vytisknout velikost písma Barvy roku 2023: Hodí se i do vašeho interiéru?

Jaké barvy zvolili světoví designéři pro rok 2023? Všechny značky letos spojuje snaha popasovat se s novými výzvami, které před námi stojí. Zvolené barvy mají do života vnést elán, energii a radost, ale současně i pocit klidu a harmonie přenesený z přírody. Podívejte se na ně do naší galerie!

Jak se určují barvy roku?

Možná vás napadlo, kdo vlastně o výběru trendy barev pro interiéry rozhoduje. Jsou to ti největší světoví výrobci nátěrových hmot, kteří zaměstnávají přední světové designéry a architekty, aby na základě vývoje globálních trendů, poznatků a výzkumu chování spotřebitelů každoročně zvolili tu nejlepší barvu a odstín, které se uplatní nejen v interiérech, ale i v oděvní módě. Největší slovo mají společnosti Pantone Color Institute, AkzoNobel, která produkuje vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux, a v závěsu za nimi jsou pak například společnosti Sherwin-Williams a PPG.

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Jak vymalovat byt: Jak vybrat barvy, vzory i jak zabránit kocourům na stěnách

Barva Pantone: Karmínově červená Viva Magenta

Pro rok 2023 zvolila společnost Pantone Color Institute karmínově červenou barvu Viva Magenta, jež nahradila loňskou fialkovou Very Peri. Má jít o „vyladěný karmínově červený tón, představující rovnováhu mezi teplou a studenou barvou“. PANTONE 18-1750 Viva Magenta má coby odvážný, nebojácný a pulzující odstín symbolizovat radost, optimismus a elán, povzbuzovat k experimentování a sebevyjádření bez omezení.

Jak použít barvu Viva Magenta v interiéru? Pokud neholdujete velkým změnám, nemusíte hned kompletně měnit zbarvení stěn. Jednodušší a méně nákladné je přidat stylové dekorace v různých odstínech této barvy.

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Jak vymalovat ložnici, aby se vám v ní dobře spalo

Barva Dulux: Jemně zlatá s nádechem zelené Wild Wonder a 4 barevné palety

Loňský šedomodrý odstín Bright Skies nahradila pro rok 2023 jemně zlatá s nádechem zelené, barva Wild Wonder. Je to pozitivní, zářivý tón, inspirovaný přírodním světem, který propojí domov s venkovním prostředím a nám poskytne pocit pohody. Může fungovat jako neutrální základ pro každou místnost v domě.

Čtyři barevné palety, které se s Wild Wonder skvěle doplňují, jsou Buzz, Lush, Raw a Flow. S jejich pomocí můžete vytvářet různé barevné kombinace tak, abyste docílili maximálního účinku. Všechny si můžete prohlédnout v galerii tohoto článku. Za jejich vznikem stojí potřeba spojit se s přírodou, touha po klidu a rovnováze a snaha oživit naši náladu radostí a hrou.

Paleta barev Buzz čerpá inspiraci z rozmanitosti luk, prérií a polí s divokými květinami, vnese pocit vitality a radosti do každé místnosti ve vašem domě. Živé barvy v ní vytvářejí bohatý, energický prostor, který působí hravě a jiskří radostí.

Paleta Lush pracuje s barvami připomínajícími lesní scenérie, takže se díky ní můžeme cítit jako součást světa kolem nás. Do našich domovů vnáší známou, uklidňující atmosféru, takže je ideální pro použití v podpůrném a regeneračním prostoru. V kombinaci s barvou Wild Wonder dokáže paleta barev Lush vytvářet dynamické barevné kombinace, které ve výsledku působí klidně a pohodlně.

Paleta Raw vychází z bohatství přírodních vzorů a surovin. Slámová, pšeničná, dřevitě hnědá – to jsou barvy, které vašemu domovu dodají okamžitou příchuť divočiny. Surové barvy odrážejí bohatost a tvůrčí potenciál přírodních zdrojů a vzorů, které vidíme všude kolem nás.

Paleta Flow, inspirovaná přílivem a odlivem, vlnami a přirozenými rytmy země, může pomoci vytvořit pocit kontinuity a rovnováhy. Skládá se z jemných tónů, připomínajících mořské pobřeží – lasturově růžové, oblázkově šedé a mořské modré. Protože se jedná o teplé tóny mořského pobřeží, fungují dobře i v místnostech s malým množstvím přirozeného světla. Při použití s barvou roku Wild Wonder se hodí k vytvoření prostoru se smyslem pro rovnováhu.

Nejlepší barvy pro malé koupelny, když vás už nudí bílá

Nejlepší barvy pro malé koupelny, když vás už nudí bílá

Sherwin-Williams: Redend Point

Pokud se rádi obklopujete barvami vzbuzujícími optimistickou náladu, potěší vás i nejnovější výběr společnosti Sherwin-Williams, která vyhlásila za barvu roku 2023 Redend Point 9081. Vyjadřuje vřelost, duchaplnost a empatii. Zachovává si zemitý, neutrálně béžový základ, ale díky růžovému podtónu působí svěže a do interiéru vnáší hřejivou, radostnou náladu. Výborně se doplňuje se zemitými tóny.

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Jak vymalovat obývací pokoj levně, rychle a kvalitně

Barva PPG: Modrozelená Vining Ivy

Energizující, přesto uzemňující je modrozelená barva Vining Ivy PPG1148-6, nahrazující loňský šedozelený odstín Olive Sprig. Tato modrozelená je stejně přizpůsobivá jako břečťan, po němž získala své jméno, a osciluje mezi výraznou modrou a rafinovanou zelenou, aby vytvořila podmanivou barvu symbolizující hlubokou vodu.

Vining Ivy lze použít ke zklidnění prostoru: modrá vyvolává pocity klidu, zatímco smaragd evokuje pocity rovnováhy. Tmavé a tlumené tóny tohoto odstínu mají vést k důkladnému zamyšlení, navodit pocit klidu a obrátit naši pozornost k sobě samým. Energická a akcentní modrozelená navíc připomíná drahý kámen. Každému prostoru tak dodá na výjimečnosti a eleganci.

Všechny barvy najdete v galerii v úvodu článku.

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Vybíráme obklady do malé koupelny. 9 nápadů, které vás nadchnou

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika