vytisknout velikost písma Jak zařídit malou kuchyni

Dříve bývaly kuchyně velké a prostorné, později se kuchyně zmenšily na minimální prostor, který měl sloužit pouze k rychlé přípravě polotovarů.
Jak zařídit malou kuchyni

Dnes se můžeme setkat s oběma typy kuchyní. V prostorných rodinných domech a bytech přicházejí do módy opět velké rozměrné kuchyně. K malému bytu však obvykle patří i malá kuchyně. Ať jste již majiteli nového menšího bytu, nebo jste zdědili po babičce byt v poválečné zástavbě, která malým kuchyním přála, jistě vás bude zajímat, jak si s nevelkým prostorem poradit?

Bez čeho se neobejde

Než přistoupíte k zařizování malé kuchyně, musíte si dobře promyslet, co zde v žádném případě nesmí chybět. Ani ta nejmenší kuchyně se rozhodně neobejde bez dřezu, pracovní a varné desky, trouby a chladničky. Ke standardu moderní doby patří rovněž mikrovlnná trouba, případně i myčka na nádobí.

Tvar místnosti rozhoduje

Tvar kuchyně a dispoziční určení, kterým je myšleno umístění oken, dveří a rozvodů vody, jsou rozhodujícími faktory při výběru kuchyňské sestavy. Úzká kuchyně připouští jedno jediné řešení. Kuchyňská sestava musí být v tomto případě ve tvaru přímky. Při výběru sestavy musíte přitom dbát na to, aby prostor mezi linkou a protilehlou zdí byl alespoň 90 centimetrů.

Ve tvaru čtverce

Jinak je tomu, má-li vaše minikuchyně tvar čtverce. Je-li tomu tak, můžete si dovolit uspořádání s protilehlou pracovní plochou. V kuchyních se však více osvědčil jiný tvar sestavy, a sice uspořádání do tvaru písmene L. Takovýto tvar linky si můžete dopřát v případě, že vaše kuchyně má na jedné straně okno a na druhé dveře. Kratší část takovéto sestavy se pak používá zpravidla jako samostatná varná zóna. Kuchyně ve tvaru písmene U, případně dnes velmi oblíbené ostrůvkové řešení, si v malém prostoru zřejmě nebudete moci dovolit.

Na zakázku nebo od prodejce?

Ve chvíli, kdy si zvolíte optimální tvar sestavy, přichází na řadu rozhodnutí, jak si požadovanou linku opatřit. Nejlepším řešením je v případě malých kuchyní nechat si vybavení zhotovit na zakázku od počátečního návrhu až po konečnou montáž. Takovéto řešení je však ze všech možností finančně nejnáročnější, není proto pro každého. Chcete-li ušetřit a máte-li na to schopnosti, navrhněte si sestavu sami a nechte si ji vyrobit v truhlářské dílně a sami si ji namontujte.

Malé moduly z prodejny

Počítáte-li každou korunu, pak je pro vás nejoptimálnějším řešením koupit si hotovou kuchyni. Nabídka výrobců je dnes opravdu pestrá a v nabídce jsou i kuchyně do malých či dokonce extrémně malých prostor. Vyrábějí se moduly, které obsahují dřez, menší vařič, pracovní místo a úložný prostor.Vždy byste však měli mít na paměti logické uspořádání, které si žádá chladničku s mrazničkou, případně i skříň na potraviny situovat v blízkosti vchodových dveří, dřez je dobré umístit pod okno a vedle pracovní desky.

Šetříme prostor

Dnešní trh vám nabízí spousty možností, jak v malé kuchyni ušetřit prostor. Skříňky mohou být místo otvíracích dvířek opatřeny roletami či závěsy, myčky se vyrábějí i subtilní o šířce pouhých 45 cm, multifunkční robot nahradí řadu samostatných přístrojů, pořídit si můžete rozkládací či sklápěcí stůl i skládací či stohovací židle, pracovní plochu lze nastavit sklápěcí nebo zasouvací deskou, mnoho prostoru ušetří i různé nástěnné systémy a rohové skříňky.

I osvětlení hraje roli

Zařizujete-li malou kuchyni, mějte na paměti, že svoji roli hraje i osvětlení. Centrální stropní svítidlo, může v tomto případě vhodně nahradit osvětlení jednotlivých zón. Světlo by mělo být umístěno nad pracovní plochou, nezbytné je dobré osvětlení i nad sporákem a nad jídelním stolem. Vhodné osvětlení dobře zkombinované se světlou barvou na stěnách udělá se stísněným prostorem opravdové divy.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Mysleli jste si, že letos už houby možná vůbec neporostou? Pak budete překvapeni. V posledních dnech z některých lokalit konečně nosí houbaři domů plné košíky. Zjistili jsme pro vás, kde aktuálně houby rostou a jaké. Mrkněte se v galerii nejen na poslední úlovky ze srpna 2019.

16.  8.  2019 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

13.  8.  2019 |
Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování. Za pár korun, bez chemie

Recept na rychlý domácí kečup bez zavařování.…

Nejen děti, ale ani mnozí dospělí nedají bez kečupu ani ránu. Tak proč si ho nevyrobit z vlastní úrody, alespoň máte jistotu, že je ze zralých, zdravých rajčátek.

26.  8.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro podzimní balkón

Co dát do truhlíku na podzim? Inspirace pro p…

Balkón může být i na podzim plný květů, pokud nahradíme dožívající letničky výsadbou rostlin, které odolají plískanicím a prvním mrazíkům. Poradíme vám, jak prázdné truhlíky rozzářit, aby byl balkón hřejivý a útulný.

3.  9.  2019 |