie se množí v únoru, březnu nebo v srpnu 6 až 8 cm dlouhými řízky, které se nasázejí do směsi rašeliny a písku (1:1) a přikryjí se sklenicí. Aby řízky skutečně zakořenily, je třeba substrát zahřívat na 25 °C. Jakmile řízky zakoření, přesadí se do malých květináčů do směsi rašeliny, listovky a písku v poměru 2:1:1.

Nejčastěji se na kaméliích vyskytují poruchy růstu a kvetení po náhlých změnách prostředí, při nedostatku světla, přehnojení minerálními hnojivy, suchém vzduchu. Z chorob se vyskytuje virová skvrnitost (žluté skvrny na listech, případně květech), různé černé povlaky a puklice.

camelia_4_iStock-135092033.jpg

Pokračování 5 / 5

Pozvánka na výstavu

Jedinečným dokladem slavné éry kamélií jsou dodnes sbírky těchto rostlin udržované v řadě zámeckých zahradnictví. Rozsáhlou sbírkou kamélií, čítající v současnosti na téměř tři stovky klasických i méně známých odrůd, se může pochlubit i rájecký zámek, který krásu kamélií opět představí veřejnosti na výstavě Křehká krása - Kamélie a sklo, která se koná od 3. března do 12. března 2017.

camelia_3_iStock-500849347.jpg


Letošní jubilejní již 25. ročník výstavy kvetoucích kamélií společně s dalšími květinami vyzdobí historické místnosti přízemí ze sbírek a depozitářů zámku. Moderní sklo představí um, dovednosti, nápady a nové pohledy na zpracování skla umělců ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí. V průběhu výstavy bude rovněž otevřeno zámecké zahradnictví, a tak si návštěvníci mohou domů odnést nejen příjemný zážitek, ale i mladé rostliny kamélií včetně podrobného návodu na jejich pěstování.

 

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud