vytisknout velikost písma Jaké jsou možnosti využití dešťové vody pro zahradu?

Starost o vodu v dnešní době nabírá čím dál tím více na důležitosti. Vzhledem k výkyvům počasí se často potýkáme s obdobími sucha na straně jedné, na straně druhé pak s dalším extrémem - povodněmi.

Postupně se tedy stává nezbytností začít s vodou cíleně hospodařit, abychom dokázali tyto dvě krajní situace bezpečně eliminovat.

Co je to tedy skrývá pod pojmem hospodaření s dešťovou vodou? V podstatě se jedná o souhrn technických řešení, jež snižují rychlost a množství vody odtékající do vodních toků a kanalizace. Nejlépe je provést opatření na místech, kde voda přímo spadne.

I v české legislativě má hospodaření s dešťovou vodou oporu. Pokud stavíte rodinný dům, určitě jste se setkali s požadavkem stavebního úřadu na likvidaci dešťové vody na pozemku stavby. Dešťová voda ze střech nebo zpevněných ploch nesmí být na kanalizační řád napojena. V dnešní době již existují firmy, jež umí tento problém a požadavky vyřešit. Celý problém lze rozdělit na několik základních částí: Zachycení vody, předčištění, akumulace, její využití a nakonec vrácení zpět do půdy neboli vsakování.

Vodu nezachytí jen okapy

Pro zachycení vody ze zpevněných ploch existuje mnoho druhů vpustí, gul a v neposlední řadě žlabů. Liniové odvodnění – žlaby mají nespornou výhodu v tom, že se dobře kontrolují a čistí a zpevněná plocha se může snadno vyspádovat. Na trhu je široká nabídka žlabů, různých velikostí, pro různé zátěže a z různých materiálů, jako je například polymerbeton, sklolaminát, PP nebo PE. Je možné si vybrat z variant krycích roštů z pozinkované nebo nerezové oceli, litiny a kompozitu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Filtrační a odvodňovací žlaby (Foto: RONN Water Management)

Čistění dešťové vody od olejových, ropných látek a těžkých kovů

Existuje také zcela unikátní systém pro čištění dešťových vod, odvodňovací žlab a čištění v jednom MEA Clean. Systém MEA Clean je založen na víceúrovňovém filtračním substrátu, který čistí vodu od olejových a ropných látek a těžkých kovů. Účinnost systému je větší než 99 % při životnosti 20 až 25 let. Do země se tak dostane voda, jež nezatěžuje zeminu a podzemní prameny nežádoucími látkami.

Pokud máte možnost umístit si na zahradě nebo jiné související ploše jímku (akumulační nádrž), můžete dešťovou vodu využít k mnoha dalším účelům a významně tak snížit spotřebu pitné vody a tím i náklady. Dešťovou vodu je možné používat nejen pro zalévání zahrady, ale také v domácnosti, například pro splachování WC, či dokonce praní. To, jakým způsobem dešťovou vodu nejlépe využít, vám pomůže vyřešit odborná firma.

Klepněte pro větší obrázek 
Zemní nádrž (Foto: RONN Water Management)

Chytré hospodaření s dešťovou vodou

Na trhu můžete najít i podzemní nádrže, které jsou stoprocentně vodotěsné a pevné, díky materiálu Duralen. Před samotnou nádrží musí být umístěn filtr, který zachytí pevné látky jako listí nebo kal. Podzemní nádrže mohou být vybaveny jednoduchým čerpadlem a bezpečnostním přepadem. Při naplnění nádrže přebytek vody odtéká do vsakovacího systému nebo v případě nouze do kanalizace. Volba velikosti nádrže záleží na uživateli. Při pořizování je velmi dobré si rozmyslet, na co všechno budete chtít dešťovou vodu používat. Zdali to bude jen na zalévání zahrady, či také na mytí auta, či dokonce na splachování a praní.

Pak je ale již celý systém doplněn o malou domácí vodárnu, čistící jednotku a mikroprocesorové řízení. Výška respektive hloubka nádrže se dá upravit pomocí teleskopických nástavců. Taková jímka slouží zároveň jako retenční nádrž, která během naplnění zachytí ten nejprudší příval deště a teprve potom přebytek vody plynule odchází pryč. Pro jednoduché zalévání můžeme ale použít nadzemní sloupové a nástěnné nádrže. Přes okapový filtr je část vody z okapového svodu svedena do nádrže, ze které potom můžeme vodu používat na zalévání. Design nádrží je velice různorodý, od imitace starodávných amfor až po moderní tvary.

Klepněte pro větší obrázek 
Schéma hospodaření s vodou (Foto: RONN Water Management)

Nadbytečná voda by měla vsakovat do půdy, nikoliv do kanálu

Poslední a nedílnou součástí celého systému je vsakování. Čím dál tím více přibývá zpevněných ploch a díky této skutečnosti je stále více omezováno přirozené vsakování. Na pozemek spadne v průměru 1000 l/m2r dešťové body za rok a pokud by všechna voda měla odtékat do kanalizační sítě, pak by zákonitě docházelo k jejímu přetěžování a plnění vodních toků. Právě rychlý odtok vody z velkých území při přívalových deštích způsobuje povodně. Vsakování a retence vody má velký bezpečností význam. Retence znamená, že vodu zpomalíme a do systému, ať už vsakovacího nebo kanalizačního, pustíme jen omezené množství vody.

Funguje tedy podobně jako přehrada, ale v malém. Vsakováním navíc doplňujeme zásoby podzemní vody, které se stále zmenšují. Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, ve kterých se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.

Hodnotu koeficientu filtrace zjistíte z hydrogeologického posudku nebo ho lze orientačně určit vsakovací zkouškou v místě plánovaného vsakovacího objektu. Pro obytný dům počítáme převážně vodu ze střech a zpevněných ploch jako jsou příjezdové cesty, terasy, chodníky. Zatravněnou plochu do celkového množství nezapočítáváme.

Klepněte pro větší obrázek 
Vsakovací sada (Foto: RONN Water Management)

Návrh bloků také závisí na požadované únosnosti nebo výšce podzemní vody. Některé vsakovací bloky mají nosnost až 600 kN/m2, což spolehlivě unese i nákladní auto, jež pojíždí po povrchu. Pro běžné použití si ale vystačíme s únosností 300-350 kN/m2. Některé společnosti nabízí vsakovací bloky v několika výškách. S těmito systémy lze snadněji přizpůsobit návrh a výškové umístění geologickým podmínkám, například při zvýšené hladině podzemní vody stačí použít vsakovací boxy vysoké 30 cm.

Dobré je také kombinovat čistící boxy se standardními a pomocí geotextilie vytvořit dodatečný filtr proti zanášení. Návrh vsakovacího systému určitě ponechte na odborné firmě, ale pokud systém pro vsakování řešíte pro chalupu či chatu, pak jste si schopni s instalací poradit sami.

V minulosti jsme problémy s dešťovou vodou v takové míře řešit nemuseli.  Díky přibývající hustotě zástavby a zpevněných ploch, do nichž se voda nevsákne, je zapotřebí hledat způsoby, jak přírodě pomoci znovu najít přirozenou cestu vsakování dešťových vod a obnovit tak narušenou rovnováhu.  Za posledních patnáct let jsme byli svědky několika ničivých povodní. Je dobré poučit se z minulosti a zavčas se naučit těmto problémům předcházet.

Autor článku: RONN Water Management

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Je tu první adventní neděle a s ní i čas zapálit první svíčku na adventním věnci. Pokud ho ještě nemáte, nepanikařte. Vyrobit si ho můžete i rychle a levně, jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek.

26.  11.  2019 |
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Hmota, které se říká studený porcelán, je lehká, tvárná, skvěle vypadá, a co je nejdůležitější, připravíte ji doma za pár korun. Vyzkoušejte to! Vyrobte si z ní třeba nové vánoční ozdoby. Našli jsme pro vás návod na jejich výrobu.

27.  11.  2019 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

28.  11.  2019 |
Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly, a co vlastně symbolizují?

Čas na barborky! Jak to udělat, aby vykvetly,…

Se svátkem Barbory, který připadá na čtvrtý prosinec, je spojen starý lidový zvyk. Pokud si svobodná dívka v tento den natrhá větvičky třešní nebo višní a ty jí na Štědrý den rozkvetou, dotyčná se do roka vdá.

2.  12.  2019 |
Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podívejte se v galerii!

Vánoce 2019: Jaké jsou aktuální trendy? Podív…

Chcete být "in" a zajímají vás aktuální trendy ve vánoční výzdobě? Letos jim vévodí bílá a fialová barva, ledové motivy, přírodní materiály i kreativní vánoční stromky. Pro inspiraci jsme pro vás vybrali sto fotografií dekorací v modních barvách a aktuálních stylech.

23.  11.  2019 |