Jezírko na zahradě: Jak zasadit lekníny

Jezírko na zahradě: Jak zasadit lekníny

Lekníny patří mezi nejatraktivnější vodní rostliny zahradních jezírek. Chystáte se na výsadbu? Poradíme vám, co lekníny potřebují, jak je vysadit do minijezírka či větší nádrže.

Lekníny fungují jako vodní hodiny

Lekníny nejčastěji kvetou v období od června do října, výjimečně se první květy objevují koncem dubna. Kořen je ponořen na dně a okrasná část s listy a květy se vznáší na vodní hladině. Puk roste pod vodou a na hladině se ukáže až tehdy, když je připraven k rozkvětu. Květ se otevírá už v dopoledních hodinách mezi osmou a jedenáctou hodinou, zavírá se v rozmezí patnácté a osmnácté.

Všechny lekníny potřebují ke svému zdárnému růstu klidnou vodu s dostatkem slunce. V létě by měla být teplota vody 15–20 °C. Mají rády mírně kyselou vodu s ph 5–6. V takové vodě se netvoří řasy a rostliny mohou dobře dýchat. Listy rostliny by neměly pokrývat více než polovinu vodní plochy. Protože lekníny a jiné plovoucí listové rostliny nesnášejí postřik vodou, neměly by být sázeny v blízkosti fontán.

Pokračování 2 / 5

Výsadba

Lekníny sázíme v květnu až v červnu. Mladší rostliny nejdříve do mělké vody a až po zakořenění a vytvoření nových listů je můžeme přesunout do hlubší. Sazenice leknínů by měly mít vždy alespoň pět zdravých listů a měly by být dobře zakořeněné. Podle toho, jestli chceme s rostlinami manipulovat, či ne, umístíme je buď do nádoby, nebo zasadíme přímo do dna jezírka.

Výsadba na dno jezírka

Pokud máte jezírko hlubší než 60 cm, můžete vysadit leknín přímo na dno vypuštěného jezírka. Tato hloubka zajistí možnost přezimování venku. Na dno dejte trochu substrátu a lekníny do něj zasaďte. Rostlinu obsypejte kameny a můžete napustit vodu. Za pár týdnů se objeví na hladině první listy.

Pokračování 3 / 5

Výsadba leknínu do koše

V jezírku s nižší hloubkou je praktická výsadba do plastového koše, jehož  použití  usnadní následnou manipulaci s leknínem, například při přezimování, kdy stačí koš s leknínem vybrat a na zimu ho přenést do sklepa, kde ho umístíme do nádoby s vodou.

V zahradnictví koupíme většinou už lekníny zasazené do plastové nádoby, ale je lepší před umístěním do jezírka leknín přesadit. Vhodnější jsou mělčí a širší nádoby nebo drátěné koše s hustým děrováním. Jako substrát lze použít jílovitou půdu, kterou smícháme s granulovaným hnojivem pro vodní rostliny. (Chceme-li použít hnojivé tablety, položíme je na dno koše, tak aby se jich kořeny nedotýkaly). Půdní směsí naplníme nádobu do tří čtvrtin, vložíme sazenici a dosypeme substrátem. Všechny listy rostliny by měly po zasazení zůstat nad povrchem půdy. Zeminu dostatečně zatlačíme a nakonec rostlinu obsypeme říčními kameny. Při manipulaci dáváme pozor, protože leknín má poměrně křehké listy, kořeny i puky. A nyní můžeme leknín přesunout do jezírka rovnou do konečné hloubky, ale lepší je postupně hloubku zvyšovat. Nižší vrstva vody se rychleji prohřeje a nová rostlinka rychleji a lépe zesílí.

Video - Snadná výsadba vodních rostlin

 

Pokračování 4 / 5

Který leknín vybrat?

Kultivar leknínu je třeba vybírat podle velikosti, tvaru, hloubky a umístění jezírka. Druhy vhodné do jezírek s vodní plochou do 50 cm2 vyžadují hloubku vody 40 až 80 cm. Největší druhy leknínů s velkými listy potřebují mnohem více prostoru a hloubku 100 až 120cm. Optimální hloubka pro většinu běžných leknínů je 60 až 90 cm.

Pro jezírka do nádob běžně stačí jedna rostlina, neboť mini lekníny potřebují hloubku jen 10 až 30 cm a stačí jim plocha kolem jednoho metru čtverečního. Listy těchto malých leknínů mají kolem 5 cm (často však nejsou odolné proti mrazu). V sortimentu vhodných druhů je několik pěkných kultivarů. Z nejznámějších jsou to karmínovočerené "Froebelii", čistě bílé "Alba", žluté "Helvola", světle růžové "Rosea" nebo zajímavý vínově červený leknín "Laydekeri Lilacea".

Pokračování 5 / 5

Přezimování

Lekníny v hlubších nádržích přezimujeme pod vodou. Mělčí nádrže vypustíme a lekníny přikryjeme 40–50 cm vysokou vrstvou listí, které zatížíme chvojím. V dubnu příštího roku listí odstraníme, nádrž dobře vyčistíme a opět napustíme vodou. Do mělčích nádrží lze též umisťovat lekníny v koších, které na zimu vyzvedneme a umístíme v bezmrazém sklepě. Po 3–4 létech lekníny z nádrží nebo z košů vyndáme, rozrostlé rostliny rozdělíme a opět vsadíme do nového substrátu.

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud