Pokud jste se letos rozhodli vysít nebo vysadit pnoucí rostliny – ať už užitkové, jako je hrách, fazol, ačokča a další, či okrasné typu povíjnice, thunbergie, lichořeřišnice nebo růže, budete pro ně potřebovat oporu. Stejně tak se bude hodit i pro některé trvalky.
Jako opěrnou konstrukci můžete samozřejmě použít jakýkoliv materiál, který máte k dispozici, nicméně zrezivělá kovová tyč a obdobné prvky v zahradě příliš krásy nikdy nenadělají. Nějaká pěkná konstrukce se dá i koupit, většinou však stojí dost peněz. Proč proto nevyužít to, co vám zahrada sama nabízí?
Jak udělat oporu k rostlinám? Inspirujte se v anglických zahradách
Jestliže se vám líbí styl anglických zahrad, zkuste se inspirovat právě jimi. Nachystejte si dostatečný počet vyšších rovnějších větví a množství drobnějších, zato delších větviček. Z větví odstraňte veškeré výrostky a boční výhony tak, aby zůstaly holé, a zapíchněte je ve tvaru kruhu do půdy připravené k výsevu či výsadbě. Cílem je sestavit z nich základní konstrukci připomínající teepee. Nahoře je pevně svažte dohromady drátkem nebo provázkem. Totéž můžete pro jistotu udělat i na více místech konstrukce, aby byla pevnější.
Využijte větve a větvičky ze stříhání stromků
Potom začněte pracovat s tenčími větvičkami, jež poslouží coby výplet. Protahujte je mezi hlavními vertikálními větvemi střídavě vnitřní a vnější stranou, a jakmile dojdete téměř k jejich konci, nahraďte je větvičkami novými. Postupně tak vytvoříte kolem konstrukce kruh, na němž se rostliny budou moci zachytit.
Počet kruhů závisí na vlastnostech rostliny, kterou k opoře umístíte (Bude spíš lehká, nebo těžší? Jakým způsobem se rostlina pne?), a vaší chuti vyplétat. Uznejte, že takovou konstrukcí, jakou můžete vidět na fotografiích, na svou zahradu získáte půvabnou dekoraci, která je navíc praktická.