Nákup v zahradnictví se může pořádně prodražit, lepší je vypěstovat si rostlinu od semínka. Některé květiny potřebují na svůj růst hodně času, naštěstí existují i druhy letniček, které vyloženě milují teplejší počasí, a tak je můžete vysít i v květnu. Aby se vaše záhony zbarvily do květů co nejdříve, sáhněte i po rychle rostoucích letničkách. Které vybrat? Prohlédněte si jednotlivé rostliny v galerii v úvodu článku.
Měsíček lékařský
Nejen krásné květy, ale i zdraví prospěšné látky najdete v měsíčku lékařském. Kvete žlutými, oranžovými a červenými květy, je velmi odolný, a když rostlinu po odkvětu seříznete asi 15 centimetrů nad zemí, znovu obrazí a vykvete. Rostlinka má své využití v domácím léčitelství, protože má antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky.
Lichořeřišnice
Krásou příliš neoslní, ale pro její léčivé účinky ji budete milovat. Její hluboké květy zase nabídnou potravu opylovačům. Lichořeřišnice se používá k léčbě močových cest či ledvin, napomáhá vylučování vody z organismu. Pomáhá se záněty dýchacích cest i kůže. Je to přírodní antibiotikum, zevně pomáhá při padání vlasů.
Zářivka velkokvětá
Růžovými, červenými až nachovými květy vás potěší zářivka velkokvětá, kterou najdete i pod jménem godetie. Svými výraznými květy vynikne v každém záhoně, hodí se však i mezi trvalky a keře. Nádheru nadělá i ve váze.
Krásenka
Nenáročná a skromná, jak jméno krásenka napovídá, zkrásní každou zahradu. Bude kvést od půlky léta až do prvních mrazů. Záleží jen na vás, zda zvolíte nižší odrůdu a vysejete ji mezi jiné letničky a trvalky, nebo sáhnete po vyšších odrůdách a vytvoříte zahradu ve venkovském a přírodním stylu. Než rostlinky vyrostou ze semene, potřebují pravidelnou závlahu, dál už jsou na podmínky poměrně nenáročné.
Afrikán neboli aksamitník
Tuhle rostlinku buď milujete, nebo nesnášíte, ale vězte, že rostlina poskytuje mnoho barevných květů, ale ještě více ochrany pro vaši zahrádku. Její výrazný pach totiž nemají rádi plži ožírající prakticky všechno zelené, co jim přijde do cesty. Chcete-li tak ochránit saláty na záhonu, šoupněte mezi ně pár afrikánů.
Cínie
Cínie patří k nejoblíbenějším zahradním květinám, krásu udělají i ve váze, protože patří mezi velkokvěté. Potřebují jen dostatek slunce, to se pak otvírají červené, žluté, fialové, růžové i zelené květy. Existuje totiž mnoho barevných druhů. V deštivém létě se jim dařit nebude, přebytek vody jim škodí. Sázet je lze i v červnu, v tom případě se pak z květů budete těšit až na podzim.
Slunečnice
Nádherné rostliny s velkým květem zvládne vysít skutečně každý, jejich pěstování si užijí zejména děti, radost ale budou dělat všem. V přírodě je kolem 100 druhů, takže vybírat je opravdu z čeho. V záhonku můžete mít slunečnici velkou zhruba jen 30 centimetrů, ale i takovou, která dosahuje výšky čtyř metrů. Typickou barvou je žlutá, radovat se však můžete i z hnědých, oranžových, červených i vícebarevných květů.
Květin, které můžete sázet, je ještě celá řada – například černuchy, máky či sluncovky.
Zkuste letos experimentovat a semínka zasít tak trochu ledabyle. Až rostliny vyrostou, záhon bude připomínat barevnou a oslnivou letní louku, která poskytne nektar a pyl tolik potřebnému hmyzu. Netroufáte-li si udělat krásný mix sami, můžete koupit již hotový – pátrejte po názvech jako Strakonická louka, Plzeňská květnice, Trikolóra a další.