Dopřejte své lásce na svatého Valentýna něco příjemného! Vonící hyacint potěší smysly a navodí romantickou náladu. Luxusně vypadající aranžmá vytvoří podle následujícího návodu i ti, kteří dosud nic podobného nezkoušeli.
Rozhodnete-li se darovat své milé či svému milému na svátek svatého Valentýna aranžmá z hyacintů, vyberte především odrůdy růžové a červené, protože právě to jsou barvy lásky.
Aby aranžmá vypadalo romanticky, můžete ho dozdobit nejrůznějšími dekoracemi ve tvaru srdíček, motýlků a podobně. Do květináče ke krásně rozkvetlému hyacintu stačí například jednoduše zapíchnout červené srdíčko na špejli a květináč obalit červeným balicím papírem či keramickým obalem.
Chcete-li vyzkoušet něco náročnějšího, nechte se inspirovat naším romantickým aranžmá, které sladce provoní menší prostory.

Větvičky zimostrázu a stejně tak i hyacint stříhejte jako poslední, až budete mít nachystané vše ostatní
Nejprve si připravte všechen materiál, který budete k výrobě aranžmá potřebovat: nachový hyacint, zimostráz (Buxus sempervirens), pěnovou aranžovací hmotu a stuhu v barvě květu hyacintu. Hodí se vám také ostrý nožík a zahradnické i klasické nůžky.

Při nákupu aranžovací hmoty se nespleťte a vyberte tu, která je určena pro živé rostliny
Důkladně navlhčete pěnovou aranžovací hmotu a vložte ji do ozdobné vázy tak, aby přibližně o půl centimetru přečnívala přes okraj. Do stonku hyacintu zasuňte špejli, aby se nezlomil. Nejprve do středu aranžovací hmoty zapíchněte hyacint. Pomozte si tím, že do hmoty předem uděláte otvor nožem.
Jen dobře zvolená váza umocní dojem z výsledného aranžmá
Okolo hyacintu zapíchejte Buxus, abyste vytvořili dojem živého plotu. Buxus zarovnejte na stejnou výšku.

Stuhu neuvazujte příliš pevně
Nakonec aranžmá ozdobte barevně sladěnou stuhou; než odstřihnete tu správnou velikost, vyzkoušejte stuhu omotat kolem Buxusu, aby nebyla příliš krátká.

Působivý výsledek je zaručen
A dílo je hotovo. Nezapomeňte, že rostliny potřebují pravidelnou zálivku. Jakmile aranžovací hmota jednou vyschne, už do sebe žádnou další vodu nevsákne.
Zemina nesmí vyschnout
Krásným dárkem je i hrnkový hyacint. Vykvétá při teplotě 16 až 20 °C, kvete obvykle jednadvacet dní, při vyšších teplotách bude ale tato doba kratší. Hyacint je nenáročný na péči. Není nutné jej přihnojovat, pouze pravidelně zalévejte. Květináček, ve kterém se hyacint prodává, bývá malý, a rychleji proto vysychá. Kořenový bal bychom měli udržovat stále mírně vlhký.
Řezané květy přímo do vázy
Kromě hrnkového hyacintu je samozřejmě k dostání i hyacint řezaný, který se vyznačuje stejně jedinečnou vůní a barevnou rozmanitostí a s oblibou se využívá do jednodruhových i smíšených kytic. Řezaný hyacint je na trhu dostupný od listopadu dokonce až do května.

Nebojte se zkombinovat do jedné kytice co nejvíce různobarevných hyacintů
Kvalita řezaných hyacintů podstatně vzrostla od doby, kdy se prodávají i s částí cibulky, která, jak se zjistilo, obsahuje buňky dodávající květině optimální množství vody a živin. Stejně jako ostatní cibuloviny i řezaný hyacint v aranžmá dále roste, což aranžmá zajišťuje neustálou proměnu.

Jednoduché a současně originální aranžmá z bílých a tmavě růžových hyacintů vložených do několika skleniček na stopce. Zajímavým doplňkem jsou fialově obarvené větvičky, které jsou ke skleničkám připevněny z vnější strany bílou stuhou
Vzhledem k tomu, že mají hyacinty na konci stonku ponechanou část cibulky, se jejich stonky pravidelně neořezávají jako u jiných květin. Spodní část stonku proto jen dobře opláchněte. Květiny umístěte do čisté vázy s čerstvou vodou a přídavkem speciální výživy pro řezané cibuloviny.

Hyacinty jsou umístěny do průhledných skleniček, které odhalují cibulky a kořeny hyacintu. Výsledný dojem umocníte, pokud několik podobných aranžmá umístíte vedle sebe na barevný podnos, který jednotlivé prvky sjednotí do působivého celku
Květiny chraňte před průvanem a zdroji etylénu, například cigaretovým kouřem a zrajícím ovocem. Obojí zkracuje jejich životnost, která se jinak pohybuje v průměru okolo sedmi dní.