vytisknout velikost písma Jak zbavit psa na silvestra stresu: Bylinky, léky, audioterapie a další tipy

S blížícím se koncem roku řeší majitelé psů, jak svým zvířatům pomoci přečkat silvestrovskou noc plnou ohňostrojů a petard. Patříte k těm, jejichž pes zvládá tyto nadměrné zvukové podněty s obtížemi? Připravte se podle našich rad a maximálně omezte míru jeho stresu.

Většina zvířat se při nečekaném hluku přirozeně lekne, ale jakmile zjistí, že jim nijak neublížil, zůstane v klidu. Citlivější psi (což je často podmíněno geneticky) ale reagují přehnaně, snaží se od zvuků utéct, uniknout do bezpečí – nelze jim vysvětlit, že se jedná o druh lidské zábavy, která jim neublíží. Tak jako nejčastěji na silvestra.

Jak se pozná pes ve stresu

Ne psech je stres vidět. Jsou neklidní, třesou se, sliní, typické je pro ně ukrývání či naopak těsný kontakt s lidmi, strnulost, nevhodné močení nebo vyprazdňování střev, odmítání potravy i pamlsků, zrychlené dýchání, což je rizikové především pro psy trpící epilepsií nebo srdečními problémy. Stávají se neovladatelnými a mohou ublížit sobě i někomu dalšímu.

Pamatujte: Necháte-li citlivého psa vystavovat nadbytečnému hluku s tím, že si na něj musí zvyknout, vezměte v úvahu, že se u něj může rozvinout fóbie, při níž mu budou dělat problémy i běžné zvuky. Obvyklý život s ním včetně jeho ovládání či venčení pak už nebude možný.

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Bydlení pro psa: Jak nejlépe začlenit psí doplňky do interiéru?

Co můžete udělat přímo na silvestra

 • Krmení dejte svému psovi už během odpoledne, nenechávejte je až na večer.
 • Vyvenčete ho ještě předtím, než se setmí, a nepouštějte ho z vodítka.
 • Umístěte ho k sobě do bytu či domu do místnosti, kde bude mít nejméně hluku, většinou si vhodné místo psi sami najdou.
 • Pusťte nahlas rádio, televizi nebo audioterapeutické CD pro psy, aby bylo méně slyšet nepříjemné zvuky, hrajte si se psem, mazlete se, zkuste ho zaměstnat oblíbenou hračkou.
 • Ignorujte, že se bojí, neutěšujte ho, nechvalte, tvařte se, že o nic nejde.
 • Rada od chovatele: Pokud máte možnost a není vám to proti mysli, můžete strávit příchod nového roku i se svým psem někde v klidné přírodě na procházce, daleko od bujarých oslav, kam se dostanete autem se začínajícím večerem, abyste se vyhnuli nežádoucímu ruchu.
Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Co dělat před silvestrem: Léky, bylinky, audioterapie

 • Obraťte se na svého veterináře a poraďte se s ním o vhodnosti použít pro psa zklidňující přípravky (rozhodně se vyvarujte jakýchkoliv experimentů s lidskými léky či bylinkami dle vlastního dávkování).
 • Sami můžete pro zklidnění pejska podávat bezpečné bylinné přípravky k těmto účelům určené (Beaphar No Stress Spot On, Dorwest Herbs, podpůrné oleje typu Dokonalá láska), Bachovy kapky nebo homeopatika (Aconitum napellus 15 C).
 • Vyzkoušet můžete i audioterapii určenou přímo ke zklidnění psů, například CD Dokonalá Láska představuje trénink cca na týden. Později lze audioterapii použít vždy při psychické nepohodě nebo při akustikofobii psa a také jako překrývací zvukovou clonu.
 • Vybírat můžete i mezi běžně dostupnými, obecně doporučovanými přípravky, které se podávají jednou až dvakrát denně dva až pět dnů předem a které:
 1. obsahují L-Tryptofan (Relaxan, Allegris, Serene-UM) – zmírnění strachu, zklidnění;
 2. obsahují L-Theanin (Relaxis, Calming) – rychlé zklidnění, relaxace v mozku;
 3. obsahují kolostrum (Calming, Zylkene, Aptus Relax) – potlačení úzkosti, uvolnění, zklidnění, vyšší odolnost proti stresu.
 • Pouze na doporučení veterináře, který zhodnotí zdravotní stav psa, lze podat sedativum (Sedalin). U psů se může vyskytnout snížení arteriálního krevního tlaku a bradykardie, zvláště citlivá jsou brachycefalická plemena (s krátkou čenichovou partií), zejména boxeři. Délka jeho působení je v průměru čtyři hodiny, je třeba aplikovat ho ještě před nástupem strachu. Vede ke snížení dráždivosti a motoriky, k ochabnutí svalstva. Vědomí není podstatně omezeno. Názory na jeho podávání se liší.
 • Prvním registrovaným veterinárním preparátem určeným ke zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů přímo ve spojení s hlukem je Sileo. Pes zůstává při vědomí, plný účinek se dostaví po čtvrthodině až hodině a přetrvává po dobu dvou až tří hodin.
Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Konec stresu na Silvestra pro vašeho čtyřnohého miláčka

Jak trénovat psa na hluk

Pořídíte-li si štěňátko, je vhodné přivykat je zvolna v rámci výcviku na nepříjemné zvukové podněty. Trénujte je, pouštějte mu nahrávky se zvuky cinkání, bouřky, střelby, ohňostrojů, petard apod. a jejich intenzitu postupně s citlivostí zvyšujte.

Uvědomte si, že obtížné snášení nadměrného hluku nejen na silvestra může souviset i s věkem psa – staří psi na něj mohou reagovat se stresem, ačkoliv dříve ho zvládali bezproblémově. Potom je zapotřebí přistupovat k nim s o to větší trpělivostí.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

21.  9.  2022 | |2 N/A
Kateřina Hradová
ZajímavostiUžitečná zahradaÚrodaTestyNářadí a stroje