Navozte kompost. Foto: iStock
A do zrytých řádků ho přidejte, než je zahrnete hlínou. Foto: iStock
Tyhle jahody ještě stihnou dozrát, všechny ostatní už ostříhejte. Foto: iStock
Jahodníky se zbytečně vysilují, když jsou na nich plody i během zimy.  Foto: iStock
5
Fotogalerie

Jak připravit užitkovou zahradu na zimu: Hnojení na podzim zajistí lepší úrodu

Než uhodí zimní mrazy, je čas postarat se o jahodníky, záhony se zeleninou, bylinkové a trvalkové výsadby. Jak zazimovat zahradu tak, aby rostliny v pořádku přežily následující měsíce a příští rok vás neminula bohatá sklizeň?

I když se to na první pohled možná nezdá, zima už je za rohem a zahrádkáři musí připravit své záhony na sníh a mráz. Proto pomalu zrušte všechny záhony, které jste celou sezonu opečovávali. V zemi mohou ještě zůstat podzimní druhy listové zeleniny, mrkev, červená řepa, kadeřávek či celer. Všechny ostatní rostliny je nejvyšší čas zlikvidovat.

Podívejte se na video a zopakujte si, jak zazimovat zahradu:

Nejdřív odstraňte plevel

Kromě rostlin, které pěstujete úmyslně, je ale potřeba odstranit i plevel. Zejména proto, že si na jaře ušetříte práci, protože právě plevel patří k rostlinám, které dobře přezimují a rozrůstají se za prvních slunečných paprsků. Plevel, jenž se množí kořenem, jako jsou pampelišky, bodláky či kopřivy, nikdy nedávejte na kompost! Kousek kořene si totiž můžete s kompostem vrátit zpět do záhonu nebo přenést na jiné místo, a plevel se vám znovu rozroste.

Záhony zryjte a pohnojte

Až budete mít záhony vyčištěné, zryjte je. Převrácení vrchní vrstvy zaručí, že příští rok snížíte množství plevele a půda bude mít lepší strukturu. Vykopněte první řádek asi do hloubky 30 centimetrů, nasypte organické hnojivo a zasypte hlínou z dalšího řádku. Řádky by měly být široké asi 25 centimetrů a zeminu byste měli „obrátit“, tedy svrchní část přijde dospod.

Také do vyvýšených záhonů, které se většinou neryjí, dodejte po jejich odplevelení dostatek kompostu, a pokud máte, tak i dřevěný popel. Ten poskytne zemině draslík s vápníkem. Vhodné je dát na všechny záhony (vyvýšené i klasické) vrstvu mulče (štěpka, vrstva slámy nebo sena), která přes zimu ochrání půdu a živočichy v ní žijící před zamrznutím.

S rytím opatrně kolem rostlin, které na zahradě zůstávají. Některé stromy a trvalky mohou mít kořeny blízko pod povrchem a rytím byste je mohli poškodit, což by mohlo mít za následek vymrznutí či jiné poškození dané rostliny.

Zazimujte jahodníky

Záhony, na kterých rostou jahody, před zimou naposledy zbavte nejen všech plevelů, ale i dalších nečistot, jako jsou listy, klacíky či tráva. Pak je třeba postarat se o samotné rostliny – ostříhejte staré a uschlé listy, které by pod sněhem plesnivěly, ale i výhony s květy či plody, jež už nestihnou dozrát. Vše stříhejte asi pět centimetrů nad zemí, abyste nepoškodili srdce jahodníku. To by mělo po střihu zakrývat několik mladých, zdravých listů.

Takto zastřižené jahodníky přihnojte, posílíte tím kořenový systém a rostlinám usnadníte přezimování. Ideálním hnojivem je kompost či zkvašené slepičince. Ač to na první pohled nevypadá, jahodníky i teď na podzim potřebují vláhu, zejména máte-li je v truhlících. Pokud tedy neprší, nezapomeňte je občas zalít. Aby rostliny nepromrzly, je dobré zakrýt zem například slámou, senem nebo netkanou textilií.

Bylinkové záhonky i trvalky už zakryjte

Také bylinky, které během roku přidáváte do jídla či si z nich děláte čaj, už je třeba zazimovat. Abyste z nich opět měli příští rok užitek, otrhejte poslední zelené lístky a spotřebujte je či nasušte. Šlahouny, stonky a suché lístky ostříhejte a kořeny zakryjte listím, větvemi či textilií. Většina bylinek přežije zimu i bez téhle péče, nicméně s ní bylinky vyrazí na jaře dřív a bohatěji. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

Sháníte vybavení na vaši zahradu? Vyzkoušejte náš Bazar Blesk a ušetříte!

Doporučujeme

Články odjinud