Kachny jako pomocníci na zahradě, díl I.

Vlastníte prostornou zahradu a máte rádi zvířata? Zkuste si pořídit kachny. Zastanou hned několik funkcí najednou: od producentů vajec a masa přes hnojení trávníku až po konzumaci slimáků, kteří trápí nejednoho zahrádkáře.

Pro každou zahradu, v níž chcete výrazně omezit používání chemických látek, je kachna velice účinným pomocníkem.

Necháte-li těmto opeřencům k dispozici celou plochu zahrady, dokáží omezit výskyt škůdců na minimum. Naopak v malém uzavřeném prostoru brzy trávník vypasou. Není náhoda, že příznivci ekozahrad je nazývají permakulturním traktorem.
 

kachny1_1.JPG
Kachny jsou spokojené ve větším hejnu

Přínos pro zahradu 

Kachny jsou bez ohledu na plemeno primárně masožraví tvorové, což znamená, že s chutí sbírají veškerý hmyz, larvy, žížaly, mravenčí kukly a slimáky, případně i hlemýždě.

S oblibou ozobávají lepové pásky na stromech a neustále prohledávají mulčovací kůru. Pokud máte v zahradě chrousty, jsou kachny schopné dobývat zobákem ze země jejich larvy.

Nezanedbatelná je i jejich péče o trávník. Přednostně se drží na trávě, kterou spásají. Vyhledávají listy smetánky, jetele a dalších bylin. Přispívají k pravidelnému přirozenému hnojení.

Jejich trus má kašovitou konzistenci, a tak stačí hadice s vodou nebo vydatnější déšť a je uklizeno. Kachny vám také pomohou zredukovat mech v trávníku. Silně jej rozruší zobákem ve snaze nalézt pod ním něco k snědku.
 

kachny1_2.JPG
Kachna v květinovém záhonu působí určitě přirozeněji než sádrový trpaslík

Chov s nízkými nároky

Volně vypuštěné kachny si od jara do podzimu samy během dne nasbírají dostatek potravy. Pouze v zimním období a v období snůšky vajec je musíte přikrmovat. Nejvhodnější jsou granule určené přímo pro ně nebo obilí, které koupíte v prodejnách zemědělského nákupu.

kachny1_3.JPG
Kachny jsou schopny najít si v omezené míře potravu i pod sněhem

Úrodu zeleniny si chraňte

Do jídelníčku kachny rády zařadí křehkou zeleninu a některé druhy ovoce – jahodami počínaje a spadanými nahnilými jablky konče. K zeleninové zahrádce proto pořiďte nízké oplocení, předejte tak škodám při výsevu a následně i na úrodě.

Čerstvě zrytému záhonu plnému hmyzu a žížal kachny prostě neodolají. To samé platí o vodě v jakékoli podobě. Pokud necháte puštěnou vodu z hadice, okamžitě se k ní shluknou a vytvoří si bahniště.

kachny1_4.jpg
K oplocení zeleninových záhonů stačí plot o výšce padesát centimetrů, kachny nerady překonávají překážky

Dáváte-li odstát vodu do kyblíků či konví, postavte je na místo, kam se tato zvířata nedostanou, protože i kdyby měla k dispozici rybník, napít se musí právě od vás.

V neposlední řadě nezapomeňte, že kachny jsou společenské. Brzy se naučí upozornit pod otevřeným oknem, že je čas nasypat jim něco dobrého. Nemohou nahradit klasické domácí mazlíčky, jako jsou psi nebo kočky, ale vaší zahradě dodají nový rozměr.

Komu nevadí trocha práce denně navíc a kdo má chuť oživit svoji zahradu, tomu v příštích dílech pomůžeme s výběrem plemene, poradíme s přípravou kachníku a s dalšími  kroky nezbytnými k založení úspěšného chovu.

Doporučujeme

Články odjinud