vytisknout velikost písma Barvy roku 2020 jsou klasická modrá i zelenkavá. Co dokáží s interiérem?

Zajímáte se o interiérový design a sledujete aktuální trendy? Pak už určitě netrpělivě čekáte na informaci, která z barev se letos stane tou nej. Na světě je několik společností, které určují trendy. Jejich volba tentokrát padla především na klasickou modrou, námořnickou modrou a kobaltovou modř. V naší velké fotogalerii si je můžete prohlédnout.

Kdo určuje barvu roku?

Možná vás napadlo, kdo vlastně o výběru trendy barev pro interiéry rozhoduje. Jsou to ti největší světoví výrobci nátěrových hmot, kteří zaměstnávají přední světové designéry a architekty, aby na základě vývoje globálních trendů, poznatků a výzkumu chování spotřebitelů každoročně zvolili tu nejlepší barvu a odstín. Největší slovo mají společnosti Pantone Color Institute, Akzo Nobel, která produkuje vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux, a v závěsu za nimi jsou pak například společnosti PPG a Sherwin-Williams.

Pantone: Living Coral nahradila Classic Blue

Podle společnosti Pantone Color Institut je barvou pro začátek nového desetiletí klasická modrá. Ta nahradila energizující a pulzující Living Coral, jasně korálově oranžovou barvu se zlatavým podtónem, která interiéry měla ovládnout loni. Na rozdíl od ní je Classic Blue uklidňující barva, která přináší lidskému duchu pocit klidu a nabízí útočiště. 

"Vyvolávající klid, důvěru a spojení, tento modrý odstín zdůrazňuje naši touhu po spolehlivém a stabilním základu, na kterém bychom mohli stavět, když překročíme práh do nové éry," uvádí společnost Pantone. Zatímco Living Coral evokovala teplá rána a sluneční světlo, Classic Blue se podobá večerní obloze. Tato barva má inspirovat čistou a pokojnou mysl.

Podle společnosti Pantone Color Institut je barvou roku 2018

Více zde: https://www.lady-in.cz/products/trendove-barvy-interieru-pro-rok-2018/
Nový styl Wabi-sabi vás nadchne: Hledá kouzlo v nedokonalosti, miluje stáří

Nový styl Wabi-sabi vás nadchne: Hledá kouzlo v nedokonalosti, miluje stáří

Dulux: Spiced Honey vystřídalo Klidné svítání

Novou barvu pro rok 2020 odhalil už i Dulux. Loňskou medově hnědou, která měla vnést do našich domovů hloubku, sofistikovanost, ale především také tolik potřebnou pohodu a klid, nahradilo Tranquil Dawn, v překladu Klidné svítání. Barva inspirovaná ranní oblohou, která má přinést do interiérů dotek lidskosti. Jde o všestranný odstín světle zelenkavé, který poskytuje dostatek prostoru pro kreativitu.

Funguje v teplých, neutrálních, jemných i výrazných paletách. Důležité je, se kterými dalšími barvami ho zkombinujete. Dulux nabídl hned čtyři různé inspirativní palety, které vám mohou pomoci proměnit interiér. Prohlédnou si je můžete ve fotogalerii. První s názvem A Home for Care, v překladu Pečující domov, je pastelová velmi jemná a uklidňující. Druhá varianta s názvem A Home for Play, tedy Hravý domov, je podstatně divočejší. Jemné odstíny jsou doplněné výraznější žlutou, červenou, modrou a černou. Další pak mají názvy A Home for Meaning, což je v překladu něco jako  Smysluplný domov, a A Home for Creativity, v překladu Kreativitu podporující domov.

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

Jak obložit prostor za kuchyňskou linkou? Inspirujte se v galerii

In je i námořnická modrá či kobaltová

Pokud vás ani jedna z předchozích barev nezaujala, máte na výběr z několika dalších. Společnost Sherwin-Williams pro rok 2020 zvolila odstín Naval SW 6244, Námořnickou modrou, která vytváří klidné a uzemněné prostředí naplněné tichou důvěrou. Ať už ji použijete pro vymalování celé místnosti nebo jen jako barvu, která interiéru dodá akcent, hodí se všude. Skvěle vypadá v kombinaci s metalickými barvami v mosazném a měděném odstínu, které každému interiéru dodávají osobitost a luxusní vzhled, dále s pudrovým odstínem a také tmavě zelenou barvou.

Modrá je také barva, kterou letos zvolila společnost PPG. Jde o kobaltový odstín s názvem Chinese Porcelain, tedy čínský porcelán. Podle vyjádření společnosti PPG přináší klid, snižuje úzkost a podporuje spánek. Lidi motivuje k většímu zpomalení, uvědomění si sebe sama a k životu v přítomném okamžiku – a zároveň nabízí pocit naděje – což je vzácná komodita v dnešním neklidném světě.

Mrkněte do galerie v úvodu článku, jak tyto barvy vypadají v interiéru. 

Tapety jsou zase IN! Kterou z nich byste si teď vybrali?

Tapety jsou zase IN! Kterou z nich byste si teď vybrali?

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní voňavý sirup

Levandule je v plném květu. Připravte si z ní…

Růžovofialová barva a výrazná vůně dělá z levandulového sirupu laskominu, kterou stojí za to si připravit doma. Jako bonus má sirup i mnoho zdravotních benefitů. Tento recept zvládnou i začátečníci.

26.  7.  2020 |
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Nejen, že krásně voní, ale i uzdravuje. Má doslova blahodárné účinky. Koupit ho můžete v lékárnách, drogeriích, prodejnách zdravého životního stylu. Pokud si ho ale sami vyrobíte doma, vyjde vás na pár korun. S naším návodem to zvládne každý.

22.  7.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

První houbařská vlna už je letos za námi. Řada z nás má nasušeno, naloženo, mrazáky plné podušených hub. Pokud jste to ale před prázdninami nestihli, nevěšte hlavu. I když červencové sucho houbám příliš nepřálo, brzy může být všechno jinak. Díky deštivému počasí v poslední době se podhoubí zase probouzí k životu. Kde tedy teď právě rostou?

23.  7.  2020 |
Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste si vybrali?

Nejkrásnější zahradní pergoly. Kterou byste s…

Chcete si užít posezení a relax na čerstvém vzduchu, ale zároveň mít střechu nad hlavou? Pak byste určitě měli uvažovat o pořízení pergoly. Inspiraci najdete v galerii, kde se můžete pokochat padesáti různými pergolami z celého světa.

21.  7.  2020 |