vytisknout velikost písma Jak zařídit malou kuchyni

Dříve bývaly kuchyně velké a prostorné, později se kuchyně zmenšily na minimální prostor, který měl sloužit pouze k rychlé přípravě polotovarů.
Jak zařídit malou kuchyni

Dnes se můžeme setkat s oběma typy kuchyní. V prostorných rodinných domech a bytech přicházejí do módy opět velké rozměrné kuchyně. K malému bytu však obvykle patří i malá kuchyně. Ať jste již majiteli nového menšího bytu, nebo jste zdědili po babičce byt v poválečné zástavbě, která malým kuchyním přála, jistě vás bude zajímat, jak si s nevelkým prostorem poradit?

Bez čeho se neobejde

Než přistoupíte k zařizování malé kuchyně, musíte si dobře promyslet, co zde v žádném případě nesmí chybět. Ani ta nejmenší kuchyně se rozhodně neobejde bez dřezu, pracovní a varné desky, trouby a chladničky. Ke standardu moderní doby patří rovněž mikrovlnná trouba, případně i myčka na nádobí.

Tvar místnosti rozhoduje

Tvar kuchyně a dispoziční určení, kterým je myšleno umístění oken, dveří a rozvodů vody, jsou rozhodujícími faktory při výběru kuchyňské sestavy. Úzká kuchyně připouští jedno jediné řešení. Kuchyňská sestava musí být v tomto případě ve tvaru přímky. Při výběru sestavy musíte přitom dbát na to, aby prostor mezi linkou a protilehlou zdí byl alespoň 90 centimetrů.

Ve tvaru čtverce

Jinak je tomu, má-li vaše minikuchyně tvar čtverce. Je-li tomu tak, můžete si dovolit uspořádání s protilehlou pracovní plochou. V kuchyních se však více osvědčil jiný tvar sestavy, a sice uspořádání do tvaru písmene L. Takovýto tvar linky si můžete dopřát v případě, že vaše kuchyně má na jedné straně okno a na druhé dveře. Kratší část takovéto sestavy se pak používá zpravidla jako samostatná varná zóna. Kuchyně ve tvaru písmene U, případně dnes velmi oblíbené ostrůvkové řešení, si v malém prostoru zřejmě nebudete moci dovolit.

Na zakázku nebo od prodejce?

Ve chvíli, kdy si zvolíte optimální tvar sestavy, přichází na řadu rozhodnutí, jak si požadovanou linku opatřit. Nejlepším řešením je v případě malých kuchyní nechat si vybavení zhotovit na zakázku od počátečního návrhu až po konečnou montáž. Takovéto řešení je však ze všech možností finančně nejnáročnější, není proto pro každého. Chcete-li ušetřit a máte-li na to schopnosti, navrhněte si sestavu sami a nechte si ji vyrobit v truhlářské dílně a sami si ji namontujte.

Malé moduly z prodejny

Počítáte-li každou korunu, pak je pro vás nejoptimálnějším řešením koupit si hotovou kuchyni. Nabídka výrobců je dnes opravdu pestrá a v nabídce jsou i kuchyně do malých či dokonce extrémně malých prostor. Vyrábějí se moduly, které obsahují dřez, menší vařič, pracovní místo a úložný prostor.Vždy byste však měli mít na paměti logické uspořádání, které si žádá chladničku s mrazničkou, případně i skříň na potraviny situovat v blízkosti vchodových dveří, dřez je dobré umístit pod okno a vedle pracovní desky.

Šetříme prostor

Dnešní trh vám nabízí spousty možností, jak v malé kuchyni ušetřit prostor. Skříňky mohou být místo otvíracích dvířek opatřeny roletami či závěsy, myčky se vyrábějí i subtilní o šířce pouhých 45 cm, multifunkční robot nahradí řadu samostatných přístrojů, pořídit si můžete rozkládací či sklápěcí stůl i skládací či stohovací židle, pracovní plochu lze nastavit sklápěcí nebo zasouvací deskou, mnoho prostoru ušetří i různé nástěnné systémy a rohové skříňky.

I osvětlení hraje roli

Zařizujete-li malou kuchyni, mějte na paměti, že svoji roli hraje i osvětlení. Centrální stropní svítidlo, může v tomto případě vhodně nahradit osvětlení jednotlivých zón. Světlo by mělo být umístěno nad pracovní plochou, nezbytné je dobré osvětlení i nad sporákem a nad jídelním stolem. Vhodné osvětlení dobře zkombinované se světlou barvou na stěnách udělá se stísněným prostorem opravdové divy.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vydrží vám až do další sklizně

Jak skladovat vlašské ořechy ve skořápce: Vyd…

Máte doma sklizené ořechy a přemýšlíte, co s nimi udělat? Uložte je způsobem, jakým to dělaly naše babičky. Jen tak budete mít jistotu, že vám nežluknou ani nezplesniví. Prozradíme vám, jak zajistit, aby stále chutnaly jako čerstvé.

9.  11.  2019 |
Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: Nadvládu šedé rozbíjí mozaika i patchwork

Trendy v obkladech do koupelny i do kuchyně: …

Obklady se v domácnosti nemění příliš často, jejich vzhled je tak třeba vybírat skutečně důkladně. Co nás v obchodech aktuálně zaujalo?

6.  11.  2019 |
Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota pl…

Jestli vám zbylo pár posledních vlastnoručně vypěstovaných kousků zeleniny a vy už nevíte, jak je zpracovat, vyzkoušejte pickles. Kvašená zelenina vám během zimních dnů dodá pořádnou dávku vitaminů. Využít můžete květák, zelí, mrkev, červenou řepu, prostě cokoliv.

5.  11.  2019 |
Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se na ty nejkrásnější ozdoby

Kouzelné Vánoce v retro stylu: Podívejte se n…

Retro styl je zpět. A to nejen v bytovém designu. Do módy se vrátily i tradiční vánoční ozdoby, které si pamatujete z dětství. Našli jsme pro vás ty nejkrásnější. Inspirujte se ve fotogalerii a podívejte se, za kolik se nové retro ozdoby dají sehnat.

12.  11.  2019 |
Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem světa. Jak ho správně jíst a pěstovat?

Čerimoja: Seznamte se s nejlahodnějším ovocem…

Že jste ji ještě neochutnali? Pak to určitě udělejte! Cherimoya anona neboli také čerimoja totiž chutná skutečně božsky. Prozradíme vám, jakou v obchodě vybrat i jak ji jíst. A navíc si z jejích semen můžete vypěstovat vlastní sazenice.

16.  11.  2019 |