Jak o ně pečovat a množit je
Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence.
Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok. Hlízy jiřin se vysazují koncem dubna až začátkem května tak, aby byly zakryty asi deseticentimetrovou vrstvou půdy. Při mělké výsadbě mohou „krčky“ hlíz poškodit pozdní jarní mrazy a rostlina již znovu neobrazí a uhyne.
Hlízy opatrně očistíme od zeminy a rozdělíme je na tolik částí, kolik z nich vyrůstá stonků. Hlízu uložíme do jamky, pro dobrý start půdu vylepšíme hrstí granulované chlévské mrvy a zahrneme zeminou. Dobře nohama upěchujeme půdu a důkladně zalijeme. Po vsáknutí vody na hlízy nahrneme zbývající suchou zeminu (třeba i do hrůbku), aby dobře izolovala vlhkost a pupeny mohly začít růst.
Pokračování 2 / 7
Zálivka a kvetení
Po výsadbě je třeba hlízy dobře zalévat, později už jiřiny nejsou na vláhu náročné, pouze při déletrvajících obdobích sucha. Protože ne všechny jiřiny mají dostatečně pevné stonky, aby odolaly polámání větrem, při sázení ze severní strany k hlíze přidáme oporu.
Během vegetace odřezáváme odkvetlé květy a pokud chceme vypěstovat opravdu výstavní a velké květy, vylamujeme boční výhony a každé dva týdny přihnojíme hnojivem pro balkónové květiny.
Pokračování 3 / 7
Tisíce odrůd – vyberte si tu svoji
Divoké jiřiny, objevené při dobývání Aztécké říše v Mexiku, měly jednoduchý květ. První jiřiny, které byly dovezeny do Evropy, uhynuly po několika málo letech a až později kohosi napadlo této hlíznaté rostlině poskytnout přes zimu odpočinek.
Teprve potom mohly jiřiny prokázat svoji vytrvalost a odolnost. První plnokvěté odrůdy se podařilo vyšlechtit až na počátku 18. století. V současnosti existuje přes 30 000 hybridů této květiny, různých tvarů a barev. Nižší odrůdy se hodí do květináčů, vyšší jako ozdobný plůtek, do předzahrádek, na záhony nebo jako solitéra.
Pokračování 4 / 7
Motýl Emanuel a Franz Josef
Divíte se, co mají ti dva společného? Pro letošní sezónu je na trhu hned několik novinek od českých šlechtitelů. Jméno císaře Františka Josefa I. nese nová dekorační červenobílá odrůda jiřiny, prezentovaná na podzim loňského roku na zámku v Zákupech.
Titulem Královna Jiřinkových slavností, pořádaných v České Skalici, se až do září pyšní Odrůda Bel Amou. Je vysoká sto dvacet centimetrů a má růžové květy se žlutým středem.
Další horkou novinkou je nová skupina minimignonek, které jsou zajímavé tmavě zbarvenými listy. Všechny jsou pojmenovány po postavách z Večerníčků - Ája, Čmelda, Fík a Motýl Emanuel.
Pokračování 5 / 7
Odrůdy do 50 cm pro výsadbu do květináčů
Pomponky:
- Baby Violet, tmavě purpurová
- Amálka, světle žlutá
- Baby Orange, světle oranžová
- Baby Red, zářivě červená
Leknínovitá:
Dekorační:
.