vytisknout velikost písma Jak zbavit psa na silvestra stresu: Bylinky, léky, audioterapie a další tipy

S blížícím se koncem roku řeší majitelé psů, jak svým zvířatům pomoci přečkat silvestrovskou noc plnou ohňostrojů a petard. Patříte k těm, jejichž pes zvládá tyto nadměrné zvukové podněty s obtížemi? Připravte se podle našich rad a maximálně omezte míru jeho stresu.

Většina zvířat se při nečekaném hluku přirozeně lekne, ale jakmile zjistí, že jim nijak neublížil, zůstane v klidu. Citlivější psi (což je často podmíněno geneticky) ale reagují přehnaně, snaží se od zvuků utéct, uniknout do bezpečí – nelze jim vysvětlit, že se jedná o druh lidské zábavy, která jim neublíží. Tak jako nejčastěji na silvestra.

Jak se pozná pes ve stresu

Ne psech je stres vidět. Jsou neklidní, třesou se, sliní, typické je pro ně ukrývání či naopak těsný kontakt s lidmi, strnulost, nevhodné močení nebo vyprazdňování střev, odmítání potravy i pamlsků, zrychlené dýchání, což je rizikové především pro psy trpící epilepsií nebo srdečními problémy. Stávají se neovladatelnými a mohou ublížit sobě i někomu dalšímu.

Pamatujte: Necháte-li citlivého psa vystavovat nadbytečnému hluku s tím, že si na něj musí zvyknout, vezměte v úvahu, že se u něj může rozvinout fóbie, při níž mu budou dělat problémy i běžné zvuky. Obvyklý život s ním včetně jeho ovládání či venčení pak už nebude možný.

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Co můžete udělat přímo na silvestra

 • Krmení dejte svému psovi už během odpoledne, nenechávejte je až na večer.
 • Vyvenčete ho ještě předtím, než se setmí, a nepouštějte ho z vodítka.
 • Umístěte ho k sobě do bytu či domu do místnosti, kde bude mít nejméně hluku, většinou si vhodné místo psi sami najdou.
 • Pusťte nahlas rádio, televizi nebo audioterapeutické CD pro psy, aby bylo méně slyšet nepříjemné zvuky, hrajte si se psem, mazlete se, zkuste ho zaměstnat oblíbenou hračkou.
 • Ignorujte, že se bojí, neutěšujte ho, nechvalte, tvařte se, že o nic nejde.
 • Rada od chovatele: Pokud máte možnost a není vám to proti mysli, můžete strávit příchod nového roku i se svým psem někde v klidné přírodě na procházce, daleko od bujarých oslav, kam se dostanete autem se začínajícím večerem, abyste se vyhnuli nežádoucímu ruchu.
Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Co dělat před silvestrem: Léky, bylinky, audioterapie

 • Obraťte se na svého veterináře a poraďte se s ním o vhodnosti použít pro psa zklidňující přípravky (rozhodně se vyvarujte jakýchkoliv experimentů s lidskými léky či bylinkami dle vlastního dávkování).
 • Sami můžete pro zklidnění pejska podávat bezpečné bylinné přípravky k těmto účelům určené (Beaphar No Stress Spot On, Dorwest Herbs, podpůrné oleje typu Dokonalá láska), Bachovy kapky nebo homeopatika (Aconitum napellus 15 C).
 • Vyzkoušet můžete i audioterapii určenou přímo ke zklidnění psů, například CD Dokonalá Láska představuje trénink cca na týden. Později lze audioterapii použít vždy při psychické nepohodě nebo při akustikofobii psa a také jako překrývací zvukovou clonu.
 • Vybírat můžete i mezi běžně dostupnými, obecně doporučovanými přípravky, které se podávají jednou až dvakrát denně dva až pět dnů předem a které:
 1. obsahují L-Tryptofan (Relaxan, Allegris, Serene-UM) – zmírnění strachu, zklidnění;
 2. obsahují L-Theanin (Relaxis, Calming) – rychlé zklidnění, relaxace v mozku;
 3. obsahují kolostrum (Calming, Zylkene, Aptus Relax) – potlačení úzkosti, uvolnění, zklidnění, vyšší odolnost proti stresu.
 • Pouze na doporučení veterináře, který zhodnotí zdravotní stav psa, lze podat sedativum (Sedalin). U psů se může vyskytnout snížení arteriálního krevního tlaku a bradykardie, zvláště citlivá jsou brachycefalická plemena (s krátkou čenichovou partií), zejména boxeři. Délka jeho působení je v průměru čtyři hodiny, je třeba aplikovat ho ještě před nástupem strachu. Vede ke snížení dráždivosti a motoriky, k ochabnutí svalstva. Vědomí není podstatně omezeno. Názory na jeho podávání se liší.
 • Prvním registrovaným veterinárním preparátem určeným ke zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů přímo ve spojení s hlukem je Sileo. Pes zůstává při vědomí, plný účinek se dostaví po čtvrthodině až hodině a přetrvává po dobu dvou až tří hodin.
Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Jak trénovat psa na hluk

Pořídíte-li si štěňátko, je vhodné přivykat je zvolna v rámci výcviku na nepříjemné zvukové podněty. Trénujte je, pouštějte mu nahrávky se zvuky cinkání, bouřky, střelby, ohňostrojů, petard apod. a jejich intenzitu postupně s citlivostí zvyšujte.

Uvědomte si, že obtížné snášení nadměrného hluku nejen na silvestra může souviset i s věkem psa – staří psi na něj mohou reagovat se stresem, ačkoliv dříve ho zvládali bezproblémově. Potom je zapotřebí přistupovat k nim s o to větší trpělivostí.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada