vytisknout velikost písma Jsou lepší dřevěná nebo plastová okna?

Potřebovali byste nová okna a nevíte, jaká vybrat? Kam se hodí plastová okna, a kde je vhodnější zvolit dřevo? Podívejme se na volbu oken zblízka.
Jsou lepší dřevěná nebo plastová okna?

Nepodceňujte plastová okna

Při výběru oken především dobře zvažte, jaké na ně kladete požadavky. Nejde totiž jen o úsporu tepla, ale také o utlumení venkovního hluku, bezpečnost vašich dětí nebo ochranu před zloději. Je proto dobré uvědomit si, kde budou okna sloužit. Volba rámů a křídel je ale jen jednou stranou mince, většinu plochy okna totiž tvoří zasklení, které tak má zásadní vliv na vlastnosti nejenom plastových oken. Nezapomeňte ani na doplňky, stínění, sítě či parapety, pokud vše vyřešíte rovnou s okny, bude vše pěkně sladěno vzhledem i funkčností a většinou i ušetříte.

Otázka zda si pořídit plastová okna nebo dát přednost přírodnímu dřevu je v zásadě jen o individuálních preferencích a výši investice. Z hlediska vlastností a funkčnosti se plastová okna zcela vyrovnají oknům ze dřeva.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou plastových oken je fakt, že není třeba zabývat se péčí o jejich povrch, stačí je jen umýt. Dřevo je přírodní materiál, proto je třeba pořídit si dřevěná okna s opravdu dobrou vícevrstvou povrchovou úpravou. I tak je ale většinou třeba ošetřit okna speciálním balzámem a po několika letech bude nutný i renovační nátěr. Vše ale záleží na tom, jak jsou dřevěná okna vystavena slunečnímu záření, dešti a dalším povětrnostním vlivům.

Jaká plastová okna si vybrat

Pokud se rozhodnete pro plastová okna, je dobré vědět, že v současné době je trend volit profily se stavební hloubkou větší jak 70 mm a středovým systémem těsnění. Tři těsnění po celém obchodu okna poskytují nejen lepší tepelnou ale i zvukovou izolaci. Zasklení trojsklem je z hlediska tepelné izolace výhodnější a bývá tak nejčastější volbou. Na druhou stranu ale trojsklem může do interiéru projít méně slunečního světla i tepla. Je tak dobré zabývat se i vlastnostmi zasklení.

Někdy si lidé myslí, že plastová okna „nedýchají“, to ale není pravda. Izolační vlastnosti moderních oken, a to jak dřevěných tak plastových, spočívají ve správně seřízeném kování. Především totiž nesmí okny táhnout. Proto je jak po výměně oken, tak i po namontování do novostavby nutné správně větrat. Krátké a častější intenzivní vyvětrání odstraní z interiéru přebytečnou vlhkost. To platí jak u dřevěných tak plastových oken.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Plastová okna budou dobře sloužit téměř v každém domě, ale jsou případy, kdy je vhodnější zvolit dřevěná okna. Jde například o stylové stavby, kde by plast působil cizorodě. Pro atypicky tvarovaná okna nebo velké prosklené plochy může být z hlediska dlouhodobé funkčnosti vhodnější dřevo, do vlhkých prostor pak třeba i hliníková okna. Seriózní dodavatel by vám měl říci, kdy jsou již požadavky na hranici možností plastových oken.

Dodavatel by měl vždy srozumitelně vysvětlit a poradit, jaký typ oken, zasklení a doplňky by bylo vhodné pro konkrétní případ použít. Výhodou je, že jak u plastových oken, tak u dřevěných oken se nemusíte omezovat z hlediska barevnosti. Plastová okna nemusejí být totiž jen bílá, ale můžete si je pořídit v oblíbených dřevodekorech i třeba stále populárnější šedé barvě.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové obrazy i hodiny z mechu

Jak pozvat přírodu domů: Tipy na květinové ob…

Když nemůžete do lesa, může les přijít k vám. Pořiďte si domů, kde trávíme většinu života, kus přírody, její krásy a harmonie.

12.  1.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

7.  12.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i na videu v úvodu článku.

18.  9.  2019 |