vytisknout velikost písma Jak zazimovat levanduli na zahradě i v květináči: Na co si musíme dát pozor?

Levandule jsou překrásné byliny charakteristické výraznou dlouhotrvající vůní a léčivými účinky. Díky všestrannému využití jsou jednou z nejoblíbenějších rostlinek pěstovaných na zahrádkách i v květináčích. Poradíme, jak je připravit na zimu, aby vám dělaly radost i příští rok.

Levandule lékařská je velmi odolnou trvalkou milující slunce, která nejlépe prospívá při pěstování v lehké písčité půdě. I přesto, že je levandule velmi nenáročná, je třeba jí před příchodem zimy věnovat trochu pozornosti.

Kdy zazimovat levanduli

Pokud pěstujete levanduli v záhonech, nejspíš víte, že díky své otužilosti většinou přežije zimu i bez zvláštní péče. Pokud se ale rozhodnete levandulím na podzim dopřát trochu svého času, odmění se vám příští rok bohatým růstem a záplavou nádherných květů. Ochranu potřebují hlavně mladé rostliny. A kdy nastává ideální čas levandule zazimovat? Určitě ještě před příchodem prvních mrazů a sněhu. Pozor si musíte dávat hlavně na včasné zazimování levandulí pěstovaných v květináči, protože díky nedostatku místa na kořeny u nich hrozí mnohem větší riziko poškození mrazy než u levandulí rostoucích v záhonech.

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak si vyrobit domácí levandulový olej

Jak zazimovat levanduli na zahradě

Levanduli je třeba na podzim lehce sestřihnout. Pravidelný střih květině dodává hustotu a hezký vzhled. Hlubší (tedy větší) řez necháme až na jaro. Na podzim by se to nemělo přehánět, aby rostlinka byla chráněna před mrazy – úplně postačí ostříhat pouze odkvetlé části květů a uschlé stonky.

Nyní nastává otázka, jak uchránit před zimou samotnou levanduli? Hlavní je zakrýt stonek. Ideální materiál na přikrytí je bílá netkaná textilie, která je prodyšná a propouští dostatek světla. Dostatečnou ochranu nám zajistí použití několika vrstev. Další z možností je přihrnout levanduli zeminou a přikrýt chvojím nebo můžeme využít slámu. Naopak naprosto nevhodné je listí nebo posekaná tráva, která zadržuje vlhkost a rostlina tak může chytit plíseň.

Přezimování levandule v květináči

Abychom levanduli v květináči před zimou ochránili, je nutné ji přenést na místo, kde nemůže být ohrožená mrazy. Ideální je prostor, kde je dostatek světla – například veranda, zasklená lodžie nebo nevytápěná chodba. Vhodné nejsou místnosti, kde může teplota vystoupat nad 15 °C, protože v teple se rostlina může začít probouzet. I v zimě je potřeba občas ji zalít, ale není třeba to přehánět.

Pokud nemáte k dispozici vhodný prostor, kam rostlinu na zimu uložit, můžete zkusit vytvořit vhodnou tepelnou izolaci nádoby, ve které ji pěstujete.  Při dostatečné ochraně kořenového systému je totiž šance, že levandule zvládne i přezimování v květináči venku. Nejdříve najděte takové místo, kde bude květina dostatečně chráněna před větrem a případným sněhem. Pro samotnou ochranu květináče se doporučuje například obalit jej bublinkovou fólií a pytlovinou, ale využít můžete i polystyren. Nahoře rostlinám nechte vždy dostatečný prostor pro přísun světla a vzduchu. Další možností je zapustit květináč do záhonu na zahradě a na jaře jej opět vyndat.

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak pěstovat levanduli, aby vás odměnila záplavou velkých květů?

Jak se starat o levanduli na jaře

Po příchodu jara nastává čas na přesun květináčů na své místo a odkrytí levandulí na záhonech. Vždy raději vyčkejte, až pomine riziko mrazíků. Velmi důležité je květiny na jaře omladit razantním střihem, který zajistí hustotu a bohaté kvetení. Střih je ideální provést na přelomu března a dubna. Nejdříve odstraníme omrzlé, poškozené a uschlé části a následně květinu zkrátíme klidně i o třetinu. Nedoporučuje se ale stříhat do dřevitých částí. Aby byla levandule co nejkrásnější, je potřeba se snažit při jarním střihu co nejvíce zachovat kulatý tvar.

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Jak ostříhat levanduli, aby byla příští rok obsypaná květy

Účinky levandule: Zklidňuje a zlepšuje spánek

Pod pojmem levandule se skrývá aromatická rostlinka, která je opravdovým balzámem pro tělo i duši. Díky svým uklidňujícím účinkům působí proti napětí, depresi, nervozitě a zlepšuje kvalitu spánku. Podporuje také trávení a má protizánětlivý efekt. Pestré využití pro ni najdete v domácnosti nebo při výrobě kosmetiky.

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Jak si uchovat krásnou vůni levandule: 5 super receptů na levandulový olej, peeling i tinkturu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci