vytisknout velikost písma Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme ale věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

Pěstujete muškáty, ale zvykli jste si kupovat každý rok nové sazenice? Zkuste je letos raději zazimovat. Odmění se vám bohatšími květy než předešlý rok a ještě ušetříte. A jako bonus si na jaře můžete vytvořit nové sazenice. Když tedy muškáty zimu venku nepřežijí, nastává s příchodem prvních mrazů otázka, jak je správně uložit k zimnímu spánku.

Hnědé skvrny na muškátech: co s nimi?

Hnědé skvrny na muškátech: co s nimi?

Příprava na zimu: omezte zálivku a nepřihnojujte

S přípravou muškátů na zimu je dobré začít včas, tedy již na konci léta. Před zazimováním je třeba nejprve omezit zálivku a stejně tak již nepřihnojujeme – v tuto dobu totiž není žádoucí, aby rostliny dále výrazně rostly. Důležité je odstranění suchých, zažloutlých a nezdravých listů a pozornost musíme věnovat také seříznutí výhonů, které by svým růstem rostlinu vysilovaly. Střih je potřeba provést co nejhlouběji – těsně nad kolénkem. Nakonec je podstatnou součástí procesu zazimování muškátů také preventivní postřik proti škůdcům a plísním.

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Kdy zazimovat muškáty a kam je uložit

Kdy je nejvyšší čas uložení vašich květin k zimnímu spánku? Ideální je vychytat dobu těsně před příchodem prvních mrazíků. Pokud jste to nestihli, nevadí, muškáty jsou velmi odolné a je pravděpodobné, že první ohlasy zimy přežijí. Lepší je ale předejít možnosti poškození rostliny a přemístit je do vhodných prostorů včas.

Pokud přemýšlíte nad ideálním místem, kam muškáty umístit, musíte vzít v úvahu několik zásadních aspektů. Absolutně nejdůležitější je dostatek světla – zapomeňte na garáž nebo sklep bez oken. Absence světla totiž může způsobit vytahování výhonů. Kromě světla potřebují muškáty v době vegetačního klidu také přizpůsobit okolní teplotu – jako ideální se uvádí asi 6–10 °C. Uložit je tedy můžete například do nevytápěné verandy, chodby, zimní zahrady, do dílny, na půdu nebo třeba mezi špaletová okna. Doporučuje se také temperovaný skleník.

Pěstování orchidejí: pro muškáty i orchideje stejné hnojivo? Zbytečné riziko!

Pěstování orchidejí: pro muškáty i orchideje stejné hnojivo? Zbytečné riziko!

Zazimování v novinách, metoda podle našich babiček

Dnes se obecně radí květiny při přemístění ponechat v květináči nebo v truhlíku, ve kterém je běžně pěstujeme. Pokud ale nemáte dostatek místa, můžete využít metodu zazimování v novinách podle našich babiček a prababiček, které jednotlivé rostlinky vyndaly z květináčů a následně jednu po druhé balily do novin a věšely v chladné místnosti hlavou dolů.

Pelargonie zblízka. Víte, že se dají jíst?

Pelargonie zblízka. Víte, že se dají jíst?

Zazimování muškátů v krabici ve sklepě

Jak to vlastně udělat, pokud bydlíte v bytě a nemáte k dispozici žádnou světlou a chladnou místnost?  Dobrým řešení může být zasklená lodžie, ale ta není součástí každého bytu. Rostliny také můžete uchovávat po dobu vegetačního klidu například ve sklepě – ten panelákový ale ve většině případů není úplně vhodný z důvodu absence oken a nezbývá tedy jiná možnost než muškáty uložit ve tmě. Za zkoušku v tomto případě určitě stojí metoda zazimování muškátů v krabici ve sklepě. Provádí se tak, že rostlinky naskládáme do krabice hlavou dolů, následně přikryjeme novinami a krabici uzavřeme a uložíme do sklepa. Na jaře sice muškáty nebudou vypadat moc dobře a budou trochu vyschlé, ale je velká šance, že se díky důkladné péči dají dohromady a znovu ozdobí vaše balkony.

Pelargonie na příští rok: ušetřete s vlastními sazenicemi

Pelargonie na příští rok: ušetřete s vlastními sazenicemi

Jak se starat o muškáty v zimě

I v období zimního odpočinku je důležité provádět pravidelnou kontrolu květin. Samozřejmě není dobré nechat je vyschnout – zaléváme tedy jen občas, ideálně když substrát vyschne. Ze začátku přibližně jednou týdně, později i méně. Obecně platí pravidlo, že čím nižší je okolní teplota, tím méně bude potřeba vody. Až do jara nehnojíme, nechceme, aby květiny rostly nebo nasazovaly na květy. Pokud zjistíme výrazný růst nebo nasazování květů, okamžitě květy odstraníme a rostlinu přemístíme na chladnější místo. Značnou pozornost musíme také věnovat kontrole škůdců a nemocí – napadené rostliny je důležité včas odstranit a ostatní ošetřit postřiky, aby se předešlo šíření. A v neposlední řadě je třeba mít na paměti, že muškáty v době vegetačního klidu určitě nepřesazujeme.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Zazimování podle druhů: muškát převislý, anglický i vzpřímený 

Muškáty převislé (Pelargonium peltatum) mají velmi dlouhé výhony, které zkrátíme přibližně o polovinu, kratší výhony můžeme ponechat. Ideální teplota je pro ně asi 8–12 °C. Důležitý je pak i jarní střih, který provádíme v březnu.

Muškáty anglické (Pelargonium grandiflorum) jsou opravdovými královnami mezi pelargoniemi, vyznačující se krásnými velkými květy a menšími listy. I proto mají trochu vyšší nároky na přezimování. Tyto muškáty je nutné seříznout a udržovat při teplotě do 10 °C. Je nutné je po celou dobu uchovávat pouze na světlém stanovišti a na jaře je vhodné přesazení do většího květináče.

Muškáty vzpřímené (Pelargonium zonale) neboli páskaté potřebují rovněž teplotu okolo 10–12°C. Není u nich potřeba dělat tak radikální řez – naopak, seříznout je můžete až na jaře a před zimou je nutné pouze odstranit staré listy a odkvetlé květy. Odřezky je pak možné použít k dalšímu množení.

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Po příchodu jara

První přihnojení muškátů provedeme na začátku března a v tuto dobu rovněž začneme postupně navyšovat zálivku. Zastřihneme také jednotlivé výhony a řízky můžeme zasadit a získat tak nové sazenice. Na venkovní stanoviště rostlinky přemístíme ve chvíli, kdy budeme mít jistotu, že je nemůžou ohrozit mrazy.

Ze starých muškátů udělejte nové a krásně kvetoucí

Ze starých muškátů udělejte nové a krásně kvetoucí

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese najdete houby krásné jako obrázek, ale verdikt zkušeného houbaře zničí vaše nadšení? Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a celá smaženice bude zkažená. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  9.  2022 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro vás 30+ nápadů na dekorace i umělecká díla

Přivezli jste si z dovolené oblázky? Máme pro…

Vytvořte si z obyčejných kamínků, které jste si přivezli od moře, originální kousky, které ozvláštní vaši domácnost, ale třeba i zahradu. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější nápady.

23.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Dekorace
10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a ušetřit za topení

10 způsobů, jak udržet teplo v interiéru a uš…

V době, kdy ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda se ve vaší domácnosti netopí tak trochu „pánubohu do oken“. Zateplení fasády už zřejmě letos nestihnete, přesto existují chytrá řešení, která vám pomohou topit méně.

25.  9.  2022 |
Lucie Kořistová
Bydlení
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Houbařské žně konečně začaly. Nadprůměrně deštivé počasí a konec vysokých teplot houbám opravdu svědčí. Některé oblasti v České republice jsou zárukou, že byste si odnést plný koš. A ne jeden. Ale i teď se najde řada míst, odkud z lesa můžete odejít s prázdnou nebo jen s pár kousky na dně košíku. Kde tedy rostou houby teď? Kam vyrazit na houby na přelomu léta a podzimu? Kde vás v Česku čekají pravidelně nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

3.  9.  2022 |
Lenka Chvostová
10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a přitom jsou nenáročné na pěstování

10 rostlin, které rozzáří podzimní zahradu, a…

Se zkracujícími se dny a deštivým počasím vypadá podzimní zahrada po slunečném létě smutně. Jiskru jí spolehlivě dodají rostliny, které svou barevností upoutají na první pohled. Vybrali jsem pro vás 10 druhů, které by ve vaší výsadbě neměly chybět! Tyto podzimní rostliny navíc ozdobí nejen zahradu, ale i venkovní květináče nebo truhlíky.

17.  9.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasné rostliny