Jaké druhy salátu vysadit či vysít na podzim?

Jaké druhy salátu vysadit či vysít na podzim?

Saláty mohou přezimovat. Samozřejmě ne všechny druhy, ale je hodně takových, které se vyplatí zasadit či zasít už na podzim. A na jaře můžete sklízet – to doroste salát z podzimních výsevů. Nyní je ten nejvyšší čas na výsadbu!

Salát lze sklízet od zimy do jara

Zdá se vám, že je to nějak obráceně? Kdepak, odrůdy pro podzimní výsadbu a k přezimování ve volné půdě vyséváme v druhé polovině srpna a sazenice vysazujeme během září, nejpozději však počátkem října na záhony, aby rostliny mohly dobře zakořenit a vytvořit několik listů ještě před příchodem mrazů. V takovém stádiu dobře přezimují a na jaře pokračují v růstu.  Výhodou pěstování salátů přes zimu je, že nevyběhnou do květu. Saláty jsou totiž rostliny takzvaného krátkého dne, kdy je přes den slunce málo a v noci teploty klesají pod deset stupňů.

Jediným rizikem mohou být holomrazy, ale i tady si šikovný zahrádkář poradí. Buď vyseje salát do skleníku, kde půda nepromrzne, nebo vzešlý salát na záhoně zakryje netkanou textilií.

Pokračování 2 / 4

Salát s hlávkou i bez, kadeřavý nebo barevný

Výběr typů a odrůd salátu pro pěstování přes zimu je bohatý. Zelenolisté i červenolisté, kadeřavé, ledové, máslové, ale i ty, které nevytváří pevnou hlávku, jimž se říká saláty k česání.

Dubáček, jehož listy připomínají tvar dubového listu, vypěstuje i nepoučený laik. Od pěstování hlávkového salátu se liší jen sponem výsadby, který by měl být 25 x 15 cm. Na záhon se vysazuje velmi mělce, aby srdéčko zůstalo nad povrchem půdy nebo se vysévá na záhon přímo a po vzejití vyjednotí.

Zelenolistý dubolistý salát vytváří růžice světle zelených, silně laločnatých listů. Redin – červenolistý dubolistý salát netvoří hlávku, ale růžici intenzivně červených, silně laločnatých listů.

Rosela je odrůda s červenými, silně bublinatými a zkadeřenými listy, určená pro celoroční polní pěstování. U všech odrůd a typů Dubáčků se sklízí postupně jednotlivé listy nebo celé rostliny.

Odrůda ledového salátu Traper určená pro celoroční polní pěstování je stejně jako Mauglí odolná proti plísni salátové. Traper tvoří velkou, středně zelenou pevnou hlávku se silně zvlněnými vnějšími listy, které jsou bublinaté, a Mauglí je tmavě zelený s pevnými hladkými listy.

Humil je odrůda dobře přezimujícího salátu s raným zavíjením hlávek. Hlávka je žlutozelená s téměř hladkými listy. Obalové listy jsou poněkud zvednuté, takže netrpí podehníváním. Pro přezimování vyséváme koncem srpna až začátkem září. Pěstuje se buď z přímého výsevu, nebo z výsadby do prvního týdne října.

Pokračování 3 / 4

Salát je nenáročná zelenina

Saláty jsou chladnomilné rostliny, rostou nejlépe při teplotě 10–20 °C. Salátu se nejvíce daří v teplých slunných polohách na středně těžkých půdách bohatých humusem, takzvaně ve staré síle. Přímé hnojení organickými hnojivy není třeba, dobře vyzrálý kompost je pro tento účel vhodnější. Kyselé půdy salát nesnáší, půdní reakce má být neutrální až mírně alkalická.

Pokračování 4 / 4

Užitečné rady pro pěstování salátu

  • Semeno salátu klíčí poměrně rychle, proto se často využívá jako „značkovací“ rostlina při výsevu jiných zelenin, které vzchází poměrně dlouho. Jsou jimi například mrkev či petržel. Přimíchané osivo salátu přesně vyznačí osetý řádek, který tak snadno můžeme prohrábnout motykou.
  • Kupujme si vždy čerstvé osivo, neboť semena salátů rychle stárnou a ztrácí klíčivost.
  • Výsev jemných semen usnadní osiva na pásce nebo namíchání semínek s hrubým (suchým) pískem.
  • Hlavní zásadou je sázet vždy mělce, případně na nízké hrůbky, aby se předcházelo podehnívání hlávek.
  • Saláty zaléváme vždy ráno či v dopoledních hodinách tak, aby rostliny stačily do večera oschnout. V opačném případě hrozí rozšíření houbových chorob, především plísně salátové.
  • Pamatujte! Salát je zelenina, která má ráda teplo „od nohou“. Výborným pomocníkem jsou netkané textilie. Zabrání prorůstání plevelů, udržují vlhkost a teplotu půdy a saláty sklízíme vždy čisté.
  • Salát sklízíme ráno, kdy je nejvíce čerstvý.

Máte na salát chuť?  Připravte si podzimní pochoutku podle videoreceptu:

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud