vytisknout velikost písma Jak zařídit malou kuchyni

Dříve bývaly kuchyně velké a prostorné, později se kuchyně zmenšily na minimální prostor, který měl sloužit pouze k rychlé přípravě polotovarů.
Jak zařídit malou kuchyni

Dnes se můžeme setkat s oběma typy kuchyní. V prostorných rodinných domech a bytech přicházejí do módy opět velké rozměrné kuchyně. K malému bytu však obvykle patří i malá kuchyně. Ať jste již majiteli nového menšího bytu, nebo jste zdědili po babičce byt v poválečné zástavbě, která malým kuchyním přála, jistě vás bude zajímat, jak si s nevelkým prostorem poradit?

Bez čeho se neobejde

Než přistoupíte k zařizování malé kuchyně, musíte si dobře promyslet, co zde v žádném případě nesmí chybět. Ani ta nejmenší kuchyně se rozhodně neobejde bez dřezu, pracovní a varné desky, trouby a chladničky. Ke standardu moderní doby patří rovněž mikrovlnná trouba, případně i myčka na nádobí.

Tvar místnosti rozhoduje

Tvar kuchyně a dispoziční určení, kterým je myšleno umístění oken, dveří a rozvodů vody, jsou rozhodujícími faktory při výběru kuchyňské sestavy. Úzká kuchyně připouští jedno jediné řešení. Kuchyňská sestava musí být v tomto případě ve tvaru přímky. Při výběru sestavy musíte přitom dbát na to, aby prostor mezi linkou a protilehlou zdí byl alespoň 90 centimetrů.

Ve tvaru čtverce

Jinak je tomu, má-li vaše minikuchyně tvar čtverce. Je-li tomu tak, můžete si dovolit uspořádání s protilehlou pracovní plochou. V kuchyních se však více osvědčil jiný tvar sestavy, a sice uspořádání do tvaru písmene L. Takovýto tvar linky si můžete dopřát v případě, že vaše kuchyně má na jedné straně okno a na druhé dveře. Kratší část takovéto sestavy se pak používá zpravidla jako samostatná varná zóna. Kuchyně ve tvaru písmene U, případně dnes velmi oblíbené ostrůvkové řešení, si v malém prostoru zřejmě nebudete moci dovolit.

Na zakázku nebo od prodejce?

Ve chvíli, kdy si zvolíte optimální tvar sestavy, přichází na řadu rozhodnutí, jak si požadovanou linku opatřit. Nejlepším řešením je v případě malých kuchyní nechat si vybavení zhotovit na zakázku od počátečního návrhu až po konečnou montáž. Takovéto řešení je však ze všech možností finančně nejnáročnější, není proto pro každého. Chcete-li ušetřit a máte-li na to schopnosti, navrhněte si sestavu sami a nechte si ji vyrobit v truhlářské dílně a sami si ji namontujte.

Malé moduly z prodejny

Počítáte-li každou korunu, pak je pro vás nejoptimálnějším řešením koupit si hotovou kuchyni. Nabídka výrobců je dnes opravdu pestrá a v nabídce jsou i kuchyně do malých či dokonce extrémně malých prostor. Vyrábějí se moduly, které obsahují dřez, menší vařič, pracovní místo a úložný prostor.Vždy byste však měli mít na paměti logické uspořádání, které si žádá chladničku s mrazničkou, případně i skříň na potraviny situovat v blízkosti vchodových dveří, dřez je dobré umístit pod okno a vedle pracovní desky.

Šetříme prostor

Dnešní trh vám nabízí spousty možností, jak v malé kuchyni ušetřit prostor. Skříňky mohou být místo otvíracích dvířek opatřeny roletami či závěsy, myčky se vyrábějí i subtilní o šířce pouhých 45 cm, multifunkční robot nahradí řadu samostatných přístrojů, pořídit si můžete rozkládací či sklápěcí stůl i skládací či stohovací židle, pracovní plochu lze nastavit sklápěcí nebo zasouvací deskou, mnoho prostoru ušetří i různé nástěnné systémy a rohové skříňky.

I osvětlení hraje roli

Zařizujete-li malou kuchyni, mějte na paměti, že svoji roli hraje i osvětlení. Centrální stropní svítidlo, může v tomto případě vhodně nahradit osvětlení jednotlivých zón. Světlo by mělo být umístěno nad pracovní plochou, nezbytné je dobré osvětlení i nad sporákem a nad jídelním stolem. Vhodné osvětlení dobře zkombinované se světlou barvou na stěnách udělá se stísněným prostorem opravdové divy.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásn…

Pelargonie si můžete vypěstovat i ze semínek. Silné, husté rostliny, obsypané desítkami květů mohou zdobit vaše okna a balkony, když si je sami vypěstujete. Právě teď v půlce ledna je ten pravý čas.

15.  1.  2020 |
Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 40 modelů si vybere každý

Moderní židle do každé domácnosti. Z těchto 4…

Chcete oživit domácnost, a tak uvažujete třeba o nákupu jídelních židlí? Než využijete široké nabídky obchodů, zamyslete se, jaké židle vlastně domů potřebujete. Inspiraci najdete v galerii v úvodu článku.

17.  1.  2020 |
Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jaké se dají sehnat a za kolik

Závěsné vychytávky nejen do malé kuchyně: Jak…

Máte pocit, že ve vaší kuchyni vládne chaos a stále něco hledáte? Řešením jsou závěsné systémy, díky kterým budete mít vše srovnané a stále po ruce. Našli jsme pro vás třicet nejzajímavějších výrobků. Prohlédněte si je v galerii a vyberte si ty, bez kterých se neobejdete.

17.  9.  2019 |
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i na videu v úvodu článku.

18.  9.  2019 |
Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykvetou už za pár týdnů. A bez hlíny!

Jak si doma vypěstovat cibuloviny, které vykv…

Také vám už chybí všechny ty pestré barvy rozkvetlých rostlin, keřů a stromů? Jaro je sice ještě daleko, vy si ale jeho atmosféru můžete doma navodit s předstihem. A nepotřebujete k tomu ani květináč s hlínou. Kvetoucí hyacinty, tulipány, narcisy, modřence a další cibuloviny si můžete doma snadno vypěstovat jen ve vodě. Inspiraci najdete v galerii.

22.  1.  2020 |