vytisknout velikost písma Jak zařídit předsíň

Předsíň je vizitkou domova, místem, které příchozí spatří v bytě jako první. Při zařizování bytu je proto nutné tomuto místu věnovat náležitou pozornost.
Jak zařídit předsíň

Předsíň zpravidla nepatří mezi nejvelkorysejší prostory našich bytů a domů,spíše naopak. Ve většině případů jde o malý a úzký prostor. Na druhou stranu je však předsíň místem, které patří mezi nejexponovanější místnosti v bytě. Tady odkládáme venkovní obuv, kabáty i deštníky, tady přijímáme návštěvy, a předsíň proto musí všem těmto požadavkům vyhovovat. Jaká tedy musí být?

Obdélník, čtverec i „L“

Norma stanoví, že předsíň musí dosahovat minimální šířky 110 cm. Optimálně by však měla mít alespoň 140 až 170 cm, jen při těchto rozměrech vám předsíň poskytne nezbytný prostornejen pro průchod, ale ipro oblékání, svlékání a odkládání svršků.

Využití předsíně neovlivňuje však jen velikost, ale také počet a umístění dveří a oken a především tvar. Nejčastěji se můžeme setkat s předsíněmi ve tvaru obdélníku, výjimkou však nejsou ani předsíně čtvercové nebo zahnuté do tvaru písmene L. S takovými se setkáme především v panelové zástavbě. Naopak předsíně ve staré zástavbě často mají velmi vysoký strop a všelijaké výklenky a niky ve zdech. Poskytují tak možnosti k vybudování různých úložných prostor.

Minimální prostor

Tvar a rozměry předsíně jsou hlavním kritériem při zařizování této místnosti. Při výběru nábytku musíme vždy brát zřetel na minimální prostor, který bude v předsíni třeba při různých úkonech. Člověk obtížený rozměrnými zavazadly potřebuje průchozí uličku širší než 95 cm. Dva lidé, kteří se v předsíni budou oblékat a zouvat potřebují pro změnu alespoň 110 cm. Ty bude potřebovat i člověk, jenž se bude obouvat vsedě. Zapomínat bychom neměli ani na ten fakt, že v zimě budou prostor zužovat pověšené zimní kabáty.

Vedou vestavěné skříně

Nejoblíbenějšími a nejosvědčenějšími kusy nábytku se v předsíních staly vestavěné skříně. Jelikož se dají pořídit přímo na míru, využívají prostor efektivněji, než by jej využila klasická šatní skříň nebo věšák. Je však nutné mít na paměti, že vedle skříní musí zůstat průchozí ulička nejméně 110 cm, není-li tomu tak, je třeba najít jiné řešení.

Pro malý prostor věšáky

Takovým řešením jsou především věšáky. Dnes je jich na trhu celá řada a stačí si tak jen vybrat ten nejvhodnější, který bude se zbylým zařízením předsíně nejlépe ladit. Rozhodnete-li se pro věšák, je však ještě třeba mít na pamětidvě skutečnosti. Máte-li děti, je nutné, aby na věšáku byly umístěny i háčky odpovídající jejich výšce. V potaz byste měli brát i ten fakt, že na věšák budete odkládat mokré kabáty. Je proto nutné zabezpečit zeď za věšákem tak, aby se neznečistila.

Ukládáme pod strop

V případě předsíní s vysokými stropy, lze využít i prostorů pod stropem. Takové předsíně lze opatřit podhledy s úložnými prostory, které budou sloužit nejen k ukládání věcí, ale sníží světlou výšku stropu a místnost zútulní.

Prostor pro lyže a sezónní oblečení

Dovoluje-li to výška místnosti – je vyšší než 270 cm – lze vybudovat podhledy, které vám dobře poslouží k ukládání lyží, objemných krabic, sezónního oblečení a podobných jiných věcí. Vždy je však třeba zajistit dostatečnou únosnost prostoru a ponechat zbývající výšku místnosti nejméně 230 cm.

Botník či stolek?

Dalším nezbytným doplňkem předsíně je botník. Ten by neměl být jen úložným prostorem pro obuv, ale měl by mít i další funkce. Sloužit může zároveň jako stolek, případně lavička, na které se budete obouvat. Vedle botníku by však součástí předsíně měl být i malý prostor pro odkládání znečistěných bot a mokrých věcí, tak aby mohly dobře vysychat a větrat.

Zrcadlo

V žádné předsíni by nemělo chybět zrcadlo. Může být buď připevněno přímo na stěnu, nebo může být umístěno na dveře šatní skříně. Nabízí se i řešení, kdy jsou šatní skříně opatřeny zrcadlovými výplněmi dveří. Ty pak slouží nejen jako zrcadlo, ale celý prostoropticky rozšíří. Ať již zrcadlo umístíte jakkoliv, je třeba dbát na to, aby před ním bylo alespoň 55 cm místa. 

Důležité jsou barvy

Zařízení předsíně by však v žádném případě nemělo být pouze funkční, ale i estetické. Důležité nejsou jen tvary předsíňového nábytku, ale i jeho barvy a barvy stěn, které dokáží prostor nejen zútulnit, ale i opticky zvětšit či zmenšit. Tak například malým místnostem bude slušet světlejší pastelová barva stěnys jemnými vzory. Světlé barvy, drobné vzory a vodorovné pruhy mají dar místnost opticky rozšířit, tmavé barvy a velké vzory prostor naopak zmenší, svislé pruhy pro změnu zvýší. Čím jsou takové pruhy užší, tím se zdá místnost vyšší.

Do tmavé místnosti oranžová

Je-li vaše předsíň ponurá a tmavá, bude jí nejlépe vyhovovat oranžová barva, která dokáže navodit pocit tepla a slunce. S oranžovými stěnami předsíně bude nejlépe ladit nábytek ze světlého dřeva.

Vybírejte podle vzorkovnice

K volbě barvy stěn předsíně se inspirujte v prodejně zapůjčením barevné vzorkovnice. Ta vám bude dobrým vodítkem, jaká barva bude ladit s vybraným zařízením. Je proto dobré si vzorkovnici zapůjčit domů a barvu vybrat přímo na místě. Jen tak budete s konečným výsledkem opravdu spokojeni.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už je sezóna hub za námi? Pak budete překvapeni. Z některých lokalit nosí houbaři domů stále plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky z října 2019.

17.  10.  2019 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

5.  10.  2019 |
Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni!

Kana bez zazimování uhyne, postarejte se o ni…

Jak přezimovat kanu neboli dosnu? Není to nic složitého, hlízy vyjměte ze země, jen pozor, hlínu z nich neoklepávejte. Pokud jste kanu pěstovali v květináči, nemusíte ji z hlíny vyndavat, jen ji i s květináčem dejte dovnitř na studené místo. Jakou potřebuje teplotu?

9.  10.  2019 |
Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklízení šatníku mě bolelo nejvíc

Minimalistická výzva na vlastní kůži 2: Vyklí…

Můj domov o rozloze 50 m² přetékal věcmi. Žijeme tu čtyři a musíme se vejít. Takže když mě kamarádka vyzvala k měsíční minimalistické výzvě, což znamenalo vyhodit 465 věcí za měsíc, ráda jsem přijala. Jak mi to šlo na začátku, už jsem psala minulý týden, teď se pojďme podívat na šatník a papíry. A rovnou říkám, že to nebyla legrace.

13.  10.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |