vytisknout velikost písma Jak zbavit psa na silvestra stresu: Bylinky, léky, audioterapie a další tipy

S blížícím se koncem roku řeší majitelé psů, jak svým zvířatům pomoci přečkat silvestrovskou noc plnou ohňostrojů a petard. Patříte k těm, jejichž pes zvládá tyto nadměrné zvukové podněty s obtížemi? Připravte se podle našich rad a maximálně omezte míru jeho stresu.

Většina zvířat se při nečekaném hluku přirozeně lekne, ale jakmile zjistí, že jim nijak neublížil, zůstane v klidu. Citlivější psi (což je často podmíněno geneticky) ale reagují přehnaně, snaží se od zvuků utéct, uniknout do bezpečí – nelze jim vysvětlit, že se jedná o druh lidské zábavy, která jim neublíží. Tak jako nejčastěji na silvestra.

Jak se pozná pes ve stresu

Ne psech je stres vidět. Jsou neklidní, třesou se, sliní, typické je pro ně ukrývání či naopak těsný kontakt s lidmi, strnulost, nevhodné močení nebo vyprazdňování střev, odmítání potravy i pamlsků, zrychlené dýchání, což je rizikové především pro psy trpící epilepsií nebo srdečními problémy. Stávají se neovladatelnými a mohou ublížit sobě i někomu dalšímu.

Pamatujte: Necháte-li citlivého psa vystavovat nadbytečnému hluku s tím, že si na něj musí zvyknout, vezměte v úvahu, že se u něj může rozvinout fóbie, při níž mu budou dělat problémy i běžné zvuky. Obvyklý život s ním včetně jeho ovládání či venčení pak už nebude možný.

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Co můžete udělat přímo na silvestra

 • Krmení dejte svému psovi už během odpoledne, nenechávejte je až na večer.
 • Vyvenčete ho ještě předtím, než se setmí, a nepouštějte ho z vodítka.
 • Umístěte ho k sobě do bytu či domu do místnosti, kde bude mít nejméně hluku, většinou si vhodné místo psi sami najdou.
 • Pusťte nahlas rádio, televizi nebo audioterapeutické CD pro psy, aby bylo méně slyšet nepříjemné zvuky, hrajte si se psem, mazlete se, zkuste ho zaměstnat oblíbenou hračkou.
 • Ignorujte, že se bojí, neutěšujte ho, nechvalte, tvařte se, že o nic nejde.
 • Rada od chovatele: Pokud máte možnost a není vám to proti mysli, můžete strávit příchod nového roku i se svým psem někde v klidné přírodě na procházce, daleko od bujarých oslav, kam se dostanete autem se začínajícím večerem, abyste se vyhnuli nežádoucímu ruchu.
Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Co dělat před silvestrem: Léky, bylinky, audioterapie

 • Obraťte se na svého veterináře a poraďte se s ním o vhodnosti použít pro psa zklidňující přípravky (rozhodně se vyvarujte jakýchkoliv experimentů s lidskými léky či bylinkami dle vlastního dávkování).
 • Sami můžete pro zklidnění pejska podávat bezpečné bylinné přípravky k těmto účelům určené (Beaphar No Stress Spot On, Dorwest Herbs, podpůrné oleje typu Dokonalá láska), Bachovy kapky nebo homeopatika (Aconitum napellus 15 C).
 • Vyzkoušet můžete i audioterapii určenou přímo ke zklidnění psů, například CD Dokonalá Láska představuje trénink cca na týden. Později lze audioterapii použít vždy při psychické nepohodě nebo při akustikofobii psa a také jako překrývací zvukovou clonu.
 • Vybírat můžete i mezi běžně dostupnými, obecně doporučovanými přípravky, které se podávají jednou až dvakrát denně dva až pět dnů předem a které:
 1. obsahují L-Tryptofan (Relaxan, Allegris, Serene-UM) – zmírnění strachu, zklidnění;
 2. obsahují L-Theanin (Relaxis, Calming) – rychlé zklidnění, relaxace v mozku;
 3. obsahují kolostrum (Calming, Zylkene, Aptus Relax) – potlačení úzkosti, uvolnění, zklidnění, vyšší odolnost proti stresu.
 • Pouze na doporučení veterináře, který zhodnotí zdravotní stav psa, lze podat sedativum (Sedalin). U psů se může vyskytnout snížení arteriálního krevního tlaku a bradykardie, zvláště citlivá jsou brachycefalická plemena (s krátkou čenichovou partií), zejména boxeři. Délka jeho působení je v průměru čtyři hodiny, je třeba aplikovat ho ještě před nástupem strachu. Vede ke snížení dráždivosti a motoriky, k ochabnutí svalstva. Vědomí není podstatně omezeno. Názory na jeho podávání se liší.
 • Prvním registrovaným veterinárním preparátem určeným ke zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů přímo ve spojení s hlukem je Sileo. Pes zůstává při vědomí, plný účinek se dostaví po čtvrthodině až hodině a přetrvává po dobu dvou až tří hodin.
Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Jak trénovat psa na hluk

Pořídíte-li si štěňátko, je vhodné přivykat je zvolna v rámci výcviku na nepříjemné zvukové podněty. Trénujte je, pouštějte mu nahrávky se zvuky cinkání, bouřky, střelby, ohňostrojů, petard apod. a jejich intenzitu postupně s citlivostí zvyšujte.

Uvědomte si, že obtížné snášení nadměrného hluku nejen na silvestra může souviset i s věkem psa – staří psi na něj mohou reagovat se stresem, ačkoliv dříve ho zvládali bezproblémově. Potom je zapotřebí přistupovat k nim s o to větší trpělivostí.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte mít

8 kuchyňských vychytávek, které prostě musíte…

Jak si co nejvíc usnadnit život a vaření v kuchyni? S těmito vychytávkami to půjde snadno a vy si budete říkat, jak jste bez nich doteď mohli žít!

3.  1.  2021 |
Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i papírová péefka

Nejlepší novoroční přání: Texty pro SMS i pap…

Také pokaždé nevíte, co poslední den roku napsat do přání rodině, známým, přátelům a kamarádům? Přestaňte ztrácet čas přemýšlením a vyberte si některý z už hotových veršovaných textů, které jsme pro vás našli. A pokud raději než SMS či zprávu na Messengeru preferujete vlastnoručně vyrobené papírové přání, máme pro vás v galerii pár fotek pro inspiraci.

29.  12.  2020 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i…

Relaxace, zábava, ale i podpora kreativity a barevného vnímání. A také vzrušení z toho, kdo náš kamínek najde, i z hledání těch cizích. Důvodů, proč se zapojit to téhle úžasné zábavy, které už po celém světě propadly miliony lidí všech věkových kategorií, je celá řada. Zkuste to taky!

13.  1.  2021 |