vytisknout velikost písma Jmelí si můžete vypěstovat na zahradě. Víme jak!

Většina z nás má na Vánoce doma pár větviček jmelí pro štěstí. Leckdy ale jmelí velmi rychle opadá nebo neseženeme takové, jaké by se nám líbilo. Není nad to uříznout si na zahradě své vlastní. Poradíme vám, jak na to.

Někteří z vás podnikají výpravy do lesa, aby si jmelí utrhli sami. Roste většinou na borovicích, jedlích a topolech, což je hodně vysoko. Ale najdete ho i na dalších asi dvou desítkách druhů stromů, s výjimkou dubů. Rostlina je poloparazit, což znamená, že si sama zajišťuje fotosyntézu a hostitelskou rostlinu využívá jako přívod vody a minerálních látek.

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Vánoční rostliny: Co symbolizují jmelí, cesmína a vánoční hvězda

Jak pěstovat jmelí

Možná vás nikdy nenapadlo, že jmelí si můžete vypěstovat sami. Postačí vám k tomu pár vyzrálých bobulí a strom, třeba ovocný. Pokud to na něm s počtem rostlin nepřeženete (do deseti), na jeho výnos to nemá téměř žádný vliv, jak nás ujistil jeho dlouholetý pěstitel Daniel Bozner. 

Vyzrálé bobule (od listopadu do začátku dubna) jsou po rozmáčknutí lepivé – využijte toho a přichyťte je rovnou na větev stromu. Lepí se většinou na okraj větví nebo na bujné výhonky, takzvané vlky, aby šlo případně dobře odstranit a nestínilo.

Semena, která vysazujete na listnatý strom, musí pocházet zase z listnatého stromu, jedná se o poddruh: jmelí bílé listnáčové (Viscum album subsp. album).

Jiné poddruhy se na listnáčích neujmou. Jmelí se samovolně nerozrůstá. Množí ho pouze ptáci konzumací bobulí a následným vykálením. Nedoporučuje se vysévat na silné kosterní větve, kde se později špatně odstraňuje.

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Vánoční květiny do interiéru: Co potřebují brambořík, azalka, vánoční hvězda a hvězdník

Druhy jmelí

V Česku se vyskytují tyto tři poddruhy jmelí:

  • Jmelí bílé listnáčové neboli pravé (Viscum album subsp. album) – objevuje se na topolu, lípě, javoru, vrbě, bříze, olši, habru, lísce, hlohu, jabloni, broskvoni, nektarince, jeřábu, jasanu, moruši, ořešáku černém, myrobalánu, aronii černé a na třešni pilovité. Roste dokonce i samo na sobě, jedná se o takzvaný autoparazitismus. Také ho můžete vidět na ochmetu evropském, který roste pouze na dubech (hyperparazitizmus). Jmelí nenajdete na dubu, buku, platanu, hrušni, třešni ptačí a ořešáku vlašském.
  • Jmelí bílé jedlové (Viscum album subsp. abietis) – roste pouze na jedli bělokoré.
  • Jmelí bílé borovicové (Viscum album subsp. austriacum) – objevuje se na borovici lesní, černé, borovici kleči a opravdu jen ojediněle na smrku.
Jmelí bílé: magická rostlina obývající větve stromů

Jmelí bílé: magická rostlina obývající větve stromů

Léčivé účinky

V neposlední řadě je tato rostlina také léčivá, má blahodárný vliv na lidské tělo. Odvar z jejích listů a koncových částí větviček vám pomůže při potížích srdečních, látkové výměně, proti křečím, skleróze či při bolestech hlavy.

Jmelí má močopudné účinky. Ale pozor: odvar se nesmí dělat z bobulí, protože ty jsou jedovaté! Sušené jmelí koupíte i v lékárně. Za padesát gramů zaplatíte kolem sedmnácti korun. 

Ochmet vs. jmelí

Jmelí se dá zaměnit s ochmetem evropským (Loranthus europaeus), který roste na dubech. Z blízka jmelí poznáte podle toho, že je stálezelené. Roste v trsech přichycené svými kořeny na větvi a dorůstá v průměru až jeden metr. Má zelené oválné listy a křehké konce větviček. Jeho plody jsou bílé půlcentimetrové bobule, které mají mléčnou barvu a jsou plné semen. Plody ochmetu mají zlatavou barvu. 

Znáte tilandsie? Byly považovány za cizokrajné jmelí

Znáte tilandsie? Byly považovány za cizokrajné jmelí

Foto: Daniel Bozner

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada