vytisknout velikost písma Jak zavařit ořechy, aby vydržely chutné i několik let? Vyberte si ze 4 ověřených způsobů

Máte letos velkou úrodu vlašských ořechů a přemýšlíte, jak je uchovat co nejdéle čerstvé a chutné? Nejlepší volbou je zavařování! Vyzkoušet můžete zavařování ořechů v hrnci, horkovzdušné troubě, myčce nebo nasucho v mikrovlnce. Poradíme vám nejlepší postup, jak na to.

Jak na skladování ořechů? Možností je několik

Máte-li spoustu vlašských ořechů, můžete si gratulovat. Jsou totiž nejvýživnějším druhem ořechů. Ovšem samotné skladování ořechů bývá tak trochu oříšek, protože jsou náchylné na žluknutí, plesnivění nebo je napadají moli. Špatně skladované ořechy také brzy ztrácejí chuť. V lednici vydrží vyloupané ořechy několik měsíců a v mrazáku až rok. Pokud se je rozhodnete zavařit, můžete je konzumovat i několik let a budou stále jako čerstvé. Navíc tím ušetříte místo, protože zavařujeme pouze vyloupaná jádra, která nejsou tak objemná jako celé ořechy ve skořápce. Jádra jsou sama o sobě zranitelnější a zavařením jim zajistíte dlouhodobou trvanlivost.

Jak na pesto z vlašských ořechů? Podívejte se na video:

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Postup: Co je důležité před zavařováním ořechů?

Vlašské ořechy musíte před loupáním nejprve nechat dostatečně proschnout. Rozmístěte je na plátno nebo síto na větraném místě nebo poblíž topení. Doschnout se musí nechat i po vyloupnutí. K zavařování vybírejte pouze kvalitní plody, které jsou bez plísně a zápachu. Pozor, pořádné sušení může trvat i několik týdnů!

Zavařování ořechů v hrnci

Pro zavařování ořechů použijte dokonale umyté, vysterilizované a suché sklenice. Víčka použijte šroubovací a nejlépe nová, kvůli nežádoucím pachům. Do sklenic nasypte proschlá jádra ořechů asi 1 centimetr pod okraj. Můžete lehce protřepat a případně ořechy ještě doplnit, pokud hladina klesne. Poté lahve zavíčkujte bez jakéhokoliv nálevu nebo vody a naskládejte do zavařovacího hrnce vedle sebe tak, aby se sklenice nedotýkaly. Následně zalijte vodou asi do poloviny výšky sklenic a zavařujte 10 minut od chvíle, kdy se voda začne vařit na mírnějším plameni. V případě potřeby můžete sklenice zatížit. Po skončení sklenice vyndejte, otřete a otočte dnem nahoru, dokud nevychladnou.

Vybíráme a pěstujeme ořešák královský

Vybíráme a pěstujeme ořešák královský

Jak zavařit ořechy nasucho v mikrovlnce

Asi nejjednodušším způsobem je zavařování ořechů v mikrovlnné troubě. Vyloupaná jádra opět naskládejte do vysterilizovaných suchých sklenic a otevřené sklenice nasucho vložte do mikrovlnné trouby. Ohřívejte zhruba 2 minuty na nejvyšší stupeň, poté je vyndejte, zavíčkujte, otočte ještě teplé dnem vzhůru a nechte takto vychladnout. Tímto způsobem lze zavařovat i další druhy ořechů, nejen vlašské.

V troubě, mikrovlnce i v myčce na nádobí. Zavařujte jako profíci

V troubě, mikrovlnce i v myčce na nádobí. Zavařujte jako profíci

Zavařování ořechů v troubě

Na začátku je to stejné jako u předchozích postupů – vysušená jádra nasypte do suchých a čistých sklenic, které zavíčkujete nejlépe novými víčky. Horkovzdušnou troubu předehřejte na 250 stupňů. Na dno plechu nebo pekáče rozložte starou utěrku a naskládejte na ni zavíčkované sklenice. Poté zalijte vodou do výšky asi 4 cm sklenic. Plech dejte do trouby a zavařujte 8–12 minut se zapnutým horkovzduchem. Následně vyndejte a nechte vychladnout dnem vzhůru.

Zavařování ořechů v myčce

Pokud máte myčku, můžete vyzkoušet tento moderní způsob zavařování. Suchá jádra naskládejte do umytých sterilizovaných sklenic a důsledně zašroubujte. Poté sklenice vložte do myčky tak, aby stály rovně, a nastavte nejdelší program, který myčka nabízí – pravděpodobně půjde o program na mytí hrnců. Po skončení programu sklenice vyndejte a opět nechte vystydnout víkem dolů.

Zavařené ořechy vydrží až 4 roky. Jak je skladovat?

Zavařené sklenice s ořechy uchovávejte v suché, temné místnosti a chladu, ideální teplota pro skladování je 5–15 °C. Při správném uložení si zachovají tvar, vůni i chuť a vydržet mohou až 4 roky. Po otevření sklenici uložíme do lednice.

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Jak správně skladovat vyloupané vlašské ořechy

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyto nápady vám pomůžou

Dvacet triků, jak vizuálně zvětšit pokoj: Tyt…

Bydlíte v malém bytě a potřebujete, aby vypadal větší? Není třeba se hned stěhovat, s chytrými nápady dokážete prostor proměnit k nepoznání – bude působit otevřeněji a přívětivěji.

1.  10.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Malý byt