vytisknout velikost písma Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Existuje několik druhů čerpadel, z nichž každé je vhodné do jiných podmínek. S jejich pomocí můžete k zalévání využít nejen vodu dešťovou, pitnou či čistou užitkovou, ale i různě znečištěnou. Že nemáte na zahradě připojení k elektrické síti? Pořídit se dá i čerpadlo benzinové.
Jaké čerpadlo na zalévání? Vyberte to správné pro vaši zahradu

Zahradní čerpadla: povrchová nebo ponorná do studny

Povrchová čerpadla se instalují mimo vodu, kterou čerpáte. Využijete je pro vodu čistou či mírně znečištěnou. Tato samonasávací odstředivá čerpadla jsou výkonná, dokážou vyčerpat vodu z hloubky až kolem osmi metrů. Na zalévání a postřik zahrad bývají vyrobena pro snadnější manipulaci z plastu, opatřena vypínačem a madlem, ale existují i odolnější, byť těžší typy z litiny či nerezu, hodící se do míst se zvýšenou vlhkostí či pro čerpání pitné vody – a v takovém případě se doporučuje pořídit čerpadlo s atestem na pitnou vodu.     

Ponorná čerpadla vodu nesají jako ta povrchová, ale vytlačují nad sebe, jsou tedy zcela nebo částečně ponořena do kapaliny, kterou čerpáte. Hodí se do jímky či studny, a to pro čerpání vody čisté nebo mírně znečištěné. Potřebujete-li čerpat vodu na větší vzdálenost, pod větším tlakem nebo z větší hloubky, jako například z kopané studny, zvolte tlakové čerpadlo. Pro čerpání vody z vrtané studny a vrtu je určené čerpadlo do vrtu, případně čerpadlo vřetenové.

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Zalévat dešťovkou se vyplatí. Pořiďte si vlastní sudy. Kde a za kolik?

Jaké čerpadlo do sudu?

Mezi ponorná patří i čerpadla sudová, určená pro čistou a dešťovou vodu. Nastavitelná teleskopická trubice se vysune nad hladinu a může se použít buď jako kohout pro plnění konví, nebo k ní lze rychlospojkou připojit zahradní hadici i s postřikovačem. Jsou-li na dně sudu usazeniny, umístěte čerpadlo na vyvýšený podstavec, aby se do něj nedostaly a nepoškodily je. Existují i typy, které je možné zavěsit za okraj nádrže. Proti chodu na sucho jsou sudová čerpadla chráněna plovákovým nebo integrovaným spínačem, který čerpadlo vypne, jakmile dojde k poklesu hladiny na minimum.

Ještě větší uživatelský komfort nabízejí sudová čerpadla s automatickým tlakovým spínačem, který spustí čerpadlo při poklesu tlaku v hadici. K čerpadlu jen připojíte hadici s postřikovačem, a jakmile jej stisknete, čerpadlo se samo spustí.

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Využití dešťové vody šetří kapsu. Teď lze získat i dotaci

Čerpadla na znečištěnou vodu

A jak je to s čerpáním vody dešťové, z rybníka, řeky a podobných zdrojů? Protože může obsahovat různé nečistoty, které se do čerpadla nesmí dostat, bývá součástí povrchových čerpadel sací koš, umístěný na konci sací hadice, a součástí čerpadel ponorných sací mřížka. Existují i čerpadla pro mírně znečištěnou užitkovou vodu (tzv. drenážní či odvodňovací), není však možné použít je pro vodu více znečištěnou.

Pro ni jsou vhodná kalová čerpadla, určená k čerpání kalů a splašků. Vyrábějí se z odolných materiálů, mohou dokonce disponovat i řezacím zařízením, které dokáže rozmělnit hrubé nebo vláknité nečistoty. Odčerpáte s nimi dešťovou vodu z jímky, kal z čističky odpadních vod i fekální vodu z žumpy či septiku. 

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Kalová čerpadla vyprázdní septik i zatopený sklep. Pomůžeme vám s výběrem

Benzinová čerpadla: Když nemáte elektřinu

Specifickou kategorii zahradních čerpadel představují benzinová čerpadla s benzinovým motorem, která využijete na zalévání v místech bez zdroje elektrické energie. Zvládnou čerpat vodu čistou i špinavou. Benzinová čerpadla na vodu s vyšším tlakem využijete při napájení kropicích i závlahových systémů.

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Velká přehlídka malých vodních čerpadel: Kdy vám přijdou vhod?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče