vytisknout velikost písma Jak zařídit předsíň

Předsíň je vizitkou domova, místem, které příchozí spatří v bytě jako první. Při zařizování bytu je proto nutné tomuto místu věnovat náležitou pozornost.
Jak zařídit předsíň

Předsíň zpravidla nepatří mezi nejvelkorysejší prostory našich bytů a domů,spíše naopak. Ve většině případů jde o malý a úzký prostor. Na druhou stranu je však předsíň místem, které patří mezi nejexponovanější místnosti v bytě. Tady odkládáme venkovní obuv, kabáty i deštníky, tady přijímáme návštěvy, a předsíň proto musí všem těmto požadavkům vyhovovat. Jaká tedy musí být?

Obdélník, čtverec i „L“

Norma stanoví, že předsíň musí dosahovat minimální šířky 110 cm. Optimálně by však měla mít alespoň 140 až 170 cm, jen při těchto rozměrech vám předsíň poskytne nezbytný prostornejen pro průchod, ale ipro oblékání, svlékání a odkládání svršků.

Využití předsíně neovlivňuje však jen velikost, ale také počet a umístění dveří a oken a především tvar. Nejčastěji se můžeme setkat s předsíněmi ve tvaru obdélníku, výjimkou však nejsou ani předsíně čtvercové nebo zahnuté do tvaru písmene L. S takovými se setkáme především v panelové zástavbě. Naopak předsíně ve staré zástavbě často mají velmi vysoký strop a všelijaké výklenky a niky ve zdech. Poskytují tak možnosti k vybudování různých úložných prostor.

Minimální prostor

Tvar a rozměry předsíně jsou hlavním kritériem při zařizování této místnosti. Při výběru nábytku musíme vždy brát zřetel na minimální prostor, který bude v předsíni třeba při různých úkonech. Člověk obtížený rozměrnými zavazadly potřebuje průchozí uličku širší než 95 cm. Dva lidé, kteří se v předsíni budou oblékat a zouvat potřebují pro změnu alespoň 110 cm. Ty bude potřebovat i člověk, jenž se bude obouvat vsedě. Zapomínat bychom neměli ani na ten fakt, že v zimě budou prostor zužovat pověšené zimní kabáty.

Vedou vestavěné skříně

Nejoblíbenějšími a nejosvědčenějšími kusy nábytku se v předsíních staly vestavěné skříně. Jelikož se dají pořídit přímo na míru, využívají prostor efektivněji, než by jej využila klasická šatní skříň nebo věšák. Je však nutné mít na paměti, že vedle skříní musí zůstat průchozí ulička nejméně 110 cm, není-li tomu tak, je třeba najít jiné řešení.

Pro malý prostor věšáky

Takovým řešením jsou především věšáky. Dnes je jich na trhu celá řada a stačí si tak jen vybrat ten nejvhodnější, který bude se zbylým zařízením předsíně nejlépe ladit. Rozhodnete-li se pro věšák, je však ještě třeba mít na pamětidvě skutečnosti. Máte-li děti, je nutné, aby na věšáku byly umístěny i háčky odpovídající jejich výšce. V potaz byste měli brát i ten fakt, že na věšák budete odkládat mokré kabáty. Je proto nutné zabezpečit zeď za věšákem tak, aby se neznečistila.

Ukládáme pod strop

V případě předsíní s vysokými stropy, lze využít i prostorů pod stropem. Takové předsíně lze opatřit podhledy s úložnými prostory, které budou sloužit nejen k ukládání věcí, ale sníží světlou výšku stropu a místnost zútulní.

Prostor pro lyže a sezónní oblečení

Dovoluje-li to výška místnosti – je vyšší než 270 cm – lze vybudovat podhledy, které vám dobře poslouží k ukládání lyží, objemných krabic, sezónního oblečení a podobných jiných věcí. Vždy je však třeba zajistit dostatečnou únosnost prostoru a ponechat zbývající výšku místnosti nejméně 230 cm.

Botník či stolek?

Dalším nezbytným doplňkem předsíně je botník. Ten by neměl být jen úložným prostorem pro obuv, ale měl by mít i další funkce. Sloužit může zároveň jako stolek, případně lavička, na které se budete obouvat. Vedle botníku by však součástí předsíně měl být i malý prostor pro odkládání znečistěných bot a mokrých věcí, tak aby mohly dobře vysychat a větrat.

Zrcadlo

V žádné předsíni by nemělo chybět zrcadlo. Může být buď připevněno přímo na stěnu, nebo může být umístěno na dveře šatní skříně. Nabízí se i řešení, kdy jsou šatní skříně opatřeny zrcadlovými výplněmi dveří. Ty pak slouží nejen jako zrcadlo, ale celý prostoropticky rozšíří. Ať již zrcadlo umístíte jakkoliv, je třeba dbát na to, aby před ním bylo alespoň 55 cm místa. 

Důležité jsou barvy

Zařízení předsíně by však v žádném případě nemělo být pouze funkční, ale i estetické. Důležité nejsou jen tvary předsíňového nábytku, ale i jeho barvy a barvy stěn, které dokáží prostor nejen zútulnit, ale i opticky zvětšit či zmenšit. Tak například malým místnostem bude slušet světlejší pastelová barva stěnys jemnými vzory. Světlé barvy, drobné vzory a vodorovné pruhy mají dar místnost opticky rozšířit, tmavé barvy a velké vzory prostor naopak zmenší, svislé pruhy pro změnu zvýší. Čím jsou takové pruhy užší, tím se zdá místnost vyšší.

Do tmavé místnosti oranžová

Je-li vaše předsíň ponurá a tmavá, bude jí nejlépe vyhovovat oranžová barva, která dokáže navodit pocit tepla a slunce. S oranžovými stěnami předsíně bude nejlépe ladit nábytek ze světlého dřeva.

Vybírejte podle vzorkovnice

K volbě barvy stěn předsíně se inspirujte v prodejně zapůjčením barevné vzorkovnice. Ta vám bude dobrým vodítkem, jaká barva bude ladit s vybraným zařízením. Je proto dobré si vzorkovnici zapůjčit domů a barvu vybrat přímo na místě. Jen tak budete s konečným výsledkem opravdu spokojeni.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

30.  4.  2019 |
Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí kašel i rýmu

Vyrobte si sirup ze smrkových výhonků, vyléčí…

Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty. Lehce nahradí všechny ty drahé přípravky z lékáren. Doma si ho můžete připravit i vy. Přinášíme vám recept na smrkový sirup, který není vůbec složitý.

21.  5.  2019 |
Mandevila: Pěstování od A do Z

Mandevila: Pěstování od A do Z

Každou sezonu se v sortimentu balkonovek objevuje mnoho novinek. Některé jsou brzy zapomenuty, jiné si získají oblibu – k takovým patří mandevila, jejíž nároky vám přiblížíme. Pokud se vám zalíbí, na jaře můžete zahájit její pěstování.

14.  5.  2019 |
Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny rostliny na zahradě i doma

Jak na svilušky, aby vám nezničily všechny ro…

Velmi rychle se množí a při přemnožení způsobují značné škody a úhyn rostlin. Tihle roztoči jsou sice miniaturní, přesto umí zahrádkáře pořádně potrápit. A nejen ty. S oblibou totiž devastují i pokojové rostliny. Poradíme vám proto, jak se svilušek zbavit.

11.  5.  2019 |
Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. Jak ji pěstovat?

Vistárie: Popínavá krása, která vyrazí dech. …

Až půlmetrové hrozny bílých, fialových či růžových květů, z nichž zrak přechází. Takové jsou vistárie, které patří k nejkrásnějším popínavým rostlinám.

5.  5.  2019 |