vytisknout velikost písma Jaká zahrada se pro vás hodí?

Pořídit si domek s pozemkem je snem mnohých. Mít kus vlastní půdy ale znamená, že nezůstane ladem a změní se v zahradu. Jak ji uspořádat a co na ní pěstovat je otázka, která vás nemine.

Před založením zahrady je třeba, abyste se rozhodli, jaký typ upřednostníte: vybudujete zahradu pouze okrasnou, nebo jen užitkovou, případně uvažujete o jejich kombinaci? Při řešení této otázky záleží nejen na velikosti a poloze pozemku.

Důležité je, kolik času můžete zahradě věnovat, jestli je pěstování okrasných či užitkových rostlin vaším koníčkem. Někdo rád odpočívá v lehátku na pěkném trávníku, někdo touží po pěstování růží.

Jiný chce rodinu zásobit zeleninou a ovocem po celý rok. Řešení se najde pro každého, pokud předem zváží, čemu dá v zahradě přednost.

Klepněte pro větší obrázek
Ještě než se do zvelebování zahrady pustíte, pečlivě zvažte své možnosti

Zahrada k odpočinku a hrám

Předem vás musím upozornit, že žádná zahrada není bezpracná – i když budete pěstovat jen okrasné stromy a keře, trvalky, letničky nebo rostliny v nádobách. Základem okrasné zahrady je pěkný trávník doplněný trvalkovými záhony, okrasnými keři a jehličinami.  

Toužíte-li po rozkvetlých jabloních a třešních, ani to není problém: existuje dostatek okrasných ovocných stromů, jež jsou ozdobou zahrady i po odkvětu – ať už svými plody nebo barevným olistěním. 

Klepněte pro větší obrázek
V dubnu se ovocné stromy "oblečou do svatebního"; taková podívaná stojí za to

Voda je život

Potok či jezírko jsou živým prvkem v zahradě. Přírodní potok má jen málo šťastlivců, ale zbudování jezírka zvládne téměř každý. Kdo si netroufá na stavbu fóliové vodní plochy, může si vybrat z plastových jezírek mnoha tvarů a velikostí za příznivé ceny. V krátké době se pak budete těšit pohledem na rybičky či rozkvetlé lekníny. 

Po čem šlapete

Bez cest či chodníčků se neobejdete v žádné zahradě. Volit lze mezi dlážděnými cestami, přírodním kamenem nebo jednotlivými šlapáky v trávníku vzdálenými od sebe na krok dospělého člověka. Volte umírněnou barevnost i tvary dlažby (kamene), hlavní jsou v zahradě vždy rostliny. 

Zahrada k užitku

Zeleninová zahrada s bylinkovou částí vám dovolí stravovat se po celý rok zdravě a ušetří vám běhání po tržišti – prostě máte svoji čerstvou zeleninu a bylinky vždy při ruce. Chcete-li se věnovat zelinaření opravdu vážně, můžete si postavit pařeniště k předpěstování sazenic. 

Klepněte pro větší obrázek
Klasický skleník koupíte za zhruba deset tisíc korun

Určitě se bude hodit i skleník pro jarní zeleninu a teplomilné druhy během sezony. V teplejších oblastech vystačíte i s fóliovými kryty (na jarní salát či ředkvičky) nebo jednoduchým fóliovníkem na papriky či lilky, možná se pustíte i do pěstování melounů.  

Bylinky pro vlastní potřebu nezaberou příliš místa, dají se pěstovat i na okrajích záhonů. Nebo jim vyčleníte menší část zeleninové zahrady, případně je zasadíte do jednotlivých květináčů, které budete mít blízko kuchyně.

Ovoce drobné i velké

Ovocné stromy není problém pěstovat i na malých zahradách. Pochopitelně jich ale bude omezené množství, přičemž vysokokmenné tvary vypusťte z výsadbových plánů. 

Jádroviny je možné pěstovat jako ovocné stěny (zabírají opravdu málo místa a výsadba je hustší) nebo různé kmenné tvary – v tom vám nejlépe poradí odborníci ve školkařských závodech.  

Klepněte pro větší obrázek
Úroda, kterou si vypěstujete sami, chutná nejlépe

Peckoviny seženete jako čtvrtkmeny či polokmeny, stromkové angrešty a rybízy také nezaberou tolik místa. Bujněji se rozrůstají maliny a ostružiny, nepořizujte si proto mnoho sazenic, nemáte-li dostatek plochy, kde se mohou rozrůstat. 

Od každého něco

Majitelé větších pozemků mají štěstí: mohou si rozdělit zahradu na část okrasnou a užitkovou podle svého vkusu a potřeby. Okrasná část by měla vždy navazovat na obytný dům, aby se zahrada od jara mohla stát druhým obytným prostorem pro celou rodinu.  

Pokud máte děti, pamatujte, že se také chtějí pohybovat po zahradě: malé pískoviště, skluzavka, houpačka, v létě nafukovací bazének a volný plácek trávy, na němž si mohou pohrát s míčem… vše pokud možno na dohled. 

Užitková zahrada bývá opticky oddělena od části okrasné keři, plůtkem či zídkou. Výjimku tvoří již zmiňované bylinky – nebudete pro ně přece pokaždé utíkat přes celý pozemek! 

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé části zahrady od sebe oddělte

Máme rádi zvířata

Mám teď na mysli psy a kočky, hýčkané i zatracované (podle toho, co na zahradě provedou). Pokud psa už od štěňátka učíte, kam smí a nesmí vstoupit, stane se uvědomělým obyvatelem zahrady. 

Po čase vám přestane okusovat nově vysázené stromky, nepoleze do záhonů se zeleninou, ani se nebude válet v letničkách. Nechte mu ale uličku mezi výsadbou a plotem, protože hranice „svého“ pozemku si hlídá každý pes a obíhání podle plotu ho těžko odnaučíte.

Aby vám kočky nehrabaly v záhonech či se v nich nepovalovaly, udržujte zem vlhkou, nebo častěji kropte – v mokru se jim líbí mnohem méně. Pískoviště pro děti raději zakrývejte, aby se do něj kočky nechodily venčit. 

Bez práce to nepůjde

Jaro na okrasné zahradě přináší mnohé nezbytné činnosti: trávník je třeba vyhrabat, posekat (chcete-li pěkný trávník, počítejte se sekáním v sezoně každý týden) a přihnojovat.  

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny jsou živé organismy, takže bez vaší péče dlouho nevydrží

Musíte nakoupit či předpěstovat letničky a vysázet je, prokypřit trvalky (případně rozdělit starší trsy) a přihnojit. Okrasné keře se sestříhávají a zmlazují, pokud si vysázíte živý plot, přibude další práce s jeho údržbou. 

V létě budete okrasnou zahradu hlavně zalévat (včetně trávníku), upravovat živý plot a starat se o letničky. Na podzim vás čeká vyhrabání listí, likvidace odkvetlých letniček, výsadba cibulovin, úklid balkonovek a terasových rostlin v nádobách, poslední posekání trávníku a ošetření trvalek před zimou.

Od jara do jara

Užitková zahrada potřebuje vaši péči po celý rok: například ovocné stromy lze sázet i z jara, proto vás čeká nákup stromků a jejich výsadba (po pečlivé přípravě pozemku). Od mládí je potřeba ovocné stromy i keře udržovat řezem, jinak se dobrých výnosů nedočkáte.  

Ani choroby a škůdci se jim nevyhýbají, takže chemické postřiky vás také neminou. Nakonec musíte úrodu sklidit a uskladnit – a starat se o uskladněné ovoce i v zimě. 

Klepněte pro větší obrázek
Když se sklizeň vydaří, zažijete příjemný pocit zadostiučinění

Neméně péče potřebuje zeleninová zahrada: s výsevy některých teplomilných zelenin se začíná v prvních týdnech roku, první jarní dny už lze sklízet salát nebo ředkvičky. Léto vás zaměstná zálivkou a přihnojováním, větráním, stíněním a odháněním škůdců od vašich výpěstků. 

Klepněte pro větší obrázek
V zimě si při konzumaci plodů ze svého pozemku naplánujte, co podniknete další sezonu

Nejhezčí chvíle zažijete při sklizni: jak té letní, tak podzimní. Pak můžete pečlivě uskladnit zeleninu a pěkně se starat, aby vám vydržela až do jara. Nakonec řádně zryjete záhony, vyčistíte pařeniště i skleník a budete přes zimu shánět semínka (a nové vědomosti).

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, nepřijdete o léčivé látky. Jak na to?

Domácí bezinkový sirup udělejte zastudena, ne…

Sezóna bezinkových květů je v plném proudu, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Keře obsypané voňavými „koláči“ z drobných kvítků najdete ve městě i ve volné přírodě. Tak proč je nevyužít třeba k přípravě sirupu, na který nedaly dopustit už naše babičky. Kromě toho, že skvěle chutná, má totiž i prokazatelné léčivé účinky.

2.  6.  2022 |
Lenka Chvostová
Jak na toSirupČerný bez
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty