vytisknout velikost písma Jaké osvětlení si pořídit v roce 2020?

Jaké jsou nejžhavější trendy ve svítidlech pro novou dekádu? U osvětlení už nás dávno nezajímá jen to, jak svítí, ale i design. Chceme, aby dodalo interiéru správnou atmosféru, která odpovídá nejen celkovému stylu vybavení, ale i naší osobnosti. A jaké lustry jsou módě na začátku dvacátých let?
Jaké osvětlení si pořídit v roce 2020?

Na velikosti záleží

Čím větší lustr, tím lepší, domnívají se dnes mnozí výrobci a ohromují nás pestrou paletou velkých svítidel. Neznamená to nutně, že si musíte do domu pořídit závěsný lustr větší než jídelní stůl, ale klasickým kuchyňským svítidlům na jednu žárovku pro letošní rok odzvonilo. V kurzu jsou lustry do kuchyně s několika světelnými zdroji v řadě nebo uspořádanými do kruhu. V případě velkého svítidla do obýváku nebo ložnice je též důležité jeho umístění co nejvíce ke středu stropu.

Klepněte pro větší obrázek

V souladu s přírodou

Přírodní materiály se do módy vrací každých pár let a letos je jejich pozice obzvláště silná. Kov a sklo jsou ve svítidlech stálicí, ale nově se můžeme v daleko větší míře setkat též s mramorem, dřevěnými korálky či proutěnými stínítky. Stropní svítidla z plastu jsou momentálně pasé. Překvapením je i stoupající obliba stínidel z hesiánu, jutové tkaniny, které dobře zapadnou do stylového minimalistického interiéru.

Geometrické vzory

Pravidelné tvary jsou trendy v kobercových vzorech, na závěsech i jako nástěnné dekorace. Nepřekvapí proto ani jejich použití v moderním osvětlení. Svítidla mají jemné linie, minimum dekorativních prvků a jsou zhotovena z elegantních materiálů. Pozornosti se dožadují častým porušováním symetričnosti, ostrými úhly nebo stínohrou, kterou vytváří jejich kovové tělo na stěnách a stropu obývacího pokoje.

Zlato s jednou barvou

Zlato jako dekorativní prvek nebo hlavní materiál se prosazuje napříč různými designérskými styly. Jsou jím vybavené jak stojací a stolní lampy, tak i lustry a přisazená stropní osvětlení. Zlatá povrchová úprava však letos není oblíbená v lesku, nýbrž v polomatné variantě. Ta nepůsobí křiklavě, a přesto dostatečně vynikne a odráží měkké hřejivé světlo. Zlatá se téměř vždy kombinuje jen s jednou barvou, nejčastěji černou nebo bílou.

Klepněte pro větší obrázek

Industriální styl v novém hávu

Před lety moderní industriální styl se vrací zpět, tentokrát ale v mnohem uhlazenější formě. Základem stále zůstávají kovová stínidla, zamřížované klece, těla z potrubí a holé objímky s retro žárovkami. Design je ale mnohem jemnější a povrchová úprava více elegantní, takže stropní svítidla a lustry už nevypadají jako vytažená ze skladu nebo sklepa. Ubyla umělá rez a patina, přibylo více lesklé černé, stříbra a pozlacení.

Retro žárovky jsou IN

Nostalgie po klasických žárovkách je jedním z důvodů stoupající popularity takzvaných filamentových LED žárovek, tedy těch s celoskleněnou baňkou, imitujících staré vláknové žárovky. Díky oblibě otevřených rustikálních a industriálních svítidel jsou žádané především žárovky s teplými odstíny světla, které vytvářejí útulnou a příjemnou večerní atmosféru, a jejich retro varianty s matným nebo kouřově zbarveným sklem.

Klepněte pro větší obrázek

Chytré světlo

Pokud fandíte chytrým domácnostem, pak vám nestačí jen obyčejné svítidlo a vypínač na zdi. Ovládání inteligentního osvětlení mobilem nebo pouhým hlasem je intuitivní a zvládne ho každý. Současný trend rozšiřuje z domácnosti chytré osvětlení i na fasádu domu a zahradu a umožňuje okouzlit vaše návštěvy i během večerní párty. Moderní domácnosti se zkrátka bez dálkového ovládání, stmívání a změny barev světla dnes už neobejdou.

Nejlepší svítidlo ve vašem bytě?

I když se zrovna nechystáte rekonstruovat byt nebo stavět nový dům, mohou vám současné trendy sloužit jako zdroj inspirace. Pouhou změnou svítidla totiž snadno vtisknete svému interiéru nový ráz i osobitý styl.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám

Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domác…

Něžné, fialové kvítky, které nádherně voní, patří k poslům jara. Vykvétají už v březnu a nabízí tělům unaveným po zimě velkou léčivou sílu.

3.  4.  2020 |
Vyrobte dětem vlastní kinetický písek. Je to jednoduché a ušetříte. Tady jsou 3 vyzkoušené recepty

Vyrobte dětem vlastní kinetický písek. Je to …

Na světě asi není mnoho dětí, které by si neoblíbily kinetický písek. Tenhle skvělý materiál je na omak jako skutečný písek, přitom tvárný jako těsto. Může mít krásné barvičky a navíc se nelepí na ruce jako obyčejná modelína. Zamilují si ho i dospělí – působí terapeuticky a zbavuje stresu.

27.  3.  2020 |
Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný kvítek vyléčí kašel i poraněnou kůži

Sedmikráska chudobka je plná vitamínů. Drobný…

Sedmikrásku zná i malé dítě, na její léčivé účinky se však téměř zapomnělo. Vyrazte na louku na čerstvé květy, které pomohou vyléčit mnoho neduhů.

29.  3.  2020 |
Karanténa nás uvěznila doma: Co je teď ideální udělat na zahradě a kolem domu?

Karanténa nás uvěznila doma: Co je teď ideáln…

Všechno zlé je pro něco dobré. Snažte se proto na současné složité situaci najít i nějaká pozitiva. Jaro se pomalu hlásí o slovo, a tak můžete získaný volný čas v karanténě využít třeba k práci na zahradě a okolo domu. Poradíme vám, do čeho je teď vhodné se pustit.

24.  3.  2020 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Jak ho v lese bezpečně poznat a odlišit ho od konvalinky? Jak ho pěstovat na zahradě? A co si z něj uvařit?

20.  3.  2020 |