vytisknout velikost písma Jam čínský – světelný kořen, který léčí i omlazuje. Jak ho pěstovat?

Světelný kořen se pěstuje hlavně pro jedlé, škrobovité hlízy, které jsou plné zdraví prospěšných látek. Podívejte se, jak ho připravit a pěstovat.

Světelný kořen pochází z Číny, odkud se do Evropy dostal poměrně nedávno. Teprve zhruba před sto lety byl dovezen do Německa, kde jej pěstoval Robert Steiner, který uspořádal první kurzy pro zájemce o pěstování této zvláštní rostliny. Najdete ho pod mnoha jmény – jam čínský (psáno i jako yam), Dioscorea batata, shan yao. Rostlina patří do čeledi Dioscoreaceae, která má na 650 druhů. Patří sem i některé vytrvalé rostliny, které se prodávají jako trvalky v květináčích. 

Úvodní foto: iStock.

Jak pěstovat zázvor doma i na zahradě: Co potřebuje tato tropická bylina?

Jak pěstovat zázvor doma i na zahradě: Co potřebuje tato tropická bylina?

Světelný kořen pozitivně ovlivňuje zdraví člověka – obsahuje křemík ve formě vstřebatelné pro člověka, má pozitivní vliv na šedou kůru mozkovou a dle čínské medicíny má omlazující účinky. Název získal podle světelného éteru, který dle čínské medicíny obsahuje. Světelný éter lze popsat jako energii, která je všude kolem nás, v lidském těle i ve vesmíru, a tvoří základ spojení ducha a hmoty. Pro moderního člověka je to těžko uchopitelné, ale čínská medicína věří, že energie má vliv na imunitní systém člověka. Světelný éter je v čínské medicíně důležitým stupněm k pránické výživě.

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Pesto z medvědího česneku, polévka, pomazánka i tinktura. Vyzkoušejte ty nejlepší recepty!

Hlízy obsahují škrob, bílkoviny, tuky, ale také mnoho důležitých látek – enzym amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, slizové látky, vitaminy a víc než třicet různých stopových prvků. Díky svému složení posiluje funkci ledvin, sleziny a plic, zkrášluje pleť a vlasy. Z listů lze připravit čaj, který  léčí průjem, astma, kašel, ale i inkontinenci a cukrovku. Posiluje nervovou soustavu.

Jak jam čínský pěstovat

Pokud chcete začít s pěstováním světelného kořene, potřebujete kvalitní pacibulky. Ty větší mohou putovat do volné půdy, malé je lepší předpěstovat v květináčcích. Kvůli jeho specifické délce potřebujete na pěstování světelného kořene bednu vysokou alespoň 60 centimetrů, u které lze odejmout postranici. Základ tvoří křemičitý písek, kterým naplníte většinu záhonu. Na písek přijde zhruba deseticentimetrová vrstva slámy a pěticentimetrová vrstva zeminy. Písek usnadňuje sklízení kořene a zaručí, že doroste „rozumné délky“. Pokud by se pěstoval jen v zemině, byl by dlouhý a příliš tenký.

Recepty z černého kořene a tipy na jeho pěstování. Objevte tuto netradiční zeleninu!

Recepty z černého kořene a tipy na jeho pěstování. Objevte tuto netradiční zeleninu!

Pacibulky sázíme do rovných řádků, 4 až 5 centimetrů od sebe a navrch dáme opět pět centimetrů zeminy. Prvním rokem se pěstuje výhradně sadba, kořeny neobsahují žádné výživné látky. Druhým rokem se sází vrchní část kořene, která neobsahuje žádné důležité látky. Kořeny se položí do hlíny, zahrnou zeminou, kde se opět rozrostou, a pak se sklízí. 

Kořen má uvnitř bílou barvu a tvar jako obrácená mrkev, směrem dolů se rozšiřuje. Kořen má tloušťku pěti centimetrů, je velmi křehký a ztvrdne až po několika týdnech. Kromě toho ještě nad záhonem musí být opora na liány, které dorůstají i více než dva a půl metru do výšky. Pro oporu lián se hodí například síť na okurky.

Taro kořen: Zázrak nabitý vitamíny a minerály, který chutná i léčí

Taro kořen: Zázrak nabitý vitamíny a minerály, který chutná i léčí

Zasytí mnohem lépe než brambory

Kořeny sklízíme na přelomu října a listopadu, v okamžiku, kdy liány a hlízy jdou snadno oddělit. Nejdříve odstraníme horní vrstvu zeminy a poté nejlépe odejmeme postranici záhonu a kořeny, které jsou velice křehké, ze země vyprostíme. 

Kořeny lze uskladnit ve dřevěných bedýnkách ve sklepě, podobně jako brambory, na rozdíl od nich ale zasytí velmi rychle. I malý kousek stačí. Jeho chuť není nijak výrazná, při jeho trávení vytéká neškodný sliz.

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Slunečnice topinambur je skvělá pro diabetiky. Jak ji pěstovat?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu. Jak je pěstovat

Barevné okrasné kopřivy rozzáří byt i zahradu…

Pestré listy, jimiž se okrasné kopřivy, zvané také barevné či africké kopřivy, pyšní, upoutají vaši pozornost, ať už je spatříte za oknem bytu nebo venku jako nádobové či záhonové rostliny. Přičteme-li k tomu nenáročnost pěstování a snadné množení, je jasné, proč se těší takové oblibě.

24.  4.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon