Švestky jsou oblíbené nejen pro svou sladkou chuť, ale také pro své široké využití v kuchyni. Pokud máte anebo očekáváte letos bohatou úrodu švestek, nechte se inspirovat našimi tipy na jejich zpracování. Od sušení a nakládání až po výrobu džemů a pečení lahodných koláčů - švestky lze jednoduše využít na mnoho způsobů.
Sušení švestek
Sušení ovoce je jedním z nejstarších způsobů jeho konzervace. Nespornou výhodou sušených plodů je prodloužení možnosti doby jejich konzumace. Lze je využít v mnoha receptech ale stejně tak i samotné jako zdravou svačinku. Postup je následující:
- Příprava švestek: Švestky omyjte, rozkrojte napůl a vyjměte z nich všechny pecky.
- Sušení: Máte-li doma troubu, můžete plody usušit v ní, a to zhruba na 60-70 °C několik hodin, dokud neuvidíte, že jsou švestky dostatečně vysušené. Jste-li například na chatě, kde nemáte troubu k dispozici, můžete využít i slunce a sušení přímo na něm.
- Skladování: Sušené švestky pak uchovávejte ideálně v uzavřených nádobách na suchém a chladném místě. Prodloužíte tak jejich trvanlivost.
Švestkový kompot
Švestkový kompot je klasika oblíbená jak u dětí, tak dospělých. Každý si asi jako první vybaví nedělní oběd u babičky s řízkem, kaší a miskou sladkého kompotu. Jeho příprava je přitom opravdu snadná a rychlá:
- Ingredience: Na přípravu vám postačí jen švestky, cukr, voda a případně skořice nebo hřebíček.
- Příprava švestek: Plody omyjte, rozkrojte napůl a vyjměte z nich pecky.
- Vaření: Do hrnce ke švestkám přidejte cukr (cca 200 g na 1 kg švestek), zalijte vodou tak, aby byly švestky ponořené, a přidejte koření dle chuti. Vařte do té doby, než uvidíte, že jsou švestky dostatečně změknuté.
- Konzervace: Hotový kompot nalijte do sterilizovaných sklenic, uzavřete a zavařte ve vodní lázni po dobu 20 minut.
Džem ze švestek
Švestkový džem aneb další oblíbená pochoutka, jenž jsme mohli vídat u svých prarodičů. Čerstvé pečivo pomazané je výborný na pečivo nebo do koláčů. Příprava džemu:
- Ingredience: Švestky, cukr (stejné množství jako švestek), citronová šťáva a želírovací prostředek (pokud je potřeba).
- Příprava švestek: Opláchněte je důkladně pod vodou, přepulte a vyjměte pecky. Po vyjmutí pecek pak ještě nakrájejte na drobnější kousky.
- Vaření: Vložte švestky do hrnce, přidejte cukr a citronovou šťávu. Přiveďte k varu a vařte na mírném ohni, dokud nezměknou a celá směs nezhoustne. Pokud používáte želírovací prostředek, přidejte ho podle návodu na obalu.
- Konzervace: Horký džem nalijte do sterilizovaných sklenic, uzavřete a otočte dnem vzhůru.
Švestkový koláč
Švestkový koláč je oblíbený dezert, který potěší každého. Zde je jednoduchý recept:
- Těsto: Můžete použít kynuté, linecké nebo třené těsto.
- Příprava švestek: Omyté švestky rozkrájejte napůl anebo dle preferencí i na menší kousky.
- Pečení: Rozválejte těsto a položte ho na vymazaný plech. Na těsto naskládejte švestky, posypte cukrem a skořicí. Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 30-40 minut až dokud neuvidíte, že je těsto krásně zlatavé a švestky měkké.
Švestkový likér
Pro milovníky domácích likérů je švestkový likér výborným tipem:
- Ingredience: Švestky, cukr, vodka nebo jiný destilát.
- Příprava švestek: Stejně jako u předchozích receptů omyjte švestky, rozkrojte je napůl a vypeckujte.
- Příprava likéru: Vložte do sklenice, přidejte cukr a zalijte vodkou. Sklenici následně uzavřete a nechte stát na chladném a tmavém místě alespoň měsíc. Občas protřepejte.
- Scezení: Po měsíci sceďte likér přes jemné sítko nebo plátno a přelijte do čistých lahví.