7
Fotogalerie

Okrasné keře potřebují jarní řez: Jak správně postupovat?

Pravidelný řez okrasných keřů zajistí bohaté kvetení a pěkný vzhled rostlin po dlouhá léta. Záleží ovšem na tom, jaké keře pěstujete a kdy kvetou – jedině správným řezem ve správnou dobu totiž docílíte kýženého výsledku.

U většiny okrasných keřů můžete bez obav provést řez, který prospěje jejich zdravotnímu stavu. Pokud je potřeba odstranit namrzlé a jinak poškozené větve, řežte až do zdravého dřeva – řez se tak rychleji zahojí. 

Prosvětlení a zmlazení  

Těsně u země vyřežte větve odumřelé, případně ty, jež keř zahušťují. Zároveň lze u starších keřů přikročit k zmlazení rostlin: nejstarší větve odříznete těsně u země (tento zákrok postačí po dvou až třech letech opakovat).  

Jarní řez keřů_1.jpg
Řezu se určitě nevyhýbejte: bez něj keře nebudou v dobré kondici  

Řez keřů nyní, bohaté květy v létě

Keře kvetoucí v létě na nových letorostech přimějete k bohatému kvetení pravidelným jarním řezem. Takovýto zákrok potřebují třezalky (Hypericum), ořechoplodce (Caryopteris), ibišky (Hibiscus syriacus) nebo komule (Budleia davidii).

Stejně tak můžete v tomto období řezat většinu nízkých tavolníků (Spiraea van houttei, S. bumalda nebo S. japonica) i křovité mochny. Nebojte se keře seříznout na dvacet centimetrů nad zemí, bohatě obrazí.  

Jarní řez keřů_7.jpg
Některé keře potřebují zakrátit opravdu razantně 

Hortenziím latnatým odstraňte jen odumřelé konce větví, stromkovou hortensii (H. arborescens) zakraťte každoročně na dvě až tři očka nad zemí.  

Stálezelené keře a pěnišníky zmlaďte

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Rododendrony (i azalky) se upravují řezem málo; pouze starší, řídce olistěné a ovětvené keře lze úspěšně zmladit právě nyní. Řez doporučuji rozdělit do dvou i tří let podle velikosti keře: jeden rok zmladíte třetinu keře, další roky zbytek.  

Jarní řez keřů_2.1.jpg
Rododendron po jarním sestřihu 

Není-li jiná možnost, lze rododendrony zmladit naráz – snášejí tento zásah dobře a spolehlivě obrazí. Řeže se asi třicet až padesát centimetrů nad zemí (pozor na místo očkování, které bývá asi v patnácticentimetrové výšce), keř se poté namulčuje a přihnojí.  

Jarní řez keřů_2.jpg
Tentýž rododendron je v srpnu již krásně obrostlý 

Ani růže by nekvetly bez pravidelného řezu

Velkokvěté růže potřebují každoroční řez na tři až pět oček (odstranění poškozených, zahušťujících a slabých větví je samozřejmostí). Mladým růžím ponechte tři až pět větví, starším osm až deset výhonů.

Jarní řez keřů_3.jpg
K řezu růží si vezměte pevné rukavice 

Polyantky řežte výše, pět až osm oček je optimální počet. Pnoucí růže na jaře zbavte namrzlých a poškozených větví, mladé větve jen mírně zkraťte. Stejně tak postupujte u půdokryvných růží a tvarujte je podle potřeby.  

Máte vřesoviště? Nezapomeňte ho sestříhat!

Vřesy (Calluna) kvetou od konce léta a na podzim, proto je nyní příhodný čas odstranit odkvetlé výhony a všechny vřesy sestřihnout. Dejte jim tvar úhledné koule: budete překvapeni, jak pěkně a hustě do léta obrazí a pokvetou. Zanedbáte-li každoroční řez, keříky vřesu se rozklesnou, vytáhnou do několika zdřevnatělých výhonů s květy na jejich konci.  

Jarní řez keřů_4.jpg
Pokud vřesy nesestřihnete, ztratí rychle svůj původní pěkný tvar 

Vřesovce (Erica) nakvétají později (od prosince), proto nemusíte s řezem spěchat. Sestříhejte pouze odkvetlé keříky, u ostatních počkejte, až skončí doba jejich květu. Tvar a způsob řezu je obdobný jako u vřesů.  

Co s popínavými dřevinami?

Pohled na bohatě kvetoucí vistárii je zážitek, při němž zaplesá srdce každého milovníka zahrady. Aby se každoročně obalila květem, je potřeba zakracovat v létě nové výhony za pátým až šestým listem. Zjara pak postačí zkrácení výhonů asi na patnáct centimetrů, což jsou dvě až tři očka.  

Jarní řez keřů_5.jpg
Někomu vistárie nekvete: důvodem často bývá absence řezu  

Trubač (Campsis) je také efektní popínavá dřevina kvetoucí na letorostech. Starší keře zbavte proschlých a poškozených částí a loňské pruty zkraťte nejvýše na tři očka.  

Popínavý zimokeř (Celatrus) nebývá často k vidění, přitom je nenáročný, snáší sucho i polostín a po opoře se pne až do osmimetrové výšky. Potřebuje každoroční jarní řez, jímž udržíte tvar keře, zároveň se odstraní nežádoucí a proschlé výhony.  

S levandulí opatrně

Ne každému keři kvetoucímu v létě prospívá hluboký jarní řez. Příkladem může být levandule, nesnášející zakrácení do starého dřeva. Nemusíte na ni s úpravou spěchat, stačí ji řezat až po polovině dubna.  

Co je špatně?

  • Provedete-li řez ve špatnou dobu, oslabíte keř v růstu. Bude pak náchylnější k chorobám a hůře bude odolávat škůdcům.
  • Zahuštěné keře málo nasazují na květ, vyholují od středu (špatně olistěné), celkově vypadají zanedbaně.
  • Pokud neprovedete občas zmlazovací, hluboký řez, keř předčasně stárne, nevytváří nové výhony, špatně kvete. I starému keři prodloužíte zmlazením životnost minimálně o třetinu.

Doporučujeme

Články odjinud