Kam s exotickými rostlinami v naší zahradě?

Kam s exotickými rostlinami v naší zahradě?

Letní balkony, terasy a chodníky zdobí mnohdy návštěvníci z tropických a subtropických krajů. Exotickým rostlinám nacházíme v zahradě místo citlivě, aby vynikl a oku lahodil jejich cizokrajný vzhled.

Rostliny v nádobách jsou typickými obyvateli zpevněných ploch, teras a balkónů, ale své uplatnění nacházejí i přímo v zahradě. Aby vynikl jejich exotický vzhled, umisťují se často jako solitéry ke vstupům do budovy, na stupně schodišť, k odpočívadlům, do trávníkových ploch nebo do středů letničkových záhonů. Při zapouštění do trávníků a záhonů je důležité, aby byla nádoba dobře zakrytá. Okraje květináče, vyčnívajícího např. z letničkového záhonu, nepůsobí příliš esteticky.

Chceme-li vytvořit z rostlin esteticky hodnotnou skupinu, je důležité, aby nádoby použitých rostlin měly podobný charakter (byly ze stejného materiálu, měly podobný tvar, podobnou barvu). Lze kombinovat například velkou rostlinu v dřevěném květináči s několika menšími v hliněných květináčích. Přidáme-li však do této skupiny ještě několik plastových květináčů a plechových kbelíčků, bude skupina působit nesourodě.

Exotické rostliny mohou být kombinovány i s ostatními dřevinami, trvalkami i letničkami v nádobách. Mělce kořenící letničky lze vysadit také přímo do nádoby a oživit tak celkový vzhled nádoby v letním období.

Vzájemnou kombinací rostlin vznikají kontrasty. Silného kontrastu dosáhneme použitím prvků s výrazně odlišnými vlastnostmi, např. velký a malý list rostliny. Silný kontrast vnáší do skupiny oživení, ale jeho přemíra může vyvolat chaos. Vzájemně kontrastují různě zbarvené rostliny i rostliny s jemnou stavbou a drobnými listy s rostlinami málo větvenými a velkolistými.

Doporučujeme

Články odjinud