Ačkoli je zima, v myslích zahrádkářů se už spřádají plány pro nadcházející sezonu. A nejen plány: právě v únoru je totiž zapotřebí začít s výsevem semen okrasných i užitkových rostlin. Nezapomínejte ani na pokojové a balkonové rostliny, je třeba připravit je na novou sezonu.
Okrasná zahrada
- Únor je tou nejvhodnější dobou k prosvětlování a průklestu okrasných dřevin. Všechny části keřů i stromů, jež ořežete, je třeba spálit - i na okrasných dřevinách často přezimují zárodky chorob a různých škůdců.
- Máte-li v zahradě smrky, prohlédněte, zda se na větvích neobjevují puklice či korovnice. V případě potřeby proti nim co nejrychleji použijte ochranné přípravky, například Aztec 140 EW.

I malí, jen při důkladném prozkoumání viditelní škůdci, mohou rostliny radikálně poškodit
- Okrasné dřeviny vysazené na podzim se musí, jestliže jste tak neučinili rovnou po jejich zasazení, sestříhat nejpozději do konce března. Výjimku tvoří jehličnany a zakrslé dřeviny, které jste zakoupili v prostorných kontejnerech, takže u nich nebyl narušen kořenový bal.
- V dny, kdy nemrzne, zalévejte stálezelené dřeviny.
- Ještě nyní můžete vysazovat do země cibulky tulipánů, pokud není promrzlá.
- Aby rostliny tvořící živý plot vyhnaly na jaře pěkné letorosty, koncem února či začátkem března dokončete jejich řez.
- Jakmile rozmrzne půda, zkontrolujte stav rostlin: led vznikající za mrazu ve vrchní vrstvě půdy dokáže rostlinky vytlačit. V tom případě je pevně přimáčkněte zpět, při větším povytažení raději vyrýpněte a zasaďte znovu.
- Jestli jste dosud nenašli čas k nakopčení a přikrytí záhonových růží, máte poslední šanci. Nechráněné rostliny by mohly velmi lehce vymrznout.

Pokud se těšíte na překrásné květy růží, ale dosud jste je před zimou nijak neochránili, postarejte se o ně. Má to smysl ještě teď, protože podle předpovědi meteorologů mají mrazy znovu uhodit
- Při obhlídce zahrady zjistěte, na kterých místech taje sníh nejrychleji. Právě ta budou ideální volbou pro výsadbu časně kvetoucích cibulovin.
- Pokud jste nesvázali větve okrasných rostlin, jež se mohou pod tíhou sněhu zlomit, pravidelně z nich teď sníh setřepávejte.
- Koncem února je možné poprvé přihnojit trávník.
- Bezmrazé dny využívejte k větrání uskladněných cibulek a hlíz. Nezapomínejte ani na pravidelné kontroly jejich stavu.
- Sníh, který shrnujete z chodníků, nahrňte na skalku a záhony. Rostliny tak budou skryty před slunečními paprsky a předčasně se neprobudí.
Užitková zahrada
- Již nyní můžete vysévat papriky. Osivo klíčí nejlépe při teplotě dvacet osm až třicet stupňů Celsia. Jakmile se rozvinou děložní lístky rostlin, přesaďte je po jedné do menších květináčků s odtokovým otvorem.
- Vysévejte rovněž salát, rajčata, celer a rané košťáloviny.

Jste-li vlastníkem skleníku, zkontrolujte, zda je v něm vše připraveno na blížící se zahájení letošní sezony
- Do pařeniště, fóliovníku či skleníku vysévejte ke konci měsíce ředkvičku.
- Promyslete si, jaké odrůdy chcete pěstovat, a podívejte se, zda jsou k dostání v obchodech ve vašem okolí. Pokud ne, objednejte si je ve specializovaných obchodech třeba přes internet.
- Nemrzne-li, nastává vhodná doba pro řez ovocných stromů; jejich koruna je bez listů mnohem přehlednější a stromy nejsou ještě v plné míze.
- Řezat můžete i révu vinnou. Zbytečně neotálejte, v révě proudí velmi brzy míza, takže rostlina pak při pozdním řezu „pláče“.

Péče o révu vyžaduje pravidelnost, řád a přemýšlení
- Abyste předešli poničení stromů (když po mrazivé noci zasvítí slunce na tmavý kmen, vznikne ve dřevě napětí a kůra popraská), natřete jejich kmen bílou barvou nebo jej obalte starou karimatkou.
- Pěstujete-li angrešt, zkraťte všechny jeho výhony asi o pět centimetrů. Předejdete tím pozdějšímu napadení jeho plodů hnědým (americkým) padlím.
- Využijte teplých dnů a na plochy určené k pěstování zeleniny rozhoďte vyzrálý kompost. Do půdy jej nezapravujte.
- Aby se půda před výsevem semen slehla, zkypřete ji a poté urovnejte. Pro časné výsevy ji můžete přikrýt černou fólií, rychleji se prohřeje.
- Koncem února začněte s nakličováním sadbových brambor.

K naklíčení vybírejte pouze pěkné, zdravé kusy
- Pravidelně kontrolujte stav uskladněné zeleniny.
Pokojové a balkonové rostliny
- Bramboříky, které zdobily domácnosti zvláště o Vánocích, nechte zatáhnout. Hlízy vyndejte, očistěte a vysaďte do kyselého substrátu tak, aby dvě třetiny hlízy zůstaly nad zeminou. Květináč poté můžete zapustit do záhonu.
- Pro únor je charakteristická nabídka rozmanitých rychlených rostlinek: koupit můžete kvetoucí primulky, narcisy, tulipány. Abyste je zachovali co nejdéle v nejlepší kondici, vyberte jim co nejchladnější místo v bytě. Ideálně se hodí prostor mezi okny. I poté, co odkvetou, je musíte zalévat, abyste je mohli později vysadit do volné půdy.
- Suché ovzduší v domech má za následek usychání špiček listů rostlin. Tyto nevzhledné části ustřihněte ostrými nůžkami, ale abyste nepoškodili zdravou část listů, ponechte na nich asi milimetr uschlého pletiva.
- Pokud jste se dobře starali o klívii (řemenatku), můžete se těšit na odměnu v podobě zářivých květů. Hned jak se objeví první poupata, začněte ji pravidelně zalévat a hnojit.

Klívie jsou překrásné rostliny, jejichž pěstování lidem v současnosti komplikuje nedostatek chladných prostor s teplotami kolem osmi až dvanácti stupni Celsia, kde by měly přezimovat
- Gloxíniím končí období zimního spánku, je třeba je přesadit. Hlízy zasaďte tak, aby byla vidět jejich vrchní část.
- Přezimované muškáty i tyrolské karafiáty ke konci měsíce seřízněte (každý výhon na třetinu) a přesaďte do nové zeminy.
- Fuchsiím zkraťte ve stejnou dobu výhony z minulého roku asi na polovinu. Jen tak docílíte vytvoření hustých keříků.
- Pokud budete nakupovat nové rostliny, dostatečně je zabalte, ještě lépe i uložte do kartonové krabice, aby bez újmy přežily cestu domů. I když trvá jen pár minut, mohou se podchladit, a v důsledku toho nenávratně poškodit.
Témata článku: Okrasná zahrada,
Pokojové rostliny,
Okrasné rostliny,
Zahradní rostliny,
Pěstování,
Ochrana a péče,
Zahrádkářův diář,
Karafiát,
Brambořík,
Řez ovocných stromů,
Pěstování zeleniny,
Minulý rok,
Jak,
Ostrý nůž,
Specializovaný obchod,
Suché ovzduší,
Rostliny