vytisknout velikost písma Jak vytvořit japonskou zahradu

Upravit si zahradu v japonském stylu není problém, pokud máte cit pro řád a harmonii. Výhodou je, že krásná zenová zahrada může být i na velmi malé ploše.

Kompoziční struktura japonských zahrad má původ v Číně, původně se však vyvíjela v prostředí ostrovní říše s nedostatkem půdy pro obživu, proto se vytvářely miniaturní zahrady se symbolikou, která představovala svět skutečný, kde každý kámen i rostlina mají svůj význam. Soulad barev, tvarů, materiálů, kombinace kamene a písku, vody a dekorativních prvků vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, která má půvab v každém ročním období, tedy i v zimě.

I malá japonská zahrada je plnohodnotná. Na velikosti nezáleží

Japonské zahrady působí jednoduchostí, přirozeností a velkým vnitřním klidem. Není u nich vůbec prvořadé, na jak velké ploše se rozprostírají. Jednotlivé scenérie musí působit jednoduše, duchovně, klidně, mnoho z nich vyjadřuje skutečný svět, avšak ve zmenšené podobě.

V japonském zahradním umění je důležitý procítěný vztah k přírodě, ke květinám i k neživé hmotě, jako jsou písek, kameny, skály, které znázorňují potoky a řeky, jenž omývají skály jako ve skutečném světě. Scenérie dýchají klidem a harmonií, někdy působí děsivě, vesele, romanticky.

Náš tip: skalničky a sukulenty v mísách

Náš tip: skalničky a sukulenty v mísách

Správná kompozice a základní prvky

Japonské zahrady jsou vlastně proporcionální zmenšenou imitací volné přírody a působí jako miniatury. Důležitá je na celé kompozici skladba, nezávislá na velikosti prostoru.

Kompozice japonské zahrady musí obsahovat vyvýšeninu, jezírko či potok, kameny, písek a typickou vegetaci jako pivoňky, bambus, okrasné trávy, jehličnany, borovice, rhododendrony. Zeleň se soustřeďuje do skupin, ale i jednotlivě. Okrasné trávy jsou uplatňovány spíše jako solitéry.

Nedílnou součástí japonských zahrad je jezírko nebo alespoň jeho symbolický náznak. Vodní plocha je někdy nahrazena uhrabaným pískem do tvaru vlnovek, posypaná jehličím.

Důležitý je také dominantní prvek, například čajovna, pagoda nebo lampa, který je umístěn na vyvýšenině, aby byl vidět, a tvořil tak ústřední motiv.

Rozhovor: Bonsaje v kamenné zahradě japonského typu

Rozhovor: Bonsaje v kamenné zahradě japonského typu

Jaké rostliny patří do japonské zahrady?

Správně udržovaná japonská zahrada má svůj půvab v každém ročním období. Které rostliny zvolit, abychom dosáhli toho pravého efektu? V každém případě zakrslé druhy borovic, kosodřeviny, javor dlanitolistý, japonské třešně, sakury, okrasné trávy, magnólie a kapradiny. Nesmí chybět ani bonsaje v nádobách, alespoň trs bambusu a pivoňky, kosatce a růže, k nimž mají Japonci vyvinutý úzký vztah a dodnes pořádají  květinové slavnosti na jejich počest.

Sasanka japonská zkrášlí polostinná zákoutí

Sasanka japonská zkrášlí polostinná zákoutí

Doplňky: Co je typické pro asijský styl?

Doplňky, typickými pro japonský styl, jsou můstky ze dřeva i kamene, vázy, kamenná svítidla, sošky Buddhy, čajovny, pavilónky, sluneční hodiny, napajedla a zvonkohry. Zahrada by neměla být striktně ohraničena plotem, volně by měla procházet buď do volné přírody (vhodné na venkově), nebo pokračovat do obytného prostoru či k terase.

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory