Japonský topol: rozhovor s pěstitelem tohoto ekologického paliva

14 komentářů

Anonymizovaný
1. dubna 2012 • 19:12

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaká všechno povolení potřebuji pro výsadbu topolů? Nebydlíím v žádném CHKO ani nic podobného. Děkuji

Anonymizovaný
13. října 2012 • 1:13

dobrý den, ve Vašem případě Vám stačí jednoduchý projekt pro Váš MÚ, se kterým by Vám měl pomoci každý solidní prodejce sadby a i příslušný úředník na daném úřadě. Určitě bych Vám ale doporučil navštívit osvědčeného a hlavně certifikovaného prodejce sadby, který by Vám měl poradit, ne jen s touto otázkou. Pokud budete mít zájem o více odpovědí neváhejte napsat, nebo zavolat na 776 098 450
Petr

Anonymizovaný
30. října 2012 • 16:26

Jako solidní registrovaný pěstitel odpovídám na Váš dotaz. Ve vašem případě nepotřebujete žádné povolení ani projekt.
Uvedením klonů topolů J-104 a J- 105 do Věstníku MZe č. 1/2004 již došlo ke schvalovacímu procesu. Mze ČR a MŽP ČR doporučilo a schválilo jejich výsadbu pro výmladkové plantáže na zemědělskou půdu. Jejich použití v krajině je v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb.
Také Novela vyhlášky č. 26/2007- zrušení povinnosti vyjímat pozemky pro pěstování energetických dřevin z PZF.(Zákon 334/1992 Sb) Vám umožňuje pěstování( mimo CHKO) bez jakéhokoli povolení.Více na www.japonsky-topol.cz
Rudolf Nachtman

Anonymizovaný
1. ledna 2011 • 16:28

Podrobné informace o pěstovaní Japonského topolu
na stránkách www.jatop.eu;-)

Anonymizovaný
21. ledna 2009 • 8:34

o výsadbě topolů přemýšlím,ale co s kořeny.Po skácení je potřeba je vykopat nebo je necháváte v zemi.Chtěla bych topoly vysázet ve svahu,doufám,že se udrží.
Děkuji předem za radu.

Anonymizovaný
25. ledna 2009 • 0:37

Malé upozornění, po sklizni mají topoly vysokou vlhkost a nejsou vhodné pro přímé použití k topení. Štěpky na hromadě plesniví.

Anonymizovaný
25. ledna 2009 • 3:39

Děkujeme za doplnění a přeji hezký den, Petra N.

Anonymizovaný
20. února 2009 • 11:14

Chtěl bych se zeptat,zda je možné jap.topoly pěstovat v CHKO ?

Anonymizovaný
21. února 2009 • 5:30

I já jsem CHKO ( LABSKÉ PÍSKOVCE) . Souhlas se vyžaduje pokud chcete pěstovat plantáže a zároveň požádat o dotace na založení plantáží RRD. Jinak je potřeba zase pouze pro plantáže matečnic. V menším nepotřebujete žádné povolení ani souhlas Ochrany životního prostředí. (odbor na příslušném Městském úřadu), jde o zemědělskou komoditu (jako brambory), Srdečně zdravím! RN

Anonymizovaný
21. února 2009 • 19:28

TOTO mi oDPOVĚDĚLI NA WWW.ZAHRADA.CZ TAK BYCH SE TEDY CHTĚL ZEPTAT Z ČEHO ČERPÁTE INF.?Výsadba této dřeviny je určena pro ornou půdu, pastviny a louky. K výsadbě potřebujete povolení Odboru ochrany přírody orgánu životního prostředí. Důvodem je to, že topol není domácí dřevina. Pokud máte na pozemku potok, sází se min. 15m od břehu. Povolení se neuděluje pokud jste v CHKO. V pásmu č. 4 se povoluje individualně. Co se tyce financni narocnosti, je malá, vzhledem k výnosnosti dřeva. S pozdravem S. Košťálová

Anonymizovaný
22. února 2009 • 12:59

Toto jsou rozdílné názory. Já si ale stojím za svým. Energetická plodina , v tomto případě víceletá, není nikdy domácího původu . Je ovšem zařazena do zemědělských komodit a proto ji mohu volně pěstovat na zemědělské půdě.
Pokud chce zemědělec (i nezemědělec) žádat o povolení například ochranu životního prostředí je to jeho věc.
Určitě mu v tom nebudu bránit . Je to stejné jako bych chtěl povolení na výsadbu brambor, topinambur, šťovíku nebo
kukuřice. Pokud ovšem někdo bude žádat o povolení např. CHKO tato je povinna se žádostí zabývat.
A pak mu to povolí nebo nepovolí. Pro získání dotací bylo schválení podmínkou . Ani zde nebyla podmínka vyjádření CHKO.
Tento názor na nepůvodní dřevinu jsem již slyšel, je ovšem chybný .
Státní rostlinnolékařská péče kontroluje a dohlíží pouze na plantáže matečnic. Ostatní produkční plantáže nesleduje,
z výše uvedených důvodů. Toto je jediná instituce, která rozhoduje a dohlíží na pěstování nepůvodních druhů na zemědělské půdě. Zbytečně se tím nezabývejte, ten kdo chce pěstovat, tak bude a kdo chce chodit po úřadech ať chodí.
Lejstro se vždy najde. S pozdravem RN

Anonymizovaný
28. září 2009 • 12:03

jj asi věc názoru.já jsem chtěl osázet cca 35*45m,pěstitelé,VUKOZ i CHKO mi řekli,že bych přeci jen souhlas z CHKO měl mít-z důvodu nepůvodní dřeviny...je alternativa Topol černý,nevim jaké má přírustky...pán z CHKO říkal,že k pěstování Jap.topolu v CHKO příliš nakloněni nejsou pro jeho "nepůvod"...na tak malém pozemku a bez dotace jsem jen chtěl mít klid před sousedy,aby pak nějaký aktiv nevyšetřoval co mi to tak rychle narostlo a neřešil to zpětně..čekám na info z VUKOZu,zda mají řízky Topolu černého..na jaře bych chtěl sadit.

Anonymizovaný
26. února 2010 • 23:33

Zdravím, chtěl bych si založit menší (cca 0,5 ha) plantáž Japonského topolu na vlastním pozemku,který je doposud veden jako louka. Plantáž chci vysadit na uzemí CHKO Bílé Karpaty. Potřeboval bych vědět:
1. jestli k výsadbě opravdu potřebuji nějaké úřední potvrzení od CHKO nebo jiného úřadu.
2.existuje zákon nebo nějaké nařízení, který mi přikazuje že nesmím na svém vlastním pozemku vysazovat nepůvodní rostliny?
3.Slyšel jsem že výsadba jap.topolu je povolena jen na pozemku, který je veden jako orná půda.Přečetl jsem hodně diskuzí, ale každý říká něco jiného.Nevím čemu mám věřit.
4.Chtěl bych jap.topoly vysadit kolem vodního toku, myslíte že je v tom nějaký problém pokud pozemek kolem potoka také vlastním?
Předem děkuji za každou radu.
Mějte se. Laco

Anonymizovaný
23. ledna 2009 • 12:50

Dobrý den.
Těší mne Váš zájem. K likvidaci kořenů je nutné přikročit až po celkovém
vyčerpání půdy. Strom uříznete a necháte obrazit. Následně se zelené listy posříkají naředěným listovým herbicidem. (já používám Roundup-Bioaktiv) KOŘENY uhnijí a ponechají se v půdě. (Poslouží k provzušnění)
Na polích se dále zaorávají (postřik je ovšem nutný)
S pozdravem Nachtman Rudolf

Doporučujeme

Články odjinud