vytisknout velikost písma Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Existuje několik druhů čerpadel, z nichž každé je vhodné do jiných podmínek. S jejich pomocí můžete k zalévání využít nejen vodu dešťovou, pitnou či čistou užitkovou, ale i různě znečištěnou. Že nemáte na zahradě připojení k elektrické síti? Pořídit se dá i čerpadlo benzinové.

Zahradní čerpadla: povrchová nebo ponorná do studny

Povrchová čerpadla se instalují mimo vodu, kterou čerpáte. Využijete je pro vodu čistou či mírně znečištěnou. Tato samonasávací odstředivá čerpadla jsou výkonná, dokážou vyčerpat vodu z hloubky až kolem osmi metrů. Na zalévání a postřik zahrad bývají vyrobena pro snadnější manipulaci z plastu, opatřena vypínačem a madlem, ale existují i odolnější, byť těžší typy z litiny či nerezu, hodící se do míst se zvýšenou vlhkostí či pro čerpání pitné vody – a v takovém případě se doporučuje pořídit čerpadlo s atestem na pitnou vodu.     

Ponorná čerpadla vodu nesají jako ta povrchová, ale vytlačují nad sebe, jsou tedy zcela nebo částečně ponořena do kapaliny, kterou čerpáte. Hodí se do jímky či studny, a to pro čerpání vody čisté nebo mírně znečištěné. Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky, jako například z kopané studny, zvolte tlakové čerpadlo. Pro čerpání vody z vrtané studny a vrtu je určené čerpadlo do vrtu, případně čerpadlo vřetenové.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Jaké čerpadlo do sudu?

Mezi ponorná patří i čerpadla sudová, určená pro čistou a dešťovou vodu. Nastavitelná teleskopická trubice se vysune nad hladinu a může se použít buď jako kohout pro plnění konví, nebo k ní lze rychlospojkou připojit zahradní hadici i s postřikovačem. Jsou-li na dně sudu usazeniny, umístěte čerpadlo na vyvýšený podstavec, aby se do něj nedostaly a nepoškodily je. Existují i typy, které je možné zavěsit za okraj nádrže. Proti chodu na sucho jsou sudová čerpadla chráněna plovákovým nebo integrovaným spínačem, který čerpadlo vypne, jakmile dojde k poklesu hladiny na minimum.

Ještě větší uživatelský komfort nabízejí sudová čerpadla s automatickým tlakovým spínačem, který spustí čerpadlo při poklesu tlaku v hadici. K čerpadlu jen připojíte hadici s postřikovačem, a jakmile jej stisknete, čerpadlo se samo spustí.

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Čerpadla na znečištěnou vodu

A jak je to s čerpáním vody dešťové, z rybníka, řeky a podobných zdrojů? Protože může obsahovat různé nečistoty, které se do čerpadla nesmí dostat, bývá součástí povrchových čerpadel sací koš, umístěný na konci sací hadice, a součástí čerpadel ponorných sací mřížka. Existují i čerpadla pro mírně znečištěnou užitkovou vodu (tzv. drenážní či odvodňovací), není však možné použít je pro vodu více znečištěnou.

Pro ni jsou vhodná kalová čerpadla, určená k čerpání kalů a splašků. Vyrábějí se z odolných materiálů, mohou dokonce disponovat i řezacím zařízením, které dokáže rozmělnit hrubé nebo vláknité nečistoty. Odčerpáte s nimi dešťovou vodu z jímky, kal z čističky odpadních vod i fekální vodu z žumpy či septiku. 

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Benzinová čerpadla: Když nemáte elektřinu

Specifickou kategorii zahradních čerpadel představují benzinová čerpadla s benzinovým motorem, která využijete na zalévání v místech bez zdroje elektrické energie. Zvládnou čerpat vodu čistou i špinavou. Benzinová čerpadla na vodu s vyšším tlakem využijete při napájení kropicích i závlahových systémů.

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování