Kukuřice je zdravá obilovina, která je díky své sladké chuti oblíbená i u dětí. Je však potřeba umět ji správně připravit, abyste z její chuti dostali maximum.
Ačkoli kukuřice patří mezi obiloviny, kukuřice cukrová se využívá též jako zelenina. Ke konzumaci slouží klasy neboli palice, které se sklízí dřív, než jednotlivá zrna zcela ztvrdnou – tedy v době, kdy mají zlatožlutou barvu a ještě obsahují mléčnou tekutinu. Nejlepší jsou klasy, které mají pěkně uspořádaná zrnka.
Hlavní živinou obsaženou v kukuřici jsou sacharidy, ve 100 gramech zrn jich je přibližně 19 gramů. Bílkoviny a tuky obsahuje jen v malém množství, zato zrna mají poměrně hodně vlákniny a obsahují též vitaminy skupiny B, vitamin A a C, karoteny, z minerálních látek pak nejvíce draslík, fosfor, hořčík i mangan.
Kukuřičná zrna neobsahují lepek, takže jsou vhodnou potravinou i pro celiaky.
Obsahují též cenné antioxidanty a aminokyseliny, které jsou životně důležité pro zdravý růst buněk. Obsahuje rezistentní škrob, který tělo hůře odbourává, Proto energie dodaná kukuřicí se uvolňuje pomalu a lidskému tělu dodává sílu delší dobu.
Zrna kukuřice se dají konzumovat syrová, ale i vařená, případně z nich lze dělat popcorn. V této podobě však již není zcela zdraví přínosná.
Jak uvařit kukuřici
Kukuřici lze připravit různými způsoby. Nejprve je ale třeba zbavit klasy zelených slupek a takzvaných vlasů.
- Mezi nejčastější patří příprava ve vodě. Do velkého hrnce napusťte zhruba 3 l vody a dejte vařit. Jakmile voda začne vřít, vložte klasy. Ty se budou vařit do změknutí, což trvá zhruba 30 minut. Vařte pod pokličkou a na mírném plameni.
Vodu, v níž kukuřici vaříte, nesolte. Kukuřice by ztvrdla.
Pokud jste si ale přinesli kukuřici z pole, je třeba počítat s mnohem delší dobou, klidně dvě hodiny. Čím mladší klasy jsou, tím se budou vařit kratší dobu. Dobu varu můžete zkrátit zhruba na polovinu tím, že použijete papiňák.
I kukuřici můžete převařit, poté jsou zrna vodnatá. Proto během varu klasy kontrolujte a včas vytáhněte. Takto uvařenou kukuřici můžete dále upravovat. Výborná je třeba na koriandrovém másle.
- Kukuřici můžete připravit i v páře, kdy si kukuřice zachová vyšší množství tělu prospěšných látek. Do hrnce dejte pařáček, na který vyrovnáte jednotlivé klasy. Vodu v hrnci během vaření hlídejte a pravidelně dolévejte.
Pokud máte kukuřici v bio kvalitě, můžete její kukuřičnou chuť zvýraznit, když před vařením položíte na dno hrnce pár kukuřičných listů a teprve na ně dáte palice.
Jak kukuřici grilovat
Kukuřici můžete před grilováním předvařit, zkrátí to tak dobu jejího pobytu na grilu. Vařte zhruba 15 minut, grilujte pak zhruba dalších 15 minut. Během opékání potírejte změklým máslem. Nevadí, když se kukuřice při grilování lehce spálí, získá tak jedinečnou chuť.
Grilovat však můžete i nepředvařenou kukuřici, je ale třeba počítat s delším pobytem na grilu. Nepředvařenou kukuřici je lepší zabalit do alobalu, předtím ji však potřete rozpuštěným máslem.Takový balíček se griluje 20 až 25 minut.
Jak si doma udělat popcorn
Ačkoli každá odrůda kukuřice je do nějaké míry schopná puknutí zrna, pouze některé odrůdy jsou k výrobě popcornu skutečně vhodné. Jde o takzvané popcornové či pukancové kukuřice. Za zmínku stojí např. odrůdy 'White Selection', 'Kremgolyo' či 'Jantár F1'. Velmi zajímavou odrůdou je také 'Negro Cine' , což je originální černá odrůda původem z Peru, která je nejen velmi chutná, ale také mimořádně dekorativní. Rostliny všech těchto odrůd jsou běžně o něco menší než odrůdy klasické kukuřice.
I klasy popcornové kukuřice můžete vařit či grilovat, je ale třeba sklízet je výrazně dříve než kukuřici určenou na popcorn. Ta se sklízí v plně zralém stavu, tedy okamžiku, kdy jsou listy na klasech zcela uschlé a šustí. V tom se sklizeň liší od cukrové kukuřice. Po sklizni je nutné klasy vyloupat a ihned začít sušit, jinak hrozí kontaminace plísněmi. Sušte nejlépe doma v teple, jednotlivé klasy zavěste hlavou dolů (opačně než rostou na rostlině). Aby šel popcorn upražit, musí být zrna velmi dobře vysušená. Pokud při pražení nepukají, je třeba je ještě lépe vysušit.