vytisknout velikost písma Jaké trvalky vybrat do stínu?

Jak osázet stinná či polostinná místa tak, aby výsadba byla krásná a kvetoucí? Poradíme vám, jaké trvalky vybrat: Půdopokryvné, jež spolehlivě porostou tam, kde se nedaří ani trávníku, i ty vzpřímené, vysoké a nízké, které se hodí na záhon. Nezapomeneme ani na stínomilné keře.

Mnohé trvalky jsou však pro stín jako stvořené: Nejenže kvetou, ale bývají ozdobné i tvarem či barvou olistění. V takových partiích se často příliš nedaří ani trávníku, ale vhodný výběr rostlin vás zbaví starostí.

Půdopokryvné trvalky: Ve stínu nahradí i trávník

Ve stínu obvykle namísto zeleného koberce zůstávají jen neduživé řídké trsy nebo holá místa. Sekat není co a pohled na takový kout radosti nepřidá. Řešení ale není složité: Pokud zvolíte výsadbu vhodných trvalek, vytvoří za čas souvislý porost, v němž nemají šanci ani plevele

Prvním krokem bude likvidace „trávníku“: plochu můžete postříkat herbicidem a po zhruba třech týdnech, kdy porost zežloutne, zryjete část, kterou budete chtít osázet.

Místo lze také zkultivovat hned, bez čekání, buď rytím, nebo pomocí kultivátoru. Pracnější bude v tomto případě odstranění vyryté trávy a trvalých plevelů, odpadne ale čekací doba na úhyn porostu.

Vybíráme trvalky vhodné na výsluní

Vybíráme trvalky vhodné na výsluní

Jak připravit zeminu pro trvalky?

Jelikož trvalky zůstanou na místě mnoho let, je důležité půdu řádně připravit a zbavit případných vytrvalých plevelů i s kořeny. Do země zapravte dobrý kompost, přidat můžete i některá strojená hnojiva s delší dobou účinnosti.

Pokud se budoucí partie nachází pod listnatými stromy, dávejte pozor, abyste zbytečně nepoškodili kořeny stromů. Jde hlavně o to, že kořeny se v místě poškození větví, tudíž by svou spletí omezovaly kořenový systém trvalek.

Při přípravě půdy můžete také posoudit, zda je chystané místo pro trvalky vlhčí, nebo sušší, a podle toho ještě přizpůsobit výběr rostlin. Nejste-li si jisti, zda budou rostliny v hlubším stínu, či spíše v polostínu, vybírejte druhy méně náročné na světlo.

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Jak ušetřit? Namnožte si trvalky vlastními silami

Vysoké vs. nízké trvalky

Jako náhrada za trávník se hodí trvalky s výškou kolem třiceti centimetrů (bez květu). Na rozlehlejší místa můžete střídavě kombinovat skupiny vyšších a nižších rostlin. Vhodné budou i stínomilné okrasné trávy a kapradiny, chcete-li se těšit kvetoucími keři, najdete mnoho vhodných rododendronů a azalek.

Pro jarní kvetení zkuste vysázet i cibuloviny (krokusy, hyacinty, talovíny). Počítejte však s tím, že po odkvětu zatahují, a proto budou vhodné jako podsadba pro zamýšlené trvalky rašící po jarních cibulovinách.

Trvalky k řezu: výběr a pěstování

Trvalky k řezu: výběr a pěstování

Stínomilné trvalky: Možností máte hodně

Z nízkých časně kvetoucích trvalek se vám bude do stinných míst hodit jako plošný porost plicník (Pulmonaria saccharata), barvínek (Vinca minor), o trochu později kvetoucí huseník (Arabis procurrens) nebo voňavá, ale jedovatá konvalinka (Convallaria verna).

Na místa o něco světlejší vysaďte zběhovec (Ajuga reptans), krásně kvetoucí bergénii (Bergenia cordifolia), nezapomeňte ani na čemeřice (Helleborus) v mnoha druzích a barvách. Výsadbu lze doplnit nižšími stálezelenými travinami, jako je ostřice (Carex morrowii) a bika (Luzula nivea či L. silvatica).

Máte-li dostatek místa, dobře budou mezi uvedenými trvalkami vypadat i mohutnější solitérní druhy, například udatna (Aruncus diviscus). Má pěkné olistění a nápadně kvete.

Jemnější a nižší čechravy (Astilbe) koupíte v několika výrazných pastelových odstínech a různých výškách. Plochu osázenou stínomilnými trvalky mohou na okraji vhodně doplnit lomikameny (Saxifraga) kvetoucí počátkem léta.

Konvalinka: neodolatelná vůně s akcentem jedu

Konvalinka: neodolatelná vůně s akcentem jedu

Stinný záhon poblíž domu bude jistě vypadat lépe s kvetoucími rostlinami. Ve výběru barev nemají v posledních letech konkurenci prvosenky (Primula), mezi nimiž najdete druhy kvetoucí velmi časně (P. denticulata, P. vulgaris, P. elatior) i druhy pozdní (P. japonica).

Tmavší kouty rozzáří zjara žlutý kamzičník (Doronicum columnae), zříci se nemusíte ani něžných květů srdcovky (Dicentra spectabilis) a výše zmíněné čechravy (Astilbe) udělají parádu i tady.

Záhon mohou opět lemovat lomikameny: druhů s různou barvou květů, velikostí růžic i panašováním je na výběr opravdu hodně. Těmto zajímavým rostlinám se bíže věnujeme v článku Lomikámen: skalnička nejen do skalky.

Bohyška oživí i stinné kouty

Bohyška oživí i stinné kouty

Jak nakombinovat keře a trvalky?

Azalky a rododendrony vás nezklamou, ať už si vyberete odrůdy nízké, dorůstající necelých půl metru výšky, nebo vysoké, tedy až dvoumetrové keře. Při nákupu si nechte poradit ve specializovaném zahradnictví či dobře zavedeném zahradnickém centru: Dozvíte se nejen o vhodných kultivarech, ale také o potřebné péči o ně.

Protože azalky i pěnišníky kvetou pouze zjara, můžete výsadbu doplnit kapradinami či kvetoucími trvalkami s téměř stejnými nároky, jaké mají uvedené keře. Do mezer či pozadí skupin vysázejte netík (Adiantum pedatum), papratku (Athyrium), pěkná bude i podezřeň (Osmunda regalis).

Doplnit takovou skladbu rostlin lze opět většinou prvosenek (Primula), uplatní se po keřích kvetoucí čechravy (Astilbe) i stínomilné sasanky (Anemone). Jak vidíte, ani nevlídné kouty zahrady nemusí být odepsané. Stínomilné trvalky jsou navíc nenáročné a časem se rozrostou samy.

VIDEO TIP: Podívejte se, jak má zařízenou zahradu herečka Lucie Benešová.

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada