Ve druhém dílu seriálu o kachnách v zahradě popíšu problematiku zakládání chovu, poradím, kde pořídit kachňata, jak o ně pečovat, kde je vhodně ubytovat a čím krmit. Přiblížím vám v současnosti populární plemeno indických běžců.
O tom, jak mohou kachny na zahradě pomáhat, jste se mohli dočíst v 1. dílu našeho seriálu. Nyní k jejich charakteristice a požadavkům.
Vybírat můžete mezi plemeny masnými a na snůšku. U nosných plemen získáte jako bonus velice chutná domácí vejce, u masných je snůška nižší.
Z masných plemen mohu doporučit kachnu pomořanskou, saskou a pižmovou. Z nosných plemen je asi nejznámější indický běžec, zapomenout nesmíme na kachny kampbelky. Pro výběr plemene je důležitá také jeho odolnost proti chladu.
Zajímavým plemenem je černá americká kachna kajuga se smaragdovým leskem, která je univerzálním plemenem
Indičtí běžci likvidují slimáky stejně jako jiná plemena
Velmi žádané je v posledních letech plemeno indických běžců, a to pro jejich likvidaci slimáků. Nutno ale připomenout, že je to vlastnost všech kachen, nikoliv pouze tohoto plemene.
Běžci se chovají pro vejce, dosáhnout lze snůšky i sto osmdesát vajec ročně. K jejich typickým znakům patří elegantní vzpřímené držení těla – stejné, jako mají tučňáci, a nelétavost.
Příslušníci tohoto plemene jsou velmi aktivní a zahradu prošmejdí několikrát za den. Většina kachňat se líhne v umělé líhni nebo pod kvočnou, protože u kachen je většinou potlačen pud sezení na vejcích. Běžci jsou ale citlivější na vysoké mrazy.
Postavení těla indických běžců lišící se od klasických plemen je patrné na první pohled, zde v porovnání s kachnou pomořanskou
Založení chovu
Pokud se rozhodnete založit chov, doporučuji pořídit si kachňata od zkušeného chovatele. Dejte přednost osobnímu výběru, kdy uvidíte zdravotní stav celého chovu. Možný je odběr už jednodenních kachňat přímo z líhně, ale doporučuji odebírat zvířata starší.
Pokud chcete buď kachničku, nebo kačera, musíte počkat do druhého měsíce jejich života. Tehdy kachňata přestanou pípat a je možné rozlišit od sebe pohlaví podle hlasu. Chcete-li získat dospělého jedince s přesným exteriérovým vybarvením, určitě zvolte některou z výstav.
Kachny jsou ptáci hejnovití, proto vždy pořizujte minimálně dva bez ohledu na pohlaví
Péče o kachňata
Nejčastěji lze získat kachňata krátce po vylíhnutí. Výhodou jejich pořízení ve stáří do jednoho měsíce je nízká cena, nevýhodou potřeba vyšší péče a nemožnost rozlišení pohlaví. U kachen je běžný vyšší výskyt kačerů ve snůšce, proto se může stát, že se vám z pěti kachňat časem vyklube jedna kachnička a čtyři kačeři.
První tři týdny života kachňatům na noc přitápějte (stačí dvacetiwattová žárovka instalovaná v květináči, kolem kterého se kachňata semknou), za chladných dní je lépe topit celý den a nahradit tak chybějící matku.
Ubytování je vhodné v chráněném prostoru, jako je stodola, dílna nebo sklep. Za chladného a vlhkého počasí neumísťujte kachňata do venkovní posady na celý den.
Krmení a napájení
Kachňata můžete živit obilným šrotem, jemně sekanou trávou nebo krmivem určeným přímo pro ně, které se dá koupit v zemědělských prodejnách. Krmení a vodu dejte kachničkám do plochých misek (miska pod květník). Nikdy nepoužívejte hluboké misky, protože při napájení může dojít k utonutí mláděte. Vodu je třeba často měnit!
Při pravidelném pobytu venku umístěte kachňátka do chráněného výběhu (oplocení z pěti stran) nebo do posady. Kachňata jsou lákadlem pro dravce, například pro káňata, fretky, lasičky, kuny a kočky. Výběh by neměl být na celodenně osluněném místě.
Kachňata se k sobě shluknou pro vzájemné ohřátí a pocit bezpečí
Zázemí pro kachňata a dospělé jedince
Kachňata ubytujte do staré králíkárny či psí boudy nebo jim pořiďte domeček nový – jeho velikost zvolte podle počtu budoucích obyvatel. Coby podestýlku použijte slámu, nemáte-li ji, postačí hobliny. Dospělým kachnám pořiďte větší boudu (ideálně dřevěnou).
Kolik máte v hejnu kachniček, tolik připravte boxů pro tvorbu hnízd. Velikost kachníku zvolte podle plemene. Obecně platí, že čím více prostoru, tím budou kachny klidnější. Nezapomeňte na větrací okénko a také na to, že kachník je třeba pravidelně vyčistit.
Přítomnost kačera v hejnu není bezpodmínečně nutná, chovat se dají pouze samé kachničky. Objem snůšky to neovlivní, jen nemůžete nechat líhnout kachňata.
V hejnu nevadí ani opačný případ – přítomnost většího počtu kačerů. Jednou za čas přinese potíže až boj o samičky a privilegium pářit se s nimi. Samci dokonce mohou tvořit i samostatné hejno, a to bez větších problémů se vzájemnou agresí.
V kachníku oddělte boxy pro jednotlivé kachny, kačer sedí většinou u vstupu
K přikrmování kachen se hodí obilí, rozmáčené pečivo nebo granule určené přímo pro tento účel. Jsou obohaceny o vitaminy a minerály a zakoupíte je v prodejnách zemědělského nákupu ve dvou zrnitostech – pro kachňata a pro dospělé kachny či kachny ve snůšce. Přikrmování je vhodné v období nedostatku přirozené potravy (hmyz, tráva), v období růstu a snůšky.