vytisknout velikost písma Jak vytvořit japonskou zahradu

Upravit si zahradu v japonském stylu není problém, pokud máte cit pro řád a harmonii. Výhodou je, že krásná zenová zahrada může být i na velmi malé ploše.
Jak vytvořit japonskou zahradu

Kompoziční struktura japonských zahrad má původ v Číně, původně se však vyvíjela v prostředí ostrovní říše s nedostatkem půdy pro obživu, proto se vytvářely miniaturní zahrady se symbolikou, která představovala svět skutečný, kde každý kámen i rostlina mají svůj význam. Soulad barev, tvarů, materiálů, kombinace kamene a písku, vody a dekorativních prvků vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, která má půvab v každém ročním období, tedy i v zimě.

I malá japonská zahrada je plnohodnotná. Na velikosti nezáleží

Japonské zahrady působí jednoduchostí, přirozeností a velkým vnitřním klidem. Není u nich vůbec prvořadé, na jak velké ploše se rozprostírají. Jednotlivé scenérie musí působit jednoduše, duchovně, klidně, mnoho z nich vyjadřuje skutečný svět, avšak ve zmenšené podobě.

V japonském zahradním umění je důležitý procítěný vztah k přírodě, ke květinám i k neživé hmotě, jako jsou písek, kameny, skály, které znázorňují potoky a řeky, jenž omývají skály jako ve skutečném světě. Scenérie dýchají klidem a harmonií, někdy působí děsivě, vesele, romanticky.

Náš tip: skalničky a sukulenty v mísách

Náš tip: skalničky a sukulenty v mísách

Správná kompozice a základní prvky

Japonské zahrady jsou vlastně proporcionální zmenšenou imitací volné přírody a působí jako miniatury. Důležitá je na celé kompozici skladba, nezávislá na velikosti prostoru.

Kompozice japonské zahrady musí obsahovat vyvýšeninu, jezírko či potok, kameny, písek a typickou vegetaci jako pivoňky, bambus, okrasné trávy, jehličnany, borovice, rhododendrony. Zeleň se soustřeďuje do skupin, ale i jednotlivě. Okrasné trávy jsou uplatňovány spíše jako solitéry.

Nedílnou součástí japonských zahrad je jezírko nebo alespoň jeho symbolický náznak. Vodní plocha je někdy nahrazena uhrabaným pískem do tvaru vlnovek, posypaná jehličím.

Důležitý je také dominantní prvek, například čajovna, pagoda nebo lampa, který je umístěn na vyvýšenině, aby byl vidět, a tvořil tak ústřední motiv.

Rozhovor: Bonsaje v kamenné zahradě japonského typu

Rozhovor: Bonsaje v kamenné zahradě japonského typu

Jaké rostliny patří do japonské zahrady?

Správně udržovaná japonská zahrada má svůj půvab v každém ročním období. Které rostliny zvolit, abychom dosáhli toho pravého efektu? V každém případě zakrslé druhy borovic, kosodřeviny, javor dlanitolistý, japonské třešně, sakury, okrasné trávy, magnólie a kapradiny. Nesmí chybět ani bonsaje v nádobách, alespoň trs bambusu a pivoňky, kosatce a růže, k nimž mají Japonci vyvinutý úzký vztah a dodnes pořádají  květinové slavnosti na jejich počest.

Sasanka japonská zkrášlí polostinná zákoutí

Sasanka japonská zkrášlí polostinná zákoutí

Doplňky: Co je typické pro asijský styl?

Doplňky, typickými pro japonský styl, jsou můstky ze dřeva i kamene, vázy, kamenná svítidla, sošky Buddhy, čajovny, pavilónky, sluneční hodiny, napajedla a zvonkohry. Zahrada by neměla být striktně ohraničena plotem, volně by měla procházet buď do volné přírody (vhodné na venkově), nebo pokračovat do obytného prostoru či k terase.

Kámen v zahradě

Kámen v zahradě

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny