vytisknout velikost písma Jak zazimovat levanduli na zahradě i v květináči: Na co si musíme dát pozor?

Levandule jsou překrásné byliny charakteristické výraznou dlouhotrvající vůní a léčivými účinky. Díky všestrannému využití jsou jednou z nejoblíbenějších rostlinek pěstovaných na zahrádkách i v květináčích. Poradíme, jak je připravit na zimu, aby vám dělaly radost i příští rok.
Jak zazimovat levanduli na zahradě i v květináči: Na co si musíme dát pozor?

Levandule lékařská je velmi odolnou trvalkou milující slunce, která nejlépe prospívá při pěstování v lehké písčité půdě. I přesto, že je levandule velmi nenáročná, je třeba jí před příchodem zimy věnovat trochu pozornosti.

Kdy zazimovat levanduli

Pokud pěstujete levanduli v záhonech, nejspíš víte, že díky své otužilosti většinou přežije zimu i bez zvláštní péče. Pokud se ale rozhodnete levandulím na podzim dopřát trochu svého času, odmění se vám příští rok bohatým růstem a záplavou nádherných květů. Ochranu potřebují hlavně mladé rostliny. A kdy nastává ideální čas levandule zazimovat? Určitě ještě před příchodem prvních mrazů a sněhu. Pozor si musíte dávat hlavně na včasné zazimování levandulí pěstovaných v květináči, protože díky nedostatku místa na kořeny u nich hrozí mnohem větší riziko poškození mrazy než u levandulí rostoucích v záhonech.

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak zazimovat levanduli na zahradě

Levanduli je třeba na podzim lehce sestřihnout. Pravidelný střih květině dodává hustotu a hezký vzhled. Hlubší (tedy větší) řez necháme až na jaro. Na podzim by se to nemělo přehánět, aby rostlinka byla chráněna před mrazy – úplně postačí ostříhat pouze odkvetlé části květů a uschlé stonky.

Nyní nastává otázka, jak uchránit před zimou samotnou levanduli? Hlavní je zakrýt stonek. Ideální materiál na přikrytí je bílá netkaná textilie, která je prodyšná a propouští dostatek světla. Dostatečnou ochranu nám zajistí použití několika vrstev. Další z možností je přihrnout levanduli zeminou a přikrýt chvojím nebo můžeme využít slámu. Naopak naprosto nevhodné je listí nebo posekaná tráva, která zadržuje vlhkost a rostlina tak může chytit plíseň.

Přezimování levandule v květináči

Abychom levanduli v květináči před zimou ochránili, je nutné ji přenést na místo, kde nemůže být ohrožená mrazy. Ideální je prostor, kde je dostatek světla – například veranda, zasklená lodžie nebo nevytápěná chodba. Vhodné nejsou místnosti, kde může teplota vystoupat nad 15 °C, protože v teple se rostlina může začít probouzet. I v zimě je potřeba občas ji zalít, ale není třeba to přehánět.

Pokud nemáte k dispozici vhodný prostor, kam rostlinu na zimu uložit, můžete zkusit vytvořit vhodnou tepelnou izolaci nádoby, ve které ji pěstujete.  Při dostatečné ochraně kořenového systému je totiž šance, že levandule zvládne i přezimování v květináči venku. Nejdříve najděte takové místo, kde bude květina dostatečně chráněna před větrem a případným sněhem. Pro samotnou ochranu květináče se doporučuje například obalit jej bublinkovou fólií a pytlovinou, ale využít můžete i polystyren. Nahoře rostlinám nechte vždy dostatečný prostor pro přísun světla a vzduchu. Další možností je zapustit květináč do záhonu na zahradě a na jaře jej opět vyndat.

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak se starat o levanduli na jaře

Po příchodu jara nastává čas na přesun květináčů na své místo a odkrytí levandulí na záhonech. Vždy raději vyčkejte, až pomine riziko mrazíků. Velmi důležité je květiny na jaře omladit razantním střihem, který zajistí hustotu a bohaté kvetení. Střih je ideální provést na přelomu března a dubna. Nejdříve odstraníme omrzlé, poškozené a uschlé části a následně květinu zkrátíme klidně i o třetinu. Nedoporučuje se ale stříhat do dřevitých částí. Aby byla levandule co nejkrásnější, je potřeba se snažit při jarním střihu co nejvíce zachovat kulatý tvar.

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Účinky levandule: Zklidňuje a zlepšuje spánek

Pod pojmem levandule se skrývá aromatická rostlinka, která je opravdovým balzámem pro tělo i duši. Díky svým uklidňujícím účinkům působí proti napětí, depresi, nervozitě a zlepšuje kvalitu spánku. Podporuje také trávení a má protizánětlivý efekt. Pestré využití pro ni najdete v domácnosti nebo při výrobě kosmetiky.

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy rostou?

Nejlepší houbařské lokality v Česku: Kde vždy…

Je to k vzteku, když slyšíte, jak rostou houby, a pak se vrátíte z lesa s prázdnou. Kam vyrazit?

5.  9.  2021 |
Markéta Žídková
Houby
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Díky vydatným dešťům, které v posledních dnech zalily Česko, a také příznivým teplotám, houby znovu pomalu začínají růst, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů a meteorologů se ale v nadcházejícím období babího léta můžeme těšit na pořádnou nadílku. Počasí zkrátka bude houbařům přát. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji (hledáte-li jen svůj kraj, sjeďte si v článku níže na příslušnou oblast).

1.  9.  2021 |
Lenka Chvostová
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

28.  8.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořké hřiby. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před větrem

Větrolam na zahradu: Vysaďte si ochranu před …

Krásná zahrada, kde chcete pobývat, ovšem s jedním negativem: silným větrem, který dokáže potrápit v kteroukoliv roční dobu. Je to váš případ? Ukážeme vám, jak může pomoci větrolam a z čeho jej vysadit.

8.  9.  2021 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahrada