Máte chuť vyrazit do lesa s košíkem na houby? Není proč čekat: houbařit se dá i na jaře. A dokonce teď rostou velice delikátní houby: penízovka, kačenka, čirůvka či destice. Jak tyto jarní houby poznat, kde je hledat a jak zpracovat?
1. Penízovka smrková
Penízovka smrková (Strobilurus esculentus) je jedlá houba, která je zajímavá především časnou dobou růstu. Někdy se objeví i na podzim, v říjnu či listopadu.
- Vzhled: Má klobouk široký asi 10–25 mm, někdy až 40 mm. Ve středu má malý hrbolek, barva klobouku je nejčastěji hnědá, okrově hnědá či šedá. Jeho okraj je obvykle světlejší, za vlhka lehce prosvítavě rýhovaný. Zespoda jsou bílé či našedlé husté lupeny, třeň je tenký a vysoký, u báze ochmýřený. Příjemně, houbově voní.
- Kdy roste: Brzy na jaře. Může se objevit, jakmile sleze sníh (v únoru), bežně ji najdete v březnu a dubnu. V chladnějších místech růst přetrvává až do května.
- Kde roste: Ve smrkovém lese, vyrůstá z rozkládajících se smrkových šišek, které jsou částečně či zcela ponořené v zemi.
- Kterou část sbírat: Sbírejte pouze kloboučky, nožky bývají tuhé a nevhodné k jídlu.
- Zpracování: Houba nevyžaduje dlouhou tepelnou úpravu, hodí se do polévek, omáček, rizota, do směsi na topinky. Využití v kuchyni je skutečně pestré.
2. Kačenka česká
Vyhlášená delikatesa a houbaři ceněná houba je kačenka česká (Verpa bohemica). Citliví jedinci mohou trpět intolerancí, při konzumaci proto začněte opatrně jedním, dvěma kousky.
- Vzhled: Klobouk je mozkovitě zprohýbaný a na noze jakoby nasazený. Noha může mít až 15 centimetrů, je bílá, křehká a lámavá. Stářím žloutne.
- Kdy roste: Objevuje se od konce února, vrchol růstu nastává obvykle na přelomu března a dubna.
- Kde roste: V nepřístupném terénu, pod keři, které mají trny (trnky), v jasanových porostech, v náletech ovocných křovin. Schovávají se v listí, mají rády zásadité půdy.
- Co sbírat: Celou houbu včetně nožičky.
- Zpracování: Aromatická houba je skvělá v celé řadě houbových jídel, v omáčkách, k masu, v rizotu, ve směsi na topinku. Lze ji sušit.
3. Čirůvka májovka
Mezi typické jarní houby patří čirůvka májovka (Calocybe gambosa), která je cenná díky své brzké době růstu a výborné chuti.
- Vzhled: Bělavý či krémový kloubouk může být až 120 mm velký, v mládí polokulovitý s podehnutým okrajem, později sklenutý až plochý, masitý. Lupeny jsou husté, nízké a bělavé až krémové, hustotou připomínají zavřenou knihu. Třeň je válcovitý, plný, tuhý, bělavý. Dužnina je bílá, neměnní, má příjemnou chuť a typickou moučnou vůni. Existuje i žlutá varieta.
- Kdy roste: Od dubna do května, ve vyšších polohách až do léta.
- Kde roste: Na humózních půdách, nejvíce pod ovocnými stromy, jako jsou trnky, třešně a jabloně. Může se objevit i na loukách, mezích, v sadech, zahradách, na okrajích lesů. Často roste ve skupinách či v kruzích, někdy však vyroste i pod smrky.
- Zpracování: Hodí se do smetanových omáček i polévek, na houbové škvarky i k upečení s masem.
4. Destice chřapáčová
Jedlá houba destice chřapáčová (Discina ancilis) se kvůli svému tvaru honosí přezdívkou prasečí ouško.
- Vzhled: Mladší plodnice tvoří kalíšek světle hnědé barvy, jak roste, rozevírá se a zplošťuje do talířového tvaru, který může mít až 120 mm. Má vlhký a průsvitný povrch, spodní strana je světlejší, noha je zakrnělá.
- Kdy roste: Roste od března do května.
- Kde roste: Nejčastěji na zetlelých kmenech či pařezech smrkových stromů.
- Kterou část sbírat: Zakrnělá nožička srůstá s mechem, sbírejte proto jen klobouky.
- Zpracování: V kuchyni najde široké využití. Hodí se do omáček, polévek, lze rychle opéct na pánvi a sníst s topinkou.