Jaké WC na zahradu: Nabízí se klasika i moderní řešení

Jaké WC na zahradu: Nabízí se klasika i moderní řešení

Ať už jste vlastníkem pozemku s karavanem, zahrádky v kolonii či chatičky bez možnosti připojení ke kanalizaci, nebo třeba jen plánujete vyřešit toaletu k venkovnímu posezení, určitě oceníte našeho malého průvodce možnostmi, které se vám v dnešní době nabízejí, od latríny přes chemické WC až po ekologické separační kompostovací toalety.

Dřevěná kadibudka s vyřezaným srdíčkem ve dveřích stála nad latrínou v koutu dvora každého domku ještě před pár desítkami let, později byla nezbytným doplňkem chatek, jejichž velikost či umístění stavby zkrátka neumožnily sociální zařízení vybudovat uvnitř.

Suché WC není minulostí. Jaké jsou možnosti?

Ani dnes ale nejsou suché toalety minulostí, využívají se při kempování, do karavanů, na lodě, najít je ale stále můžete na chatách, chalupách nebo třeba větších zahradách, na nichž si majitelé vybudovali letní kuchyň. A stále častěji se k nim vracejí i ekologicky smýšlející lidé. Věděli jste, že průměrná čtyřčlenná rodina spotřebuje při splachování neuvěřitelných 320 000 litrů vody za rok? Takové plýtvání řadu lidí přinutí hledat jiné řešení.

Latrína: Stará dobrá klasika

Pokud vlastníte chatičku uprostřed lesa, je stále nejjednodušším řešením dobře známá latrína. Malý dřevěný domeček už ale nemusíte vlastnoručně vyrábět, jak tomu bylo v minulosti, hotový ho pořídíte v každém větším hobby marketu, nabízí ho řada e-shopů pro zahradníky a chataře nebo si ho můžete objednat u truhláře.

Pak už je třeba jen vykopat díru v zemi a latrínu nad ní bezpečně usadit. Při malém provozu stačí obsah čas od času zasypat třeba páleným vápnem a dál nic nemusíte řešit. Pokud tam ale bude větší provoz, je třeba po naplnění díru zasypat a latrínu přesunout nad díru novou. Pozor ale na případné prosakování obsahu do okolí. Bezpečnějším řešením je vybetonovaná a důkladně odizolovaná jímka, kterou je však při naplnění vždy třeba nechat odvézt.

Chemické WC: Výhody a nevýhody

Suché chemické WC má nejširší využití. Hodí se do karavanů, obytných vozů, na zahrádky, chaty a chalupy, slouží ale i jako zdravotní pomůcka pro seniory a osoby s omezenou mobilitou. V rekreačních objektech obvykle bývá zabudované, ponechat ho ale můžete i jako přenosné. Chemická toaleta poskytuje vysoký komfort. Výhodou je, že jejím pořízením získáte plnohodnotné splachovací WC v místech, kde chybí napojení na vodu. Nevýhodou je nutnost pořídit náplně, které eliminují nepříjemný zápach. Vybrat si můžete buď gely a tekutiny, velmi praktické jsou také speciální tablety do chemického WC. Používat se musí také specifický toaletní papír, který se následně v nádržce rozloží.

Princip fungování je jednoduchý. Hlavní konstrukční část tvoří dvě nádrže, z nichž větší je na odpadní vodu a menší na vodu čistou, která slouží ke splachování. Před použitím je třeba vložit speciální chemickou náplň v podobě kazety, kapsle, gelu či tekutiny, která se zalije vodou a po pár minutách je toaleta připravena k použití. Po naplnění se zpravidla obsah při použití ekologicky rozložitelných náplní vylévá do záchodu či domácího odpadu, silnější chemické prostředky je povoleno vylévat pouze do speciálních výlevek k tomu určených. Nabídka chemických toalet na trhu je obrovská, při výběru se proto zaměřte především na celkové rozměry toalety, její hmotnost, objem nádraží, výšku sedátka, nosnost a systém splachování (pístový, nebo měchový), ale také kvalitu zpracování a snadnost obsluhy a údržby.

Kompostovací toaleta: Ekologické řešení

V posledních letech se díky novým technologiím nabídka suchých toalet rozšířila o takzvané ekologické nebo také kompostovací WC. Ta mají jen samé výhody. Nepotřebují vodu, kanalizaci ani žádnou chemii. U levnějších modelů jen stačí po použití na velkou potřebu zasypat obsah pilinami nebo jiným savým organickým materiálem, ty dražší to udělají za vás po zmáčknutí tlačítka. Navíc mohou být umístěné i kdekoliv uvnitř domu, protože nijak nezapáchají, mají totiž propracovaný způsob odvětrávání.

Kompostovací separační záchody obvykle fungují na principu oddělení tekuté a tuhé složky fekálií. Ty se v něm shromažďují a vysušují, přičemž tuhá část se pak může dobře kompostovat bez kvašení a zápachu. Aby byl systém funkční, musí však při vykonávání malé potřeby sedět i muži, aktivuje se totiž tlakem na prkýnko. Výsledkem je zkompostovaný materiál, kterým můžete pohnojit okrasnou zahradu, hodí se na trávník nebo třeba ke stromům, v žádném případě však ne k zelenině, jahodám a dalším plodům, které se přímo konzumují. Nemějte ale obavy, není ho nijak velké množství. Čtyřčlenná rodina naplní za měsíc v průměru patnáctikilový kyblík, který je následně třeba vysypat, existují ale i systémy, které stačí vyprázdnit jen jednou do roka. Obsah ekologické toalety můžete bez obav také zakopat do země.

Doporučujeme

Články odjinud