5
Fotogalerie

Jak zútulnit balkon

Nic tak účinně nepomáhá proti únavě, chorobám a stresu jako pohyb na čerstvém vzduchu, uprostřed zeleně na terase nebo prostornějším balkóně. Teď na jaře je čas obydlet a zútulnit balkony a terasy. Jak to udělat?

Začněte od podlahy

Balkónová podlaha nebo dlažba působí často velmi studeným a neosobním dojmem, což velmi negativně ovlivňuje vnímání celého prostoru. Prostředí balkonu snadno a rychle zpříjemníme balkonovým kobercem nebo dřevěnými podlahovými dlaždicemi. Koberce mají tu výhodu, že se dají stříhat a upravovat podle potřeby, jsou voděodolné, a pokud se zašpiní, stačí je jen opláchnout vodou.

Dřevěné dlaždice či rohože lze zase různě barvit a mořit a přizpůsobit je tak celkové barevnosti balkonu.

Zvolením vhodné barvy ovlivníme celkový dojem balkonu. Bílá či tmavohnědá barva například pomůže vytvořit atmosféru solidnosti a čistoty, betonovou podlahu můžeme přetřít například okrovou, zelenou nebo mořskou modrou.

Pokračování 2 / 8

Hrajte si s prostorem

Výběr venkovního a balkónového nábytku se stále zvětšuje. Lze koupit spoustu věcí z různých materiálů, v různých stylech i v různých cenových kategoriích. Při pořizování balkónového nábytku vycházejte z vašich potřeb: Když se rádi sluníte, je křeslo na opalování nezbytností. Pokud ale chcete využívat balkon jako místo k letnímu snídání, je jídelní stůl důležitější.

Pokud vybíráme nejvhodnější materiál, o který dnes skutečně není nouze, měli bychom brát zřetel i na jeho praktickou údržbu. Poměrně odolné je dřevo z dubu a modřínu, pro občasné posezení se dá použít i smrk a borovice. Cizokrajné dřeviny, jako třeba akát, také dobře odolávají vlhkosti a mrazu. Efektně a esteticky vypadá i nábytek z ratanu nebo z proutí, ale musíme vybírat jen kusy odolné nepřízni počasí. Vhodné jsou pro tenhle účel kámen, dřevo, kov, ocel, někdo neopovrhne ani plastem.

Pokračování 3 / 8

Využijte prostor i do výšky

Lavice s úložným prostorem a nástěnným panelem se vejde na většinu balkonů. Nabídne vám dost místa na květiny či bylinky, na uskladnění zahradnického náčiní a také příjemné místo k sezení.

Dobré je taky myslet na to, aby nábytek byl stohovatelný nebo skládací. Lehce tak vytvoříme prostor pro jinou aktivitu, kterou chceme na balkoně provozovat.

Pokračování 4 / 8

Večerní romantika

Pokud chceme využívat balkon také večer, je vhodné se zamyslet nad balkonovým osvětlením. Kdo má to štěstí a má elektřinu zavedenou i na balkoně, asi zvolí k osvětlení nástěnnou lampu. Ostatní ale nemusí věšet hlavu – různé lucerničky na svíčky nebo ledky balkon také dobře osvětlí a navíc mu dodají příjemně útulnou atmosféru.

Při jejich pořizování opět myslíme na to, aby ladily s ostatním zařízením. A taky na to, že hořící svíčky nesmíme nikdy nechat bez dozoru. Když na balkon svítí slunce téměř celý den, není nic snazšího, než využít energii zdarma a pořídit solární osvětlení. Lampionky, skleněné svícínky, lampičky, nebo lampu na stůl.

Teplo, i když je nevlídno

Zasklený balkon je ideální pro ty, kteří si chtějí užívat balkonu po celý rok. V zimě to ale na posezení na balkoně stejně moc není. Pomůže nám teplomet, který zasklený balkon zahřeje. O balkónovém infrazářiči mohou uvažovat i majitelé nezasklených balkonů, kteří rádi posedí na balkoně i při chladnějších letních nocích. Při nákupu tepelného ohřívače je ale třeba se poradit v obchodě o vhodnosti použití konkrétních modelů pro váš balkon.

Pokračování 5 / 8

Bedny, bedýnky, tajemné schovávačky

Balkon často slouží jako odkladový prostor pro všechno možné, co v bytě mít nechceme nebo nemůžeme. Často to dopadá tak, že je na balkoně velký nepořádek a pro samé harampádí se na něj ani nevejdeme. Po rozmyšlení, co z toho všeho opravdu potřebujeme a co půjde pryč, by měla přijít fáze, kdy se rozhodneme, jaký vhodný úložný nábytek pořídíme. Jelikož máme většinou omezené prostorové možnosti, nářadí nebo jiné odložené věci můžeme nechat ležet v dřevěných bednách, které zároveň budou sloužit jako lavice k sezení nebo jako plocha pro květináče.

Pokračování 6 / 8

Budiž stín

Pokud je váš balkon příliš otevřený nebo na něj svítí slunce až moc, je čas začít uvažovat o různých podobách zastínění. Obchody s vybavením do domácnosti nabídnou více variant řešení.

Existuje řada možností, jak se na balkoně chránit před sluncem nebo větrem. Vyberte si vhodný slunečník nebo zástěnu. Jednoduše ji připevníte k zábradlí balkonu a ona vás ochrání před rozmary počasí i před zvědavými pohledy. Kromě toho můžeme sami přispět svou vynalézavostí. Zastínění z popínavých rostlin nebo třeba z bambusu vyrobený „slunolam“ jsou jen některé z mnoha příkladů, jak tento problém řešit.

Pokračování 7 / 8

Zeleň bez práce

Pro člověka milujícího zeleň jsou nezbytností balkonové rostliny. Místo ne tak hezkých plastových truhlíků na květiny doporučujeme pěstovat tu květiny v květináčích. Je potom lehčí je podle potřeby různě přemisťovat, vybrat si barvu a tvar. Zajímavě působí květináče v různých velikostech a barvách umístěné vedle sebe. Při výběru rostlin myslete i na to, aby se daly přenášet. Chcete si rostliny případně přestěhovat s sebou do nové domácnosti? Šikovné jsou květináče s háčky, které snadno zavěsíte na zábradlí a stejně snadno je můžete přemístit podle potřeby.

Rostliny na balkoně vytvářejí přívětivou atmosféru a je příjemné se na ně dívat, ale musíme se před tím, než je začneme pěstovat, rozhodnout, kolik času jim hodláme věnovat. Jezdíváte např. v létě na delší dovolené a nemáte hodného souseda? Potom si vybírejte z těch rostlin, které nepotřebují zalévat tak často. Také existují zalévací systémy, které zavlaží květiny v pravidelných intervalech. Při pořizování květin je třeba dbát i na polohu balkonu – například jak dlouho tam svítí slunce, zda tam prší nebo jestli květiny nebudou trpět ve větru.

Utrhněte si něco dobrého

Kdo by si rád nenatrhal čerstvé plody na vlastní zahradě? Tento pocit ale mohou zažít i ti, kdo žádnou zahradu nevlastní. Na balkoně se daří spoustě druhů zeleniny. Rajčata, jahody, bylinky a dokonce i sloupovité a zakrslé formy ovocných druhů poskytují široké možnosti pro pěstování na omezené ploše balkonu.

Pokračování 8 / 8

balkon_koberec_ikea.jpgbalkon_lavice_ikea.jpg

balkon_plody_iStock-465643300.jpgbalkony_kvety_iStock-577345570.jpg

balkony_nabyt_iStock-506872324.jpg

 

Doporučujeme

Články odjinud