vytisknout velikost písma Jarní probouzení: Co kvete v březnu? Poznáte všechny rostliny a stromy?

Jaro se hlásí o slovo a zahrádky, louky i lesy rozkvetly do plné krásy. Pojďte s námi na procházku jarní přírodou a poznejte, co okolo vás kvete.

Na mezi, louce i v lese

Klasickými zástupci jarního období lužních lesů, parků i luk jsou devětsil, podběl a prvosenka, které v březnu začaly kvést.

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) roste převážně na březích řek, potoků a na okrajích lesů. Jeho velké lopuchové listy se používají jako obklady na ošetřování ran. Fialově květy se na rostlinách objeví od března do května.

Podběl lékařský (Tussilago farfara) najdeme při cestách, na okraji lesů, na loukách, sídlištích i na rumištích. Podběl  je drobná, vytrvalá bylina a jak již název napovídá, má léčivé účinky. Květy podbělu prospívají zejména dýchacím cestám, listy jsou zase výborné na zanícené žíly, bolesti kloubů či různé kožní nemoci.

Prvosenka vyšší (Primula elatior) roste na loukách a ve světlých lesích. Upřednostňuje vlhké půdy, které jsou kypré a dobře provzdušněné. Dobrými poznávacími znaky je bezlistý 15–30 cm vysoký stonek (stvol), přízemní růžice listů se zvrásněnou jednoduchou čepelí podlouhlého tvaru a okoličnatý květ. Každý květ prvosenky se skládá z pěticípého zeleného kalicha a sírově žluté koruny, jejíž květy nevoní. Prvosenky kvetou od března do května.

V lesích a na vlhkých loukách v březnu rozkvétají také jaterník trojlaločný neboli podléška (Hepatica nobilis), orsej jarní (Ficaria verna) a chráněný kopytník evropský (Asarum europaeum) či dymnivka (Corydalis solida).

Kromě bylin jaro vítají rovněž stromy a keře. Líska obecná (Corylus avellana) letos začala již kvést v lednu, a tak již pomalu dokvétá. Typickým zástupcem jara  a Velikonoc jsou známé "kočičky" – květy Vrby (Salix).

Přivítejte Velikonoce bílou barvou květů

Přivítejte Velikonoce bílou barvou květů

V březnu rozkvétá jarní zahrada

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) již pomalu dokvétá a je vystřídána bledulí jarní (Leucojum vernum), která ráda roste na vlhkých místech či pod stromy. Její květy jsou podobné květům sněženky, ale mají zvonkovitý tvar a obvykle mají na každém z okvětních lístků na konci zelenožlutou skvrnku. Z její krásy se můžeme těšit od března až do května. 

Mezi cibulovinami pak zahradě vévodí krokusy a Scilla bifolia – ladoňka dvoulistáNa slunečných stanovištích v březnu rozkvétá osivka (Erophila verna) a své první květy otevírá kandík psí zub (Erythronium dens-canis), koniklec (Pulsatilla) a ve skalce nasazují poupata nízké polštářové druhy lomikamenů. Na stinných vlhčích místech kvetou skalkové bramboříky, talovíny (Eranthis hyemalis) a dokvétá čemeřice černá (Helleborus niger).

Rychlené cibuloviny a primule: kam s nimi po zimě?

Rychlené cibuloviny a primule: kam s nimi po zimě?

V březnu kvetou i stromy a keře

Z jehličnanů v březnu kvete cypřiš vždyzelený (Cupressus sempervirens), jenž je často vysazován jako živý plot. Kvete od března do května. Samčí květy jsou žlutohnědé, samičí zelené. Nenápadné květy vyrůstají v malých oddělených chomáčích na koncích větévek.

Milovníky rododendronů potěší rododendron časný (Rhododendron x praecox), který jako první rozkvétá světlefialovým květenstvím už v březnu. Přestože jde o mrazuvzdorný druh dřeviny, silnější mrazy mohou poškodit květy, proto má být sázen na chráněné místo.

TIP NA VIDEO: Jak se na jaře postarat o zahradu? Co všechno zasadit?

I okrasné keře potřebují jarní řez: jak postupovat?

I okrasné keře potřebují jarní řez: jak postupovat?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty