vytisknout velikost písma Jestlipak víte, jakou kytici pro koho vybrat?

Chcete potěšit blízkou osobu kyticí a nevíte, jakou zvolit? A je vůbec vhodná i pro muže? Platí stále, že sudý počet květin je jen na hrob? Na tyto a další otázky jsem se zeptala zkušených profesionálů.

Řiďte se tradicí a citem 

V dnešní době vám v každém květinářství nabídnou mnoho druhů květin, z nichž si můžete nechat vytvořit kytici podle vlastní volby. Ale vybrat tu správnou tak, aby se hodila pro konkrétního člověka, je mnohdy obtížným úkolem.

Darujte kytici a pak ji s oslavencem snězte

Darujte kytici a pak ji s oslavencem snězte

Pokud budoucího obdarovaného dobře znáte, vše máte ulehčeno. Jestliže ale má být příjemcem někdo, koho jste viděli jen párkrát nebo vůbec, je dobré spolehnout se na tradici a cit, občas vám pomůže i intuice. A především: nebojte se zeptat přímo v květinářství, tam vám poradí nejlépe.  

Květiny jsou i pro muže: podle čeho vybírat

Květiny jsou i pro muže: podle čeho vybírat

Jsou nějaké zásadní rozdíly mezi kyticemi, jež jsou určeny pro ženy, a těmi pro muže?  

Velké rozdíly mezi pugéty pro ženy a muže nehledejte. Pro ženy se více hodí kytice pestřejších barev, vázané jak navysoko, tak dokulata. Pro muže je vhodnější kytice vázaná navysoko, s decentnější barevností květů.  

Klepněte pro větší obrázek
Květinami můžete vyjádřit své city; foto: www.winkler.cz

A co kytice pro člověka mladšího a staršího, liší se nějak?  

V první řadě záleží na konkrétním člověku a jeho povaze. Žádná norma, která by určovala pravidla, není. Přesto dávají mladí lidé přednost vesměs vazbám moderním, zajímavým až extravagantním.

Jedná se například o ratan nebo révu vinnou. Pugéty pro mladší generace tvoří hodně zeleně. Starší člověk nebude zřejmě toužit po extravaganci, spíše naopak. Tito lidé dbají především na to, aby kytice dlouho vydržela. Nejčastějším druhem bývá karafiát či minikarafiátky.  

Klepněte pro větší obrázek
Nemáte-li o vzhledu kytice žádnou představu, řekněte floristce, komu je určena a k jaké příležitosti, navrhne vám různé možnosti

Jaká móda panuje ve tvorbě kytic?  

Během každého roku se objevují čtyři trendy, jež květináři sledují a jimiž se mohou nechat inspirovat. Trend blížícího se jara se nazývá „Barevná šeď“ – optimistické a hravé barvy jsou kroceny jinak trochu nudnou šedou.

Květinou, kterou bychom mohli v poslední době označit za vyloženě in, je kala. Častokrát se objevovala ve svatebních kyticích našich babiček a maminek a opět se ocitá na vrcholu.

Klepněte pro větší obrázek
Kalu seženete v mnoha barvách; foto: www.winkler.cz

Platí stále pravidlo, že sudý počet květů dáváme jen na hrob?  

Ne, to opravdu neplatí. U smutečních kytic se sice stále doporučuje sudý počet květů, takže se například kytice růží vážou ze čtyř, šesti nebo osmi kusů v postupné vazbě, a pokud se jedná o větší smuteční kytici, vychází jednotlivé květy na desítky, ale není žádným proviněním proti společenské etiketě vzdát hold zemřelému lichým počtem květin. Stejně tak nevadí, když na návštěvě obdarujete hostitelku sudým počtem květů v pugétu.

Klepněte pro větší obrázek
Specifickou kategorií jsou kytice svatební, o těch si ale rozhodují nevěsty samy

V mezinárodním doručování rostlin se používají vždy počty na tucet (12 kusů). Tím se řídí celý svět, proto se například u růží objednávají násobky tohoto počtu. Mezinárodní označení pro kytici růží je Nr. 1212 – tucet růží. V Česku byl však u tohoto označení počet upraven na jedenáct kusů. Mladí lidé na rozdíly mezi sudými a lichými květy nedbají, zastávají názor, že žijeme také v páru, tak proč nemít dva květy ve váze.  

Který druh květin se u nás těší největší oblibě?  

Nejvyššího postu si dlouhodobě užívají růže. Jsou nazývány královnami květin a také si jako královny vedou. Místo hned za nimi zaujímají květy podle sezony. Ať už to jsou na jaře tulipány, v létě moderní a oblíbené slunečnice, na podzim chryzantémy a v zimě gerbery či lilie. Pořadí je jen přibližné, samozřejmě záleží na tom, jakou má každé květinářství klientelu.  

Klepněte pro větší obrázek
Růže si drží pozici vítěze; foto: www.winkler.cz

Jaká květina je opomíjená?  

Jednou z nádherných květin, kterou opomíjíme (a nejenom v Česku, ale i v ostatních postkomunistických zemích), je karafiát. Červeně zabarvený představuje téměř neprodejné zboží.

Klepněte pro větší obrázek
Zdají-li se vám karafiáty samy o sobě nevýrazné, zkuste je doplnit třeba pomerančem; foto: www.winkler.cz

Přitom je tolik kvalitních důvodů, proč zrovna jej vybrat: karafiáty mají jako jedny z mála druhů řezaných do váz stovky odstínů barev, příznivou cenu a dlouhou trvanlivost, navíc v kombinovaných kyticích vypadají skvostně.

Menší zájem zákazníků je také o pivoňku. Přitom když si představíte prostřený stůl, jemuž vévodí pár květů pivoňky, romantiku snoubící se s krásou a vkusem vykouzlíte jedna dvě.  

Všechny čtenáře bude určitě zajímat, s čím novým se mohou v květinářstvích setkat.  

Novinek bývá během roku několik, nejvíce se rozšiřuje sortiment růží. Z těch posledních lze jmenovat například sametově rudou Grand Prix nebo bělozelenou Avalanche. Dále pak nepřeberné množství tulipánů v přenádherných barevných kombinacích.  

Zapamatujte si:

Jaká kytice se hodí pro…  

 • dítě? Malá jemná kytička, doplněná bonbony nebo nějakou malou hračkou.
 • slečnu? Mladá slečna si zaslouží nějakou romantickou kytici, například frézie, které krásně voní.
 • ženu? Ve zralé ženě se mísí krása a zkušenost, proto se hodí například kytice míchaná, vytvořená z několika různých rostlinných druhů.
Klepněte pro větší obrázek
Míchaná kytice v oranžových tónech; foto: www.winkler.cz
 • babičku? Volte něco decentního a především trvanlivějšího, jako je orchidea nebo v levnější variantě karafiáty.
 • muže? Pánům můžete dopřát něco exotičtějšího, například strelitzii.
Klepněte pro větší obrázek
I muži rádi dostanou něco pěkného; foto: www.winkler.cz
 • dědečka? Postarším pánům dopřejte pěkný pugét doplněný dobrými klobáskami nebo malými lahvičkami alkoholu. 

Jakou kytici zvolit k… 

 • narozeninám? K takové příležitosti se hodí snad všechny druhy pugétů: od pěkné kulaté kytice v pastelových barvách až po velké kytice o několika desítkách květů; záleží jak na věku oslavence, tak na vašich finančních možnostech.
 • výročí svatby? Většinou si zákazníci přejí stejné květy, jako měla nevěsta v den jejich svatby.
Klepněte pro větší obrázek
Čerstvý absolvent zajisté uvítá i kytici doplněnou bankovkami; foto: www.winkler.cz
 • ukončení studia? Hodí se kytice postupného tvaru. 
 • pohřbu? Tady záleží na tom, zda je zákazník jen vzdálenějším účastníkem pohřbu, nebo přímým příbuzným zemřelého. Nejčastější vazbou bývá kytice růží, jak je u nás zvykem, v sudém počtu. Blízcí příbuzní upřednostňují vypichované kytice či věnce. Často si zákazníci objednávají krásné a jemné aranžmá z konvalinek, jež se umístí na rakev zesnulého.
Klepněte pro větší obrázek
Bílá barva květů je pro smuteční vazbu typická; foto: www.winkler.cz

Jakou výzdobu pro… 

 • sváteční stůl? Standardem bývá vypichované aranžmá z řezaných květin.

 • vánoční tabuli? Nízké vypichované aranžmá laděné do barev, které sami na Vánoce používáte (bývá to většinou zlatá, stříbrná, červená, modrá a letos byla módní černá), obohacené vánočními doplňky.

 • letní tabuli? Jemná a krásná je ikebana či vypichované aranžmá s květy, jež nás tou dobou obklopují.

Klepněte pro větší obrázek
Barevné květy rozzáří každý interiér
 • radost? Nesmějte se, proč ne? Je přece krásné ozdobit si stůl či jiné místo jen tak. Stačí něco jednoduchého, třeba miska (nejlépe průhledná) s vodou, v níž plave pár květů.

Trocha společenského chování ke kyticím patří 

Jde-li muž k hostitelce, vybalí kytici z papíru již přede dveřmi nebo v předsíni. Pugét drží v levé ruce, aby mohl ženu pravou rukou pozdravit či jí poblahopřát.

Klepněte pro větší obrázek
Dávat i přijímat kytici byste měli s noblesou 

Hostitelka za kytici poděkuje a hned ji jde dát do vázy s vodou. Pokud není kytice hodně vysoká, postaví ji na prostřenou tabuli. Je-li naopak pugét velký nebo vysoký, takže by na stole překážel, umístí ho na viditelné místo jako vzdání díků. 
 

Stejně tak já vzdávám dík dvěma odborníkům na slovo vzatým: panu Miloši Winklerovi (Ekytky - Miloš Winkler) za vyčerpávající profesionální poradenství a stejně tak panu Petru Kopáčovi (Naxflowers), že i při své vytíženosti věnoval pár profesionálních rad našim čtenářům. 

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od jara až do podzimu

Co pěstovat na severním balkóně, aby kvetl od…

Přemýšlíte, jaké květiny do truhlíků na severní stranu vybrat a bude se jim tam vůbec dařit? Poradíme, které druhy rostlin snáší stín. Budete se divit, co jich je!

6.  3.  2018 |