Jak zařídit malý obývací pokoj?

Jak zařídit malý obývací pokoj?

Obývák je jednoznačně nejfrekventovanější místnost v bytě. Tady se setkává rodina, přijímají návštěvy, ale i relaxuje po náročném dni. Poradíme vám, jak jej prakticky zařídit, ač vám na něj nezbylo příliš metrů čtverečních.

1. Kam s tím?

Na prvním místě, zvlášť v malém bytě, jsou úložné prostory. A často se jim nevyhnete ani v hlavní obytné místnosti. Pokud má vše předem pevně dané místo, od šperků přes knížky až po žehlicí prkno, odpadne vám mnoho práce s úklidem, a navíc bude váš byt vypadat stále útulně a čistě. Nebojte se úložné prostory vyhnat až do stropu. A nezapomeňte, že jako úložný prostor lze využít každý volný roh, stejně jako prostor pod schodištěm. V malém obývacím pokoji to však nepřehánějte a vyčleňte vestavěným skříním a policím maximálně jednu stěnu.

2. Vsaďte na doplňky

Ač byste ve stísněném prostoru měli dodržovat pravidlo, že méně je více, na doplňky a dekorace rezignovat nemusíte. Naopak. Jen vybírejte chytře a se vkusem, malý byt nesmí působit příliš „přecpaně“. Vázy nemusí sloužit jen na květiny, lze do nich nasypat i oblázky a mušle z dovolené u moře. Líp než jedna jednoduchá váza vypadají hned tři vedle sebe – větší, menší, nejmenší… V malém obývacím pokoji nesmíte zapomenout ani na zrcadla, která prostor opticky zvětšují.

3. Příčky a dělení

Víceúčelové obýváky jsou trendy, avšak praktické je jednotlivé zóny alespoň částečně rozdělit. V malém prostoru spíš opticky, aby ve výsledku nepůsobil jako shluk minikomůrek. Pro tento účel se nejlépe hodí různé policové díly a knihovny, jež slouží vedle svého základního účelu zároveň jako příčka. Ale není nutné ani to. Často stačí dát do každé zóny jiný koberec. Praktickým pomocníkem může být též paraván, který částečně zakryje např. čtecí koutek, kde byste rádi měli trochu soukromí. Nezbytný je v prostorách, které slouží i jako příležitostná ložnice.

4. Barvy dělají divy

Výrazné vzorované tapety, tmavé barvy stěn, či dokonce stropu – to vše místnost opticky zmenšuje a my přece chceme opak. Tudíž vsaďte na barvy světlé, nebojte se bílé, na malém prostoru budete mít čas udržovat nábytek čistý. Bílou stěnu samozřejmě může oživit trochu výraznější barva v jedné části místnosti. V multifunkčním obývacím pokoji je dobré využít efekt optického rozdělení místnosti jinou barvou stěny. Je totiž důležité mít oddělenou část, kde pracujete (kuchyňský či pracovní kout) a kde relaxujete (obývací část). Barevnost se promítne i na teplotě místnosti, pokoje orientované na sever a na západ proteplí žluté a hnědé odstíny.

5. Myslete na sebe

Pokud bojujete v obývacím pokoji s místem, před tím, než jej začnete vybavovat nábytkem, si dobře rozmyslete, k čemu jej nejčastěji budete využívat. Rozhodně nekupujte např. sedačku s tím, zda se na ní bude dobře sedět vašim návštěvám, ale myslete především na sebe. Vaše pohodlí je prvořadé. V obchodě si na pohovce zkušebně pohovte a berte jen takovou, na níž se vám sedí opravdu dobře. A návštěvy pak můžete klidně usadit na velké polštáře na zem. Ty totiž po jejich odchodu jen jednoduše naskládáte na sebe, takže nezaberou skoro žádné místo.

6. Víceúčelový nábytek

Spíš než těžký a masivní nábytek malému prostoru sluší subtilnější kousky jednoduchých tvarů, nejlépe kombinující různé funkce. A tak se ve zdánlivě obyčejné pohovce může skrývat praktický úložný prostor a zároveň opěrka slouží jako odkládací stolek. Vzhledem k tomu, že na malém prostoru budete stále bojovat s místem, je užitečné pořídit si nábytek s chytře schovanými úložnými prostory. Nemusí to být jen sedačka, ale třeba konferenční stolek, pod nímž se skrývá úložný díl. Vašimi dobrými kamarády budou také různé krabice a boxy. A nezapomeňte na nábytek skládací – židle, které složíte a pověsíte na zeď, když odejdou kamarádi, nebo třeba sklápěcí stůl, ať už jídelní, či pracovní.

7. Světlo zvětšuje

Snad ještě větší divy než barvy vám v malém pokoji udělá světlo. Dostatek světla je základ, ale neznamená to, že byste museli žít pod jedním obřím reflektorem. Čím víc zdrojů světla různé intenzity, tím lépe. Například chytře umístěné bodovky osvětlující obrazy či poličky zaujmou a opticky místnost zvětší. Atmosféru pak dodá intimní světlo stolní či stojací lampy. Důležité je též denní světlo. Ne všichni mají v obýváku francouzská okna s přístupem na zahradu, a tak pokud vaše okna nejsou příliš velká, rozhodně před ně nedávejte těžké závěsy a záclony. Ty vybírejte tak, aby sice chránily vaše soukromí, ale přitom propustily slunečních paprsků co nejvíce.

Tipy architekta Jana Mackoviče

U malého bytu má člověk pocit, že ho musí nutně co nejvíce využít a postavit či vestavit co nejvíce skříní a úložného prostoru. U obýváku je dobré to nepřehánět a nechat alespoň polovinu stěn nezastavěnou (ideálně zastavět jen jednu). Pocit příjemného obývání se dostaví, zejména pokud se nedostaví pocit skladu. Ten můžeme přesunout do chodby, předsíně…

Malé prostory obecně opticky zvětšují otevřené police na knihy apod., vytvářejí zároveň zajímavý výtvarný prvek. Věnovat jim ale jednu stěnu je více než dostatečné. Zbytek by měl být vyřešen velmi střízlivě a jednoduše hezkými solitérními kusy nábytku (křesílka, sedačka, stolek, stůl, židle, hi-fi…).

Je dobré, aby při vstupu do místnosti bylo jasné, jakou má funkci. U obývacího pokoje to znamená, aby dominantní bylo nízké sezení, popř. jídelní stůl apod. Pokud je v místnosti kuchyň či postel, je vhodné je vestavět a nezdůrazňovat. Při vytváření interiéru je třeba opatrně postupovat při používání prvků s dřevěným povrchem. Velice špatně se kombinují s dobrým estetickým výsledkem. Obecně je lepší použít pouze jeden přiznaně dřevěný materiál (např. podlahu).

Pokud už dojde na dva různé, pak je třeba, aby byly v kontrastu (např. bříza vs. wenge). U skříní a polic je vždy vhodnější je vestavět než jen postavit ke zdi. Zamezíme tak nechtěným spárám pro prach a pavouky. Prvky interiéru, které jsou vestavěné (podlaha, dveře, okna, knihovna…), by měly být co nejlépe materiálově a barevně sladěné. Mobilní prvky se dají čas od času obměňovat a dají se pojmout odvážněji.

Při rekonstrukci obývacího pokoje zvažte, zda design radiátorů odpovídá zbytku návrhu, a případně je vyměňte, nejedná se o velkou položku. Totéž s případnými záclonami či závěsy. Na závěr lze říci, že zpravidla méně nápadů je více (snažte se napočítat maximálně do tří), ale jsou i případy s hodně nápady ukočírovanými do zdárného konce.


Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.

Doporučujeme

Články odjinud