11
Fotogalerie

Jestlipak víte, jakou kytici pro koho vybrat?

Chcete potěšit blízkou osobu kyticí a nevíte, jakou zvolit? A je vůbec vhodná i pro muže? Platí stále, že sudý počet květin je jen na hrob? Na tyto a další otázky jsem se zeptala zkušených profesionálů.

Řiďte se tradicí a citem 

V dnešní době vám v každém květinářství nabídnou mnoho druhů květin, z nichž si můžete nechat vytvořit kytici podle vlastní volby. Ale vybrat tu správnou tak, aby se hodila pro konkrétního člověka, je mnohdy obtížným úkolem.

Pokud budoucího obdarovaného dobře znáte, vše máte ulehčeno. Jestliže ale má být příjemcem někdo, koho jste viděli jen párkrát nebo vůbec, je dobré spolehnout se na tradici a cit, občas vám pomůže i intuice. A především: nebojte se zeptat přímo v květinářství, tam vám poradí nejlépe.  

Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi kyticemi, jež jsou určeny pro ženy, a těmi pro muže?  

Velké rozdíly mezi pugéty pro ženy a muže nehledejte. Pro ženy se více hodí kytice pestřejších barev, vázané jak navysoko, tak dokulata. Pro muže je vhodnější kytice vázaná navysoko, s decentnější barevností květů.  

Kytice.jpg
Květinami můžete vyjádřit své city; foto: www.winkler.cz

A co kytice pro člověka mladšího a staršího, liší se nějak?  

V první řadě záleží na konkrétním člověku a jeho povaze. Žádná norma, která by určovala pravidla, není. Přesto dávají mladí lidé přednost vesměs vazbám moderním, zajímavým až extravagantním.

Jedná se například o ratan nebo révu vinnou. Pugéty pro mladší generace tvoří hodně zeleně. Starší člověk nebude zřejmě toužit po extravaganci, spíše naopak. Tito lidé dbají především na to, aby kytice dlouho vydržela. Nejčastějším druhem bývá karafiát či minikarafiátky.  

Kytice - florista.jpg
Nemáte-li o vzhledu kytice žádnou představu, řekněte floristce, komu je určena a k jaké příležitosti, navrhne vám různé možnosti

Jaká móda panuje ve tvorbě kytic?  

Během každého roku se objevují čtyři trendy, jež květináři sledují a jimiž se mohou nechat inspirovat. Trend blížícího se jara se nazývá „Barevná šeď“ – optimistické a hravé barvy jsou kroceny jinak trochu nudnou šedou.

Květinou, kterou bychom mohli v poslední době označit za vyloženě in, je kala. Častokrát se objevovala ve svatebních kyticích našich babiček a maminek a opět se ocitá na vrcholu.

Kytice - kala.jpg
Kalu seženete v mnoha barvách; foto: www.winkler.cz

Platí stále pravidlo, že sudý počet květů dáváme jen na hrob?  

Ne, to opravdu neplatí. U smutečních kytic se sice stále doporučuje sudý počet květů, takže se například kytice růží vážou ze čtyř, šesti nebo osmi kusů v postupné vazbě, a pokud se jedná o větší smuteční kytici, vychází jednotlivé květy na desítky, ale není žádným proviněním proti společenské etiketě vzdát hold zemřelému lichým počtem květin. Stejně tak nevadí, když na návštěvě obdarujete hostitelku sudým počtem květů v pugétu.

Kytice - svatební.jpg
Specifickou kategorií jsou kytice svatební, o těch si ale rozhodují nevěsty samy

V mezinárodním doručování rostlin se používají vždy počty na tucet (12 kusů). Tím se řídí celý svět, proto se například u růží objednávají násobky tohoto počtu. Mezinárodní označení pro kytici růží je Nr. 1212 – tucet růží. V Česku byl však u tohoto označení počet upraven na jedenáct kusů. Mladí lidé na rozdíly mezi sudými a lichými květy nedbají, zastávají názor, že žijeme také v páru, tak proč nemít dva květy ve váze.  

Který druh květin se u nás těší největší oblibě?  

Nejvyššího postu si dlouhodobě užívají růže. Jsou nazývány královnami květin a také si jako královny vedou. Místo hned za nimi zaujímají květy podle sezony. Ať už to jsou na jaře tulipány, v létě moderní a oblíbené slunečnice, na podzim chryzantémy a v zimě gerbery či lilie. Pořadí je jen přibližné, samozřejmě záleží na tom, jakou má každé květinářství klientelu.  

Kytice - růže.jpg
Růže si drží pozici vítěze; foto: www.winkler.cz

Jaká květina je opomíjená?  

Jednou z nádherných květin, kterou opomíjíme (a nejenom v Česku, ale i v ostatních postkomunistických zemích), je karafiát. Červeně zabarvený představuje téměř neprodejné zboží.

Kytice - karafiát.jpg
Zdají-li se vám karafiáty samy o sobě nevýrazné, zkuste je doplnit třeba pomerančem; foto: www.winkler.cz

Přitom je tolik kvalitních důvodů, proč zrovna jej vybrat: karafiáty mají jako jedny z mála druhů řezaných do váz stovky odstínů barev, příznivou cenu a dlouhou trvanlivost, navíc v kombinovaných kyticích vypadají skvostně.

Menší zájem zákazníků je také o pivoňku. Přitom když si představíte prostřený stůl, jemuž vévodí pár květů pivoňky, romantiku snoubící se s krásou a vkusem vykouzlíte jedna dvě.  

Všechny čtenáře bude určitě zajímat, s čím novým se mohou v květinářstvích setkat.  

Novinek bývá během roku několik, nejvíce se rozšiřuje sortiment růží. Z těch posledních lze jmenovat například sametově rudou Grand Prix nebo bělozelenou Avalanche. Dále pak nepřeberné množství tulipánů v přenádherných barevných kombinacích.  

Zapamatujte si:

Jaká kytice se hodí pro…  

 • dítě? Malá jemná kytička, doplněná bonbony nebo nějakou malou hračkou.
 • slečnu? Mladá slečna si zaslouží nějakou romantickou kytici, například frézie, které krásně voní.
 • ženu? Ve zralé ženě se mísí krása a zkušenost, proto se hodí například kytice míchaná, vytvořená z několika různých rostlinných druhů.
Kytice - míchaná, v oranžových tónech.jpg
Míchaná kytice v oranžových tónech; foto: www.winkler.cz
 • babičku? Volte něco decentního a především trvanlivějšího, jako je orchidea nebo v levnější variantě karafiáty.
 • muže? Pánům můžete dopřát něco exotičtějšího, například strelitzii.
Kytice pro muže.jpg
I muži rádi dostanou něco pěkného; foto: www.winkler.cz
 • dědečka? Postarším pánům dopřejte pěkný pugét doplněný dobrými klobáskami nebo malými lahvičkami alkoholu. 

Jakou kytici zvolit k… 

 • narozeninám? K takové příležitosti se hodí snad všechny druhy pugétů: od pěkné kulaté kytice v pastelových barvách až po velké kytice o několika desítkách květů; záleží jak na věku oslavence, tak na vašich finančních možnostech.
 • výročí svatby? Většinou si zákazníci přejí stejné květy, jako měla nevěsta v den jejich svatby.
Kytice - promoce.jpg
Čerstvý absolvent zajisté uvítá i kytici doplněnou bankovkami; foto: www.winkler.cz
 • ukončení studia? Hodí se kytice postupného tvaru. 
 • pohřbu? Tady záleží na tom, zda je zákazník jen vzdálenějším účastníkem pohřbu, nebo přímým příbuzným zemřelého. Nejčastější vazbou bývá kytice růží, jak je u nás zvykem, v sudém počtu. Blízcí příbuzní upřednostňují vypichované kytice či věnce. Často si zákazníci objednávají krásné a jemné aranžmá z konvalinek, jež se umístí na rakev zesnulého.
Kytice - pohřeb.jpg
Bílá barva květů je pro smuteční vazbu typická; foto: www.winkler.cz

Jakou výzdobu pro… 

 • sváteční stůl? Standardem bývá vypichované aranžmá z řezaných květin.

 • vánoční tabuli? Nízké vypichované aranžmá laděné do barev, které sami na Vánoce používáte (bývá to většinou zlatá, stříbrná, červená, modrá a letos byla módní černá), obohacené vánočními doplňky.

 • letní tabuli? Jemná a krásná je ikebana či vypichované aranžmá s květy, jež nás tou dobou obklopují.

Kytice - jen tak.jpg
Barevné květy rozzáří každý interiér
 • radost? Nesmějte se, proč ne? Je přece krásné ozdobit si stůl či jiné místo jen tak. Stačí něco jednoduchého, třeba miska (nejlépe průhledná) s vodou, v níž plave pár květů.

Trocha společenského chování ke kyticím patří 

Jde-li muž k hostitelce, vybalí kytici z papíru již přede dveřmi nebo v předsíni. Pugét drží v levé ruce, aby mohl ženu pravou rukou pozdravit či jí poblahopřát.

Ikona kytice.jpg
Dávat i přijímat kytici byste měli s noblesou 

Hostitelka za kytici poděkuje a hned ji jde dát do vázy s vodou. Pokud není kytice hodně vysoká, postaví ji na prostřenou tabuli. Je-li naopak pugét velký nebo vysoký, takže by na stole překážel, umístí ho na viditelné místo jako vzdání díků. 
 

Stejně tak já vzdávám dík dvěma odborníkům na slovo vzatým: panu Miloši Winklerovi (Ekytky - Miloš Winkler) za vyčerpávající profesionální poradenství a stejně tak panu Petru Kopáčovi (Naxflowers), že i při své vytíženosti věnoval pár profesionálních rad našim čtenářům. 

Doporučujeme

Články odjinud