vytisknout velikost písma Jedovaté rostliny v zahradě: chraňte děti před otravou

Možná vás překvapí zjištění, že jedovaté rostliny máte na zahradě i vy. Nepropadejte hned panice; většina listnáčů, jehličnanů, trvalek a letniček je spíše nepoživatelná, než aby se jednalo o smrtelně jedovaté rostliny. Přesto není opatrnosti nazbyt.

Zvláště v rodinách s malými dětmi je potřeba zvážit, co chcete na zahradě mít, a včas si zjistit, zda mezi zvolenými druhy nejsou i některé jedovaté. Správným výběrem výsadby si ušetříte horké chvilky.  

Nejmenší děti mají potřebu všechno ochutnat a co najdou, strčí do pusy. Starší, školkou povinné, jsou zase zvídavé: bude ta zvláštní borůvka či krásně barevná kulička sladká, nebo kyselá?    

Dejte si pozor! Jedovaté bobule vypadají obzvlášť lákavě

Dejte si pozor! Jedovaté bobule vypadají obzvlášť lákavě

Když podědíte jedovou zahrádku

Ve starších výsadbách najdete spoustu jedovatých rostlin – po stěně domu se pne stálezelený břečťan (Hedera), na jaře vás předlouhými hrozny květů okouzluje vistárie (Wisteria). Obě rostliny jsou mírně jedovaté, obzvláště pak jejich plody.  

Na plodných výhonech starších keřů břečťanu dozrávají tmavě fialové bobule, po jejichž požití následuje nevolnost a zvracení. Při konzumaci většího množství plodů se dostavují křeče, úporný průjem a může se objevit i vyrážka.  

Vistárie budou koncem léta lákat děti svými lusky. Vyjí-li z nich semena, nevyhnou se bolestem břicha a nevolnosti. Naštěstí obě rostliny mívají plody vysoko, kam děti běžně nedosáhnou. 

Klepněte pro větší obrázek
V chladnějších oblastech rozkvétá břečťan až po několika letech a lusky vistárie u nás většinou ani nedozrají

Opravdoví zabijáci 

Krásně kvetoucí štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) je ozdobou zahrady. V polovině léta začne na keři dozrávat množství semen, která jsou opravdu nebezpečně jedovatá. Při konzumaci většího množství může dojít až k ochrnutí dýchacích cest a udušení. Štědřenec má silně jedovatou i kůru.  

Mezi letničkami není tak zle, ale vyhnout byste se měli okrasnému tabáku (Nicotiana alata) a hlavně skočci (Ricinus communis). Je to mohutná, velice atraktivní letnička, jejíž semena jsou lesklá, mírně podlouhlá a lákají ke hraní a ochutnání. Ve větším množství jsou smrtelně jedovatá.  

Velmi nevhodnou jehličinu pro zahradu s dětmi představuje tis (Taxus baccata) – od jehlic, přes kůru až k semenům je prudce jedovatý. Jedinou poživatelnou částí tisu je červený míšek obalující semeno. Na něm si pochutnávají v zimě ptáci bez úhony na zdraví.  

Nevysazujte si ani zimostráz (Buxus sempervirens). Celý keř je silně jedovatý, to znamená i jeho listy a kůra. Jed v nich obsažený přivodí člověku křeče a průjmy, může dojít i k ochrnutí centrálního nervového systému. Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Jsou známy případy, kdy se koně otrávili při okusování tisů. Stejně tak se prý mohou otrávit planým svlačcem – toho by ovšem museli spořádat víc jak dvacet pět kilogramů během tří dnů  

Okusování není dovoleno 

Mnohé keře a stromy mají mírně jedovatou kůru, a jak známo, děti (i malá domácí zvířata) rády okusují větvičky, žvýkají stébla trav nebo stonky rostlin. Vysvětlete jim, že ne vše, co v zahradě roste, je k jídlu, a hlavně – nenechávejte je bez dozoru.  

Mnoho keřů má plody, jimiž se živí ptáci. Ani to však neznamená, že bobule můžete jíst bez rizika a že si nepřivodíte nevolnost. Obyčejný pámelník, bobkovišeň, ptačí zob, lýkovec, brsleny a cesmíny či janovce, všechny lákají svými plody pro lidský žaludek nevhodnými.  

Kožní alergie vás potrápí

Bolestivé puchýře, vyrážky, zarudlá kůže – to vše mohou být průvodní jevy následující po dotyku rostlin. Nepříjemné zarudnutí způsobuje například škumpa a po dotyku třemdavy vám mohou naskákat solidní puchýře.  

Trochu jedu v nejběžnějších jehličinách 

Slabě jedovatý je i jalovec (Juniperus communis), cypřiše (Chamaecyparis) a túje (Thuja). V mnoha případech slouží jedovaté rostliny zároveň jako léčivky – buď jsou užívány jako sušené drogy, nebo se využívají k výrobě léků.  

Budete-li pátrat po dalších nevhodných rostlinách, zjistíte, že ani pěnišníky nejsou bez viny a jed obsahuje kůra, listy i květy. Skromný barvínek (Vinca minor), který bývá podrostem jehličnanů, se také počítá mezi jedovaté rostliny. 

Klepněte pro větší obrázek
Mírně jedovatý barvínek neublíží ani vašim domácím zvířatům, pouhým okusováním se neotráví  

Nebezpečné jarní záhony

Nepoživatelná a mírně jedovatá je většina cibulí a hlíz okrasných rostlin. Jed obsahuje i čemeřice (Helleborus niger), srdcovka (Dicentra spectabilis) i první jarní kvítka – sněženky (Galanthus nivalis) a bledule (Leucojum vernum). Komplikace vám může přivodit i hlaváček jarní (Adonis vernalis).  

Pozor hlavně na prudce jedovaté konvalinky (Convallaria majalis): výrazná vůně květů způsobuje bolesti hlavy. Celá rostlina je silně toxická a jed z řezaných květů se vylučuje do vody ve váze.  

Nebezpečí číhá i na terasách

Třebaže je terasa útočištěm pro chvíle odpočinku, často bývá osázená nebezpečnými rostlinami. Vzpomeňte na krásné květy durmanů (jedovatá je celá rostlina), elegantní oleandry, případně nízké kaliny pěstované v nádobách. Jeden potenciální travič vedle druhého!  

Vzpomenout musím i lilkovité rostliny či nedozrálé plody fazolů. Toxické je též jmelí, kupované každoročně jako symbol Vánoc. Pro citlivé lidi a alergiky jsou nebezpečné i obyčejné muškáty (Pelargonium), petúnie (Petunia) či verbeny – sporýše (Verbena hybrida). Řídce chloupkatými listy je dovedou potrápit i okrasné tykvičky (Cucurbita). 

Klepněte pro větší obrázek
Čilimníky mohou po odkvětu vábit děti svými narůstajícími lusky, naštěstí tvrdá semena nejsou tak chutná jako bobule některých keřů  

Když dojde k otravě

Přes veškerou opatrnost a dohled se může stát, že se malé dítě jedovatou rostlinou otráví. Jak postupovat, aby nebylo více škody než užitku a pomoc byla účinná a rychlá?

  1. Dejte dítěti sníst několik tablet aktivního (pro starší ročníky – živočišného) uhlí. Malým dětem je rozmíchejte do nápoje, přesnídávky a podobně, poté se tablety musí hodně zapít čajem. 
  2. Při otékání sliznic v ústech dejte dětem cumlat led nebo zmrzlinu, aktivní uhlí nepodávejte. 
  3. Nemanipulujte s dítětem násilně, nechte je v klidu a kontaktujte odborníka. 

Ať už víte, nebo nevíte, jakou rostlinu či její část dítě snědlo, volejte Toxikologické informační středisko – telefonní číslo 224919293 a domluvte se na dalším postupu. Neznáte-li název rostliny, snažte se ji alespoň podrobně popsat. Případné dotazy můžete zaslat e-mailem na adresu tis@vfn.cz.   

Klepněte pro větší obrázek
Tak vypadá správná jedová zahrádka: břečťan s vistárií na zdi (pod nimi roste barvínek), pár pěnišníků a bystré oči jistě poznají vykukující tis v pozadí  

Předcházejte nepříjemnostem

Při nejlepší vůli nelze dětem zabránit ve styku s jedovatými rostlinami: nedělali byste totiž nic jiného, než sledovali, kolem jaké zeleně se váš potomek pohybuje. Nezbývá tedy, než se věnovat prevenci:

  • Ptejte se při nákupu, co si nesete k výsadbě domů. 
  • Nepěstujte jedovaté rostliny v dosahu dětí (na podlaze terasy). 
  • Vyhněte se výsadbě trnitých rostlin a rostlin s ostrými listy (některé okrasné trávy). 
  • Mějte děti trvale pod dozorem a od malička je učte, že nesmí nic jíst bez svolení dospělého.
Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí se vám záplavou květů

Dejte surfiniím vše, co potřebují, a odvděčí …

Pátráte po letničce, která ozdobí vaše okno či lodžii bohatou kaskádou květů? Zasaďte si do truhlíků surfinie. Právě v květnu je ten pravý čas. Zaručujeme, že vám tu nádheru budou všichni sousedé závidět. Poradíme vám, jak surfinie pěstovat, aby dobře prospívaly.

9.  5.  2018 |
Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

5.  5.  2018 |
Pravidla pěstování petúnií

Pravidla pěstování petúnií

Petúnie jsou oblíbené balkonové rostliny, které při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim vhodnou zeminu, slunečné místo, kam neprší, a pravidelnou dávku vody a kvalitního vícesložkového hnojiva.

13.  5.  2018 |
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

29.  4.  2018 |
Pivoňka na zahradě nemůže chybět

Pivoňka na zahradě nemůže chybět

Chcete trvalku, která vám vydrží na místě několik desítek let? Vysaďte si do zahrady půvabné, nenáročné a odolné pivoňky, které právě v tuto dobu začínají rozkvétat.

17.  5.  2018 |