vytisknout velikost písma Barvy roku 2021: Hodí se i do vašeho interiéru?

Baví vás interiérový design a sledujete aktuální trendy? Podívejte se, které z barev zvolili světoví designéři pro nadcházející rok. Jejich volba tentokrát padla především na odstíny inspirované přírodou, jež mají do našeho bydlení přinést klid a harmonii – v naší fotogalerii si je můžete prohlédnout. A v článku níže najdete další informace.

Jak se určují barvy roku?

Možná vás napadlo, kdo vlastně o výběru trendy barev pro interiéry rozhoduje. Jsou to ti největší světoví výrobci nátěrových hmot, kteří zaměstnávají přední světové designéry a architekty, aby na základě vývoje globálních trendů, poznatků a výzkumu chování spotřebitelů každoročně zvolili tu nejlepší barvu a odstín. Největší slovo mají společnosti Pantone Color Institute, Akzo Nobel, která produkuje vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux, a v závěsu za nimi jsou pak například společnosti Sherwin-Williams a PPG.

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Barvy Pantone: šedá Ultimate Gray a zářivě žlutá Illuminating

Pro rok 2021 zvolila společnost Pantone Color Institut kombinaci dvou barev, a sice šedé (Ultimate Gray) a zářivě žluté (Illuminating), jimiž nahradila loňskou modrou (Classic Blue). Spojení těchto dvou rozdílných, na sobě nezávislých odstínů má zdůraznit sílu, která vznikne jejich vzájemnou podporou a harmonií. Kombinace šedé a žluté vyjadřuje současně hřejivost a optimismus, má být příběhem, který v nás vzbuzuje příjemné pocity a dává naději do budoucna. Protože právě ona naděje v lepší zítřky, víra v to, že bude lépe a že jdeme správným směrem, je základem našeho bytí.

Barva Ultimate Gray, to jsou oblázky, které najdete na pláži, nebo další přírodní prvky, jejichž zvětralý vzhled zdůrazňuje, že ve zkoušce času už obstály. Povzbuzuje v nás pocity vyrovnanosti, vytrvalosti a odolnosti. Zářivě žlutý odstín Illuminating odkazuje na radost, elán, který přináší sluneční paprsky. Jejich kombinace je poselstvím síly a naděje, symbolem hlubšího zamyšlení se s optimistickým příslibem.

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Barvy Dulux: hnědá Brave Ground a 4 barevné palety

Loňskou, světle zelenkavou barvu Tranquil Dawn, která byla inspirována ranní oblohou, jež má do interiéru vnést dotek lidskosti, nahradil Dulux pro rok 2021 teplým, neutrálním odstínem hnědé Brave Ground, spojující nás s barvami země a přinášející do každé místnosti pocit povzbuzení a vyváženosti. Díky své univerzálnosti umožňuje vyniknout i jiným barvám a svůj tón mění v závislosti na denní době: V noci působí tmavě, ráno v ní nalezneme růžovou.

Dulux nabízí čtyři barevné palety, v nichž najdete inspiraci pro vytváření různých kombinací tak, abyste docílili maximálního účinku. První je pojmenovaná Expressive palette (Výrazná paleta) a jejím poselstvím je být sám sebou, odvážný a jedinečný. Patří do ní i decentní odstíny červené či růžové a fialkové, které na pozadí hnědé nenásilně vyniknou. Hřejivé zelenkavé, šedivé a hnědé barvy v Trust palette (Paleta důvěry) mají dodat odvahu pracovat společně, sjednocovat. Tyto zemité odstíny dodají interiéru klid a eleganci.

Timeless palette (Nadčasová paleta) představuje snoubení klasického a moderního v zemitých barvách pískové, hnědé a žluté a konečně Earth palette (Paleta země) symbolizuje jednoduchost a přirozenost, vytváří odrazový můstek k vytvoření nového světa. Najdete v ní nejjemnější, k přírodě odkazující odstíny modré a zelenkavé až po kobaltově černou.

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Trendy bydlení v roce 2020: In jsou dvoubarevné kuchyně, zemité barvy, samet i kov

Sherwin-Williams: šedohnědá Urbane Bronze

Pokud se rádi obklopujete barvami inspirovanými přírodou, potěší vás i nejnovější výběr společnosti Sherwin-Williams, která vyhlásila za barvu roku 2021 Urbane Bronze, nejtmavší z letošního výběru. Teplý odstín šedohnědé odkazuje na přírodu v tom nejjednodušším a nejzákladnějším pojetí – kámen, kov, dřevo jako prvky, které vnáší do interiéru pocit klidu, zakotvenosti a vyrovnanosti. Právě ve spojení s nimi a dalšími přírodními materiály dodá barva Urbane Bronze vašemu domovu moderní, přirozeně a elegantně působící vzhled.

Barvy PPG: béžová Transcend, cihlová Big Cypress a modrá Misty Aqua

Podobným směrem se ubíral i výběr společnosti PPG, jejíž designéři zvolili pro rok 2021 dokonce tři barvy, a to s cílem vnést do prostoru hřejivou lehkost a pocit klidu. Vzniklá paleta je flexibilní, stvořená z univerzálních tónů, které lze použít jako podpůrnou nebo naopak jako dominantní barvu v místnosti.

Tvoří ji Transcend – béžový odstín ovesných vloček zbarvený do zemitých tónů, který v nás má vyvolat příjemné vzpomínky na teplý písek za slunečného letního dne nebo na hřejivé latte za chladného rána. Cihlový odstín Big Cypress, kombinující barvy zázvoru s podtóny kaki, a jemně tyrkysový, blankytně modrý odstín Misty Aqua, představující spojení svěžesti s teplými, zemitými tóny.

Mrkněte do galerie v úvodu článku, jak popsané barvy vypadají v interiéru.

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i…

Relaxace, zábava, ale i podpora kreativity a barevného vnímání. A také vzrušení z toho, kdo náš kamínek najde, i z hledání těch cizích. Důvodů, proč se zapojit to téhle úžasné zábavy, které už po celém světě propadly miliony lidí všech věkových kategorií, je celá řada. Zkuste to taky!

13.  1.  2021 |