Jak zazimovat bazén, aby v zimě nezamrzal a nepopraskal

Jak zazimovat bazén, aby v zimě nezamrzal a nepopraskal

Připravit bazén na zimu vyžaduje dostatek času a zkušeností a každý bazén má jiné vlastnosti a technické vybavení. Co je nutné udělat a na co nezapomenout?

Kdy začít se zazimováním

Nejdůležitějším faktorem při zazimování bazénu je teplota vody. Když se ustálí na hodnotě okolo 10 až 12 °C, je třeba bazén začít připravovat na zimu. V případě, že by voda byla teplejší a snížili bychom hladinu, mohli by se ve vodě rychleji množit nežádoucí mikroorganismy, řasy a plísně. Obecně platí, že zazimování bazénu je vhodné stihnout před příchodem prvních mrazů.

Vypustit, nebo nechat bazén plný vody?

O způsobu zazimování bazénu rozhoduje materiál, ze kterého je bazén zhotoven. Z plastových bazénů nebo bazénů s keramickým obložením se doporučuje vypustit všechnu vodu před příchodem mrazů.

U fóliových bazénů stačí vypustit přibližně dvě třetiny vody z celkového objemu.

Jak ošetřit vodu

U bazénů, které na zimu nebudeme vypouštět, je třeba nejdříve vodu ošetřit speciálním, pomalu rozpustným zazimovacím roztokem, který je určen ke konzervaci vody a zabraňuje vzniku řas. Po přidání roztoku do vody se doporučuje zapnout čerpadlo na jednu až dvě hodiny, aby se roztok s vodou dostatečně promíchal.

Pokud v zimě led, který pokrývá bazén, na delší dobu roztaje, je třeba roztok opět aplikovat do vody. Tento postup zajistí čistotu vody přes zimu, pokud bazén začneme provozovat hned na jaře, ušetříme tak nemalou částku za znovunapuštění bazénu.

Postaráme se o techniku

Zatímco začneme vypouštět vodu na požadovanou úroveň, je nezbytné dno a stěny bazénu důkladně očistit a zbavit zbytků jakýchkoliv nečistot. Totéž platí i pro vodní filtr. Po očištění snížíme vodní hladinu asi 20 cm pod nejníže instalované trysky a odtoky, případně ústí protiproudu. Během zimy musíme kontrolovat hladinu vody, která se vlivem deště a tajícího sněhu zvyšuje a blíží se k ústí trysek.

Všechny rozvody, potrubí a technické příslušenství je třeba tlakem vzduchu zbavit vody, aby nedošlo k jejich poškození zmrzlou vodou. Přenosné filtrační zařízení na zimu umístíme v prostředí, kde během zimy nehrozí mráz. Ústí trysek a protiproudu je vhodné zajistit zátkami s gumovými kroužky, které zabrání pronikání vody při náhlém zvýšení hladiny. A samozřejmě nesmíme zapomenout vypnout přívod elektřiny nebo odpojit motor čerpadla a uschovat ho na suchém místě.

Aby bazén nezamrzal

Pomocníkem pro zazimování bazénu jsou speciální dilatační plováky, které umístíme úhlopříčně na vodní hladinu. Plováky absorbují rozpínací sílu ledu, která by mohla nenávratně poškodit stěny bazénu. Jako alternativa plováků poslouží i prázdné plastové láhve.

Kryt bazénu ušetří práci

Bublinkovou fólii, kterou jsme v létě používali jako tepelnou izolaci, před uložením na zimu důkladně vysušíme a uložíme na suchém místě.

Při instalaci zimní plachty počítáme s přesahem asi půl metru přes okraje bazénu. Plastovou plachtu uprostřed bazénu podložíme, aby voda z povrchu stékala mimo bazén. Výhodnější jsou plachty z husté síťoviny, které brání padání nečistot do vody, ale zároveň propouští dešťovou vodu či tající sníh, takže na povrchu plachty nevznikají louže a nehrozí její poškození.

Zakrytí bazénů má však i záporné stránky. Plachta sice zabrání znečištění vody nečistotami, ale současně znemožní vizuální kontrolu optimální výšky vodního sloupce a uhynulých drobných živočichů.

Doporučujeme

Články odjinud