vytisknout velikost písma Kalatea – rostlina, která vám řekne, že je čas jít spát

Vyhledávanými rostlinami pro ozdobu interiérů jsou kalatey, blízké příbuzné marant. Jejich obliba stále roste především pro krásnou kresbu na listech, která je oběma rodům společná.

Maranta, nebo kalatea? Jak je rozeznat a další zajímavosti

Hlavním rozdílem mezi nimi je, že kalatey jsou poněkud vzpřímenější a jejich listy větší. Jméno pochází z řeckého kalathos, což v překladu znamená košík. Její listy totiž rostou do jakéhosi kornoutu, vzdáleně připomínajícího koš, ale to není jediné vysvětlení. Možná se tak jmenuje proto, že z pevných listů pletli jihoameričtí indiáni koše k lovu ryb. Jisté je, že tyto exotické rostliny jsou původem z tropické Ameriky, především z Brazílie.

Kalatea: proužky jako zebra

Kalatea: proužky jako zebra

Kalatea: Co druh, to jiná barva listů i květů

Rozmanitostí barev jednotlivých kultivarů nám kalatey nabízí využití téměř v jakémkoliv typu interiéru. Velmi dobře se kombinují a snášejí s ostatními rostlinami jako například filodendrony, fíkusy či dracénami. Jedním z nejznámějších druhů je Calathea zebrina, která má na listech světle zelenou kresbu, k dekoraci bytu se neméně hodí i velmi přitažlivá C. roseopicta s mnoha barevnými variantami, např. odrůda Angela s bílými okraji listů nebo Sylvia se světlým středem a naopak zeleným okrajem.

Kalatea kvete od konce května do poloviny srpna zajímavě uspořádanými květy, které jsou buď na stoncích, nebo v paždí listů. Barevnost květů se druh od druhu velmi liší: Mohou být bílé, žluté, oranžové, fialové či v kombinaci barev.

Etno styl a pokojové rostliny: vytvořte exotiku v českých podmínkách

Etno styl a pokojové rostliny: vytvořte exotiku v českých podmínkách

Pokojová rostlina do stínu nebo polostínu

Kalatea vyžaduje stinné až polostinné místo s běžnou pokojovou teplotou a vyšší vzdušnou vlhkostí. Neumisťujeme ji na jižní ani západní okno – v žádném případě nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření. Na příliš tmavém místě nebudou její listy tak výrazně zbarveny jako v polostínu. Je citlivá na průvan a přeschnutí kořenového balu. Půdu je nutné udržovat mírně vlhkou, zalévat odstátou vodou a pravidelně rosit. Tvorbě bílých skvrn na listech zabráníte používáním převařené vody. Od března do srpna je možné slabě přihnojovat. Vyžaduje denní teplotu přes 20 °C, noční by nikdy neměla klesnout pod 16 °C.

Rostliny pro tmavé kouty

Rostliny pro tmavé kouty

Modlící se květina vám řekne, že už je čas na spánek

Tato pokojová rostlina s vámi skutečně žije: Večer vám řekne, že je čas jít spát – tím, že se „uzavře“ vzpřímením listů a ráno se opět rozkošatí. Sevřené listy připomínají ruce složené k modlitbě, a proto dostala kalatea i přídomek – modlící květina.

Přerostly vám doma květiny? Ostříhejte je!

Přerostly vám doma květiny? Ostříhejte je!

 
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty