vytisknout velikost písma Jedlá soda, ale i mýdlo. Vše, co potřebujete na čištění zlata, máte doma

Zlato patří k nejoblíbenějším kovům nejen na výrobu šperků, ale i dalších ozdobných předmětů. Aby ale bylo pořád pěkné a reprezentativní, je třeba se o něj náležitě starat. Přečtěte si, jak vyčistit zlato.

Jak vyčistit zlato doma? Vyhněte se tvrdým nástrojům a chemii

Nejen šperky jako prsteny, náušnice a řetízky, ale i příbory, kroužky na ubrousky nebo třeba svícny, zlato se v domácnosti vyskytuje v mnoha podobách. Pokud je potřebujete vyčistit, můžete samozřejmě zamířit k nejbližšímu zlatníkovi, ale v pohodě to zvládnete i sami doma. Poradíme, co budete potřebovat.

Zlaté předměty můžete poničit, pokud je budete vystavovat velkému střídání teplot, proto pro omývání používejte vodu pokojové teploty. Zlato je měkký kov, takže ho můžete také velmi snadno poškrábat. Vyhněte se proto při čištění tvrdým a ostrým nástrojům, používejte pouze měkké hadříky, které nepouštějí chlupy, nebo velmi jemný kartáček na zuby. K čištění nepoužívejte silnou chemii a vyhněte se také dříve doporučované zubní pastě, moderní přípravky mají různé bělicí složky, což by opět mohlo kov nenávratně poškodit.

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Šperky, které nosíte, potřebují častější ošetření

Odborníci doporučují zlato čistit pravidelně, hlavně podle používání. Prsten či náušnice, které nosíte denně, určitě budou potřebovat více péče než příbory, které vytáhnete ze šuplíku jen při slavnostních příležitostech. Pravidelně používané věci ošetřete zhruba jednou za měsíc, šperky, které přicházejí do styku s potem, prachem, make-upem a mýdlem, můžete dokonce měkkým hadříkem otřít každý den.

Nejdříve si připravte čisticí roztok

Vezměte misku s vlažnou vodou a kápněte do ní pár kapek mýdla nebo šetrného jaru. Nechte předmět v lázni zhruba deset minut odmočit a poté očistěte kartáčkem a důkladně opláchněte vodou. Osušte hadříkem. Při sušení se vyhýbejte tvrdým papírovým ručníkům, které opět mohou zlato poškrábat.

Na čištění můžete použít i kašičku připravenou z vody a jedlé sody smíchaných v poměru 1 : 1. Místo jedlé sody lze použít i kypřicí prášek. Směs používejte na zatvrdlou špínu.

Jak vyrobit organizér na šperky a dekoraci v jednom? Zkuste tyto nápady!

Jak vyrobit organizér na šperky a dekoraci v jednom? Zkuste tyto nápady!

K čištění zlata použijte, co máte doma. Na bílé zlato buďte ještě opatrnější

Dalšími domácími čističi je citronová šťáva, šťáva z cibule nebo ocet. Využít můžete i speciální vaty nebo hadříky napuštěné roztokem pro leštění a ochranu povrchu zlata, které seženete ve specializovaných prodejnách.

Pokud se na zlatě objevují nazelenalé odstíny, nejlepší, co můžete použít, je 95% lihový roztok.

Bílé zlato je ještě náchylnější k poškrábání než žluté. Proto při jeho čištění buďte ještě opatrnější. A pokud už bílé zlato ztratilo svůj lesk, bude třeba barvu oživit. Nejlepší je nechat to na odborníkovi.

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Tiffany lampy – šperk, který ozdobí vaši domácnost. Kde ji koupit a za kolik

Nejopatrnější buďte při kombinaci zlato a drahé kameny

Zlaté šperky, které jsou kombinovány s jinými materiály, nebo dokonce drahými kameny a perlami, je třeba čistit obzvlášť opatrně. Perly nesmí přijít do styku s alkoholem, který by narušil jejich povrch. Alkohol může narušit i lepidlo, jímž jsou drahé kameny usazeny.

Stylové šperky za výhodné ceny nakupujte na našem Bazaru Blesk.

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Jak levně a rychle vyčistit stříbro

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce