vytisknout velikost písma Je čas připravit záhony na zimu: Hnojení na podzim zajistí lepší úrodu

Připravte záhony na zimu, aby vás příští rok neminula bohatá sklizeň! Poradíme vám, jak se před zimou postarat o jahodníky, záhony se zeleninou, bylinkové i trvalkové výsadby. Nač nezapomenout, aby bylo vše připraveno, než uhodí mráz.

I když se to na první pohled možná nezdá, zima už je za rohem a zahrádkáři musí připravit své záhony na sníh a mráz. Proto pomalu zrušte všechny záhony, které jste celou sezonu opečovávali. V zemi mohou ještě zůstat podzimní druhy listové zeleniny, mrkev, červená řepa, kadeřávek či celer. Všechny ostatní rostliny je nejvyšší čas zlikvidovat.

Nejdřív odstraňte plevel

Kromě rostlin, které pěstujete úmyslně, je ale potřeba odstranit i plevel. Zejména proto, že si na jaře ušetříte práci, protože právě plevel patří k rostlinám, které dobře přezimují a rozrůstají se za prvních slunečných paprsků. Plevel, jenž se množí kořenem, jako jsou pampelišky, bodláky či kopřivy, nikdy nedávejte na kompost! Kousek kořene si totiž můžete s kompostem vrátit zpět do záhonu nebo přenést na jiné místo, a plevel se vám znovu rozroste.

Podzimní zahrada: Co udělat, než přijde zima

Podzimní zahrada: Co udělat, než přijde zima

Záhony zryjte a pohnojte

Až budete mít záhony vyčištěné, zryjte je. Převrácení vrchní vrstvy zaručí, že příští rok snížíte množství plevele a půda bude mít lepší strukturu. Vykopněte první řádek asi do hloubky 30 centimetrů, nasypte organické hnojivo a zasypte hlínou z dalšího řádku. Řádky by měly být široké asi 25 centimetrů a zeminu byste měli „obrátit“, tedy svrchní část přijde dospod.

Také do vyvýšených záhonů, které se většinou neryjí, dodejte po jejich odplevelení dostatek kompostu, a pokud máte, tak i dřevěný popel. Ten poskytne zemině draslík s vápníkem. Vhodné je dát na všechny záhony (vyvýšené i klasické) vrstvu mulče (štěpka, vrstva slámy nebo sena), která přes zimu ochrání půdu a živočichy v ní žijící před zamrznutím.

S rytím opatrně kolem rostlin, které na zahradě zůstávají. Některé stromy a trvalky mohou mít kořeny blízko pod povrchem a rytím byste je mohli poškodit, což by mohlo mít za následek vymrznutí či jiné poškození dané rostliny.

Zahradní kompostér: Jaký vybrat, kde ho koupit a za kolik?

Zahradní kompostér: Jaký vybrat, kde ho koupit a za kolik?

Zazimujte jahodníky

Záhony, na kterých rostou jahody, před zimou naposledy zbavte nejen všech plevelů, ale i dalších nečistot, jako jsou listy, klacíky či tráva. Pak je třeba postarat se o samotné rostliny – ostříhejte staré a uschlé listy, které by pod sněhem plesnivěly, ale i výhony s květy či plody, jež už nestihnou dozrát. Vše stříhejte asi pět centimetrů nad zemí, abyste nepoškodili srdce jahodníku. To by mělo po střihu zakrývat několik mladých, zdravých listů.

Takto zastřižené jahodníky přihnojte, posílíte tím kořenový systém a rostlinám usnadníte přezimování. Ideálním hnojivem je kompost či zkvašené slepičince. Ač to na první pohled nevypadá, jahodníky i teď na podzim potřebují vláhu, zejména máte-li je v truhlících. Pokud tedy neprší, nezapomeňte je občas zalít. Aby rostliny nepromrzly, je dobré zakrýt zem například slámou, senem nebo netkanou textilií.

Balkóny plné zeleniny a ovoce. Takhle může příští rok vypadat i ten váš!

Balkóny plné zeleniny a ovoce. Takhle může příští rok vypadat i ten váš!

Bylinkové záhonky i trvalky už zakryjte

Také bylinky, které během roku přidáváte do jídla či si z nich děláte čaj, už je třeba zazimovat. Abyste z nich opět měli příští rok užitek, otrhejte poslední zelené lístky a spotřebujte je či nasušte. Šlahouny, stonky a suché lístky ostříhejte a kořeny zakryjte listím, větvemi či textilií. Většina bylinek přežije zimu i bez téhle péče, nicméně s ní bylinky vyrazí na jaře dřív a bohatěji. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

Sháníte vybavení na vaši zahradu? Vyzkoušejte náš Bazar Blesk a ušetříte!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce