vytisknout velikost písma Barvy roku 2022: Hodí se i do vašeho interiéru?

Jaké barvy zvolili světoví designéři pro rok 2022? Všechny značky letos spojuje snaha popasovat se s dobou izolace a změnami, jimiž společnost prochází. Zvolené barvy mají do života vnést závan čerstvého vzduchu, ale i pocit klidu přeneseného z přírody. Podívejte se na ně do naší galerie! (Po kliknutí na fotku dostanete obrázek v plné velikosti.)

Jak se určují barvy roku?

Možná vás napadlo, kdo vlastně o výběru trendy barev pro interiéry rozhoduje. Jsou to ti největší světoví výrobci nátěrových hmot, kteří zaměstnávají přední světové designéry a architekty, aby na základě vývoje globálních trendů, poznatků a výzkumu chování spotřebitelů každoročně zvolili tu nejlepší barvu a odstín, které se uplatní nejen v interiérech, ale i v oděvní módě. Největší slovo mají společnosti Pantone Color Institute, AkzoNobel, která produkuje vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux, a v závěsu za nimi jsou pak například společnosti Sherwin-Williams a PPG.

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Barva Pantone: fialková Very Peri, spojující stálost modré a vzrušení červené

Pro rok 2022 společnost Pantone Color Institute poprvé vytvořila zcela novou barvu: Very Peri, modrou s fialovočerveným podtónem, jež nahradila loňskou kombinaci šedé Ultimate Gray a zářivě žlutou Illuminating. Vzniklý fialkový odstín má odrážet transformaci, kterou celý svět prochází po období izolace, a možnosti, jež před námi leží. Very Peri má upozorňovat na spojení reality všedních dní a virtuálního světa. Představuje sílu pramenící ze změny, podporuje kreativitu a vynalézavost.

Má nás provázet ve světě, kde nás čeká mnoho nového, dávat nám vizi, když přepisujeme své životy. Spojuje v sobě vděčnost za to, co máme, i perspektivu toho, co nás teprve čeká. Podle designérů vyjadřuje vzpurný, radostný postoj a dynamickou přítomnost. Jak použít Very Peri v interiéru? Pokud neholdujete velkým změnám, nemusíte hned kompletně měnit zbarvení stěn. Jednodušší a méně nákladné je přidat stylové dekorace v různých odstínech této barvy.

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Barva Dulux: šedomodrá Bright Skies a 4 barevné palety

Loňský teplý, neutrální odstín hnědé Brave Ground nahradil pro rok 2022 šedomodrý odstín Bright Skies, vnášející do domácnosti závan čerstvého vzduchu. Vzdušná, světlemodrá, svěží, otevřená a povzbuzující je barva symbolizující neomezenou oblohu kolem nás. Uklidňující tón integruje přírodu do každodenního života a proměňuje prostory v regenerační únik od každodenního stresu. Působí živě, optimisticky a dělá nám dobře na duši.

Dulux nabízí čtyři barevné palety, v nichž najdete inspiraci pro vytváření různých barevných kombinací tak, abyste docílili maximálního účinku. Bright Skies se dá snadno kombinovat s jinými barvami a lze ji použít i místo barev neutrálních. Skvěle si rozumí se zemitými odstíny, jako je tmavomodrá, žlutá, červená, zelená či hnědá. Pokud chcete zvýraznit její energii, přidejte trochu sytějších barev. Přirozený vzhled dodají neutrální barvy, jako je bílá, béžová a černá.

Zkombinujete-li Bright Skies s paletou pracovních barev, vytvoříte inspirativní prostor pro libovolnou aktivitu: funguje pro život, práci, odpočinek i jiné aktivity. Se svěží zelenou a modrou paletou skleníkových barev vnesete do jídelny svěžest přírody. Jemné a vzdušné odstíny palety studiových barev vyčarují v kombinaci s Bright Skies uklidňující prostor, v němž můžete dobíjet energii a pociťovat inspiraci. Paleta salonových barev se hodí k vytvoření prostor, které působí svěže, otevřeně a vstřícně. Jakožto kombinace jemných neutrálních a hřejivých odstínů může poskytnout dokonalé čisté plátno pro kteroukoli místnost v domě. Tyto paletky najdete v galerii v úvodu článku.

Nejlepší barvy pro malé koupelny, když vás už nudí bílá

Nejlepší barvy pro malé koupelny, když vás už nudí bílá

Sherwin-Williams: šedozelená Evergreen Fog

Pokud se rádi obklopujete barvami inspirovanými přírodou, potěší vás i nejnovější výběr společnosti Sherwin-Williams, která vyhlásila za barvu roku 2022 Evergreen Fog. Symbolicky tak navazuje na loňskou barvu roku, šedohnědou Urbane Bronze, a představuje nový, uklidňující začátek. Někdy působí více jako zelená, jindy šedá s pouhým nádechem modré ve stínu, každopádně je dostatečně decentní pro interiéry i exteriéry.

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Barva PPG: šedozelená Olive Sprig

Elegantní, všestranná a vysoce přizpůsobivá šedozelená, to je barva Olive Sprig (Olivová ratolest), nahrazující pro tento rok loňské odstíny béžové Transcend, cihlové Big Cypress a modré Misty Aqua. Návrháři také v tomto případě zareagovali na pandemické časy strávené (a stále trávené) převážně v digitálním prostředí, a zatoužili tak po autenticitě, přírodě a smysluplné lidské interakci. Výsledkem je barva představující opětovný růst a napodobující odolnost přírody, uklidňující aloe vera nebo vonné rostliny. Olive Sprig je všestranná barva, která dobře žije uvnitř i venku, a hodí se téměř do každého prostředí. Všechny barvy najdete po kliknutí na odkaz a také v galerii v úvodu článku. Po kliknutí na fotku dostanete obrázek v plné velikosti.

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace d…

Pohovku nezměníme tak jednoduše jako účes nebo letní šaty. Ale pokud chystáte rekonstrukci nebo zvažujete, že nově vymalujete, není od věci vědět, co je zrovna in. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 vás nikdo nepomluví, pokud vytáhnete staré křeslo, lampu a kupříkladu i výšivky. Nemáte doma schovaný starý ubrus po babičce? Nebo aspoň nějakou dečku? Pro inspiraci se podívejte i na video v úvodu článku a následnou galerii.

16.  1.  2022 |
Markéta Žídková
Domácnost
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

30.  12.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářVýživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdci
Vychytávky pro zimní venčení: Vysoušecí oblek, automatický čistič paciček, protiskluzové boty

Vychytávky pro zimní venčení: Vysoušecí oblek…

Pes potřebuje na procházku za každého počasí. Pokud ale venku panuje velký mráz nebo je všude bláto, může se venčení změnit v nepříjemnou záležitost pro zvíře i jeho majitele. Zpříjemněte si pobyt venku vhodně vybranými doplňky.

9.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
PsiHobby
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

12.  1.  2022 |
Lenka Chvostová
Lojová kouleKrmítko pro ptáčkyDIYVýrobaZima na zahraděZvířata
Spočítejte ptáky třeba na krmítku, Ptačí hodinka je tu!

Spočítejte ptáky třeba na krmítku, Ptačí hodi…

Zábava a vzdělání v jednom pro celou rodinu, to je akce známá jako Ptačí hodinka, kterou organizuje Česká společnost ornitologická. Zúčastnit se pozorování můžete i z vašeho domova. Pomozte vědcům získat reálný obraz o stavu ptactva.

5.  1.  2022 |
Kateřina Hradová
Ptáci