6
Fotogalerie

Japonské javory pěstované v nádobách

Japonský javor má své kouzlo a odolá mu málokdo. Jeho pěstování se nemusí zříkat ani lidé bez zahrady – stačí balkon, vhodná nádoba a stromek olistěný dle vašeho vkusu. Tvarů i barev listů je mnoho, vyberte si z uvedeného přehledu.

Jste-li majitelem větší lodžie, vyberte si stromky javoru japonského alespoň dva. V odlišné barvě a v odlišné velikosti – sesaďte je společně a nechte se překvapit výsledkem.  

Japonské javory jsou pro pěstování v nádobách vhodné pro svůj pomalý růst a jemnou stavbu koruny. Měnící se barvou olistění v průběhu roku vám na balkoně či lodžii zajistí příjemnou atmosféru.  

javor_1.jpg
Pro balkony a lodžie jsou vhodnější zakrslé typy stromkových javorů, které ani po letech nezaberou mnoho místa  

Vhodná nádoba je základ 

Sazenice japonských javorů pořídíte v různých velikostech, tomu také odpovídá jejich cena. Malé rostliny ve výšce kolem patnácti centimetrů jsou sice nejlevnější, ale než je na balkoně „uvidíte“, pár let to potrvá.  

Rozhodně lépe budou vypadat stromky starší, ty jsou pochopitelně dražší. Jejich ceny se pohybují od dvou set korun až po částky třeba přes dva tisíce – to už ale budete mít vzrostlý a zapěstovaný exemplář.  

javor_2.jpg
Stromky s vyšším kmínkem jsou přímo stvořené pro umístění na terase. Stačí usadit je v původním obalu na drenáž do okrasného květináče přiměřené velikosti  

Podle velikosti stromku pak vybírejte nádobu, v níž budete javor pěstovat. Měla by mít průměr alespoň o pět centimetrů větší než původní kontejner. V materiálech, z nichž se nádoby zhotovují, je veliký výběr i co se tvarů a barev týče.  

Volte nádoby střízlivé, svou barevností by neměly strhávat pozornost na sebe – důležitá je rostlina (sama o sobě barevná), nikoliv květináč. Vyplatí se koupit nádobu z mrazuvzdorného materiálu, abyste javor nemuseli přesazovat po každé zimě.  

Obyčejné květináče s rostlinou lze usadit do větší dekorativní nádoby nejen pro efekt, ale také pro možnost zateplení umístitelného mezi stěny nádob, které v zimě pomůže stromek ochránit před zmrznutím.  

javor_3.JPG
Jednoduchá, barevně střízlivá nádoba sluší zvláště javorům s jemným olistěním  

Namíchejte kyselejší zeminu 

Zemina pro japonské javory by měla být kyselejší, stromky nesnáší zvýšený obsah vápna v půdě. Do zahradnického substrátu přimíchejte z jedné třetiny rašelinu pro azalky. Přimíchat můžete i dobrý, rozleželý kompost.  

Připravte si nastýlku, potřebnou pro zasypání povrchu půdy. Pro javory je vhodná drcená kůra okyselující zeminu v nádobě. Ochrání také povrch půdy před přehřátím a sníží výpar vody, mimo to ještě dobře vypadá.  

Důležitý krok: správná výsadba 

Přivezli jste si domů nádobu a stromek (některé japonské javory mají keřovitý tvar), takže se můžete pustit do výsadby. Nejprve si na dno květináče nasypte silnější vrstvu drenáže z keramzitu, drobných oblázků nebo střepů z hliněných květníků.  

javor_4.JPG
K přesazení takovýchto stromků se vám bude hodit pomocník. Zvolte nádobu s průměrem aspoň o sedm centimetrů větším a javor nebudete muset v příštích letech vůbec přesazovat  

Drenáž je pro stromek v nádobě vrcholně důležitá – v malém prostoru by docházelo k přemokření zeminy a uhnívání kořenů. Rostlina v takovém prostředí pomalu chřadne, až uhyne úplně. Nádoba musí mít i dostatek drenážních otvorů, bez nich by ani drenáž nebyla nic platná.  

Naplňte nádobu zeminou asi do jedné třetiny (podle velikosti kořenového balu rostliny) a usaďte javor. Po zasypání zem přimáčkněte a zalijte, aby zemina sedla ke kořenům. Ponechte si nad zeminou aspoň tři centimetry prostoru na nastýlku.  

Podmínky umístění

Japonské javory nejsou nikterak náročné, a přes různorodý vzhled mají jedno společné: velmi nesnáší vítr, průvan a přímý úpal po většinu dne. Proti větru je lze na otevřeném balkonu chránit nějakou zástěnou z bambusu nebo rákosovou rohoží.  

Balkony a lodžie orientované směrem na jih nejsou pro javory tím pravým místem, pokud kout s nimi nezastíníte. Někdy postačí i netkaná textilie (ta se hodí obzvlášť brzy zjara, kdy začínají rašit pupeny). Proti letnímu úpalu použijte na lodžiích rolety nebo stavitelné žaluzie, oceníte je i vy.  

javor_5.JPG
Bohatě stříhané listy tohoto javoru se na podzim barví do intenzivní červené. Abyste si jeho krásu vychutnali, umístěte nádobu s javorem blízko posezení na terase  

Pokud máte rozlehlejší lodžii či balkon, pořiďte si nádobu větší, nejlépe obdélníkovou, lépe využívající místa. Do ní pak můžete vysadit dva japonské javory odlišné výšky a olistění. Červenolisté javory bývají proti nepřízni počasí odolnější, panašované a světlé odrůdy jsou choulostivé na úpal.  

Péče po zasazení

První rok nemusíte s přihnojováním pospíchat, stačí až dva měsíce po výsadbě. Všímejte si složení hnojiva; na vysoký obsah vápna by rostliny reagovaly zpomalením růstu a celkově nemocným vzhledem.  

Důležitá je pro japonské javory zálivka: přemokření jim nesvědčí, přeschnutí jim přivodí trvalé poškození (zkroucení) listů a zpomalí růst. Bal by neměl nikdy vyschnout. Zalévejte pokud možno měkkou dešťovou vodou, není-li, tak odstátou.  

Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.  

Po třech letech vyměňte v předjaří horní vrstvu zeminy a nahraďte ji novým substrátem. Velké stromky už byste těžko přesazovali, místa na větší nádoby není na balkonu také nazbyt – a tento způsob výměny zeminy plně nahradí přesazování.  

Zima jim neublíží

Trošku víc péče potřebují japonské javory před zazimováním. Přestože se jedná o rostliny mrazuvzdorné, usazení v nádobách není přirozený způsob jejich pěstování, a proto je nutné rostliny na zimu zaopatřit.  

Květináč obalte bublinkovou fólií či jutou (případně obojím). Vrstva pomačkaných novin na povrchu květníku obalená fólií nebo netkanou textilií také postačí. Máte-li javor ve větší okrasné nádobě, vysypte mezivrstvu drceným polystyrenem, ten je výbornou tepelnou izolací.  

Očekáváte-li tuhou zimu nebo bydlíte-li v drsnějších klimatických podmínkách, zabalte celý stromek do netkané textilie a použijte všechna ochranná opatření. Ani přes zimu nezapomeňte javory občas zalít.  

javor_6.JPG
Keřovité odrůdy javorů mohou sloužit i jako clona k zastínění míst, která chcete skrýt před zvědavými pohledy 

Pro výsadbu do nádob vybírejte javory s menší výškou, to znamená něco málo nad metr, maximálně do dvou metrů. Vzhledem k tomu, že pomalu rostou, nezaberou příliš místa. Nebudete-li se moct rozhodnout, který kultivar vybrat, zadejte u zahradníka jen požadovanou výšku v dospělosti a barvu listů.  

Japonské javory do nádob
Acer palmatumTvar stromuBarva listuVýška
'Boodgood'vzpřímenývínová až šarlatovádo 2 m
'Brocade'hřibovitýzlatádo 1 m
poznámka: má jemný, stříhaný list
'Butterfly'keřovitýtmavě červenádo 1 m
poznámka: list je zelenobílorůžový, růžová na podzim zčervená
'Chitoseyma'vzpřímenýpurpurově karmíovádo 1,2 m
'Corallinum'polovzpřímenýrůžová na jaře1,3 m
poznámka: kůra mladých výhonů je korálově červená
'Crimson Queen'hřibovitýzlatočervenádo 2 m
'Dissectum'vzpřímenýbordová1,2 m
poznámka: během roku mění barvu listů od zelené po červenou
'Dissectum Garnet'keřovitývícebarevná1,5 m
'Chischio improved'keřovitýrudádo 2 m
'Musaraki Kiyo Hime'ploše kulovitýzlatozelenýdo 1 m
poznámka: okraje listů jsou výrazně červené
'Orange Dream'polokeřovitýkarmínovádo 1,8 m
'Osakazuki'vzpřímenýzelená až červenádo 2 m
'Sango-kaku'vystoupavýžlutádo 2 m

Japonské javory se dají jako solitérní rostliny velmi snadno kombinovat. Při jejich výběru najdete jak stromky, tak i keře s barevnou kůrou.

Doporučujeme

Články odjinud