5
Fotogalerie

Jak vytvořit krásnou zahradu

Aby návrh zahrady skutečně respektoval potřeby všech členů rodiny a jejich různé zájmy, je dobré se nad ním důkladně zamyslet. Má být víceúčelovým prostorem, lahodit oku a vyžadovat co nejméně péče.

Zahradní architekti jsou schopni skloubit všechny požadavky kladené na moderní vzhled zahrady. Než se tedy za nimi vydáte na první schůzku, měli byste mít jasno v tom, jakou zahradou se chcete obklopit právě vy.

Osobní zájmy a způsob, jakým zahradu budete využívat v různých ročních obdobích, ovlivňují požadavky na její uspořádání. Zahrada pro odpočinek by se měla vyznačovat nenáročností na údržbu a ponechávat všechen volný čas k zábavě či odpočinku v příjemném prostředí.

Plánování a design zahrady je neopakovatelnou příležitostí, jak můžete vyjádřit vlastní kreativitu a nechat svou osobnost naplno zazářit v konceptu, vzorech, barvách i použitých rostlinách.

Pokračování 2 / 8

Setkání se zahradním architektemiStock-486547216.jpg

Než architekta navštívíte, připravte si orientační plánek zahrady se všemi rozměry a vyznačením vchodů, cest, vodovodních a elektrických přípojek. Máte-li vedeny některé inženýrské sítě pod povrchem zahrady, zaneste je do plánu také, aby při hloubení jam nebo bazénu nemohlo dojít k jejich poškození. Když máte konkrétní představu o budoucí zahradě, můžete do plánu vyznačit, které stromy tam hodláte ponechat, kde co chcete pěstovat, kam budete uklízet nářadí, kde bude bazén, pískoviště nebo lavička. Myslete i na to, že zahrada se musí udržovat, a kolik času jste ochotni věnovat její péči.

Pokračování 3 / 8

Design a styl

iStock-157329823.jpg

Zahrady s nádechem neformálního uspořádání nabízejí uvolněnou atmosféru, která vytváří úkryt před stresem moderního života. Na rozdíl od pevně ohraničených geometrických tvarů formálního stylu, který je velmi náročný na pravidelnou údržbu, se v neformálních zahradách používají plynulé křivky a nenásilné obrysy. Dokonce i stejnoměrný pravoúhlý pozemek může vypadat tajemně, pokud jsou jeho pevné obrysy zamaskovány neformální výsadbou.

Pokračování 4 / 8

Venkovská zahrada alias biozahrada

iStock-492803320.jpg

Styl venkovského upořádání zahrady najde uplatnění především u rekreačních či stylových vesnických obydlí. Je odvozen od běžných produkčních záhonů, na nichž se pěstují květiny k řezu i plodiny do kuchyně. Společně se vysazuje zelenina, ovocné druhy, bylinky i květiny, jako jsou pivoňky, stračky a orlíčky.

Květiny podporují přežití užitečného hmyzu, který opyluje všechny plodiny, brání šíření škodlivých druhů a tím vším napomáhá ke vzniku zdravé a bohaté úrody. Není na škodu připomenout, že se jedná o styl velmi ekologický a v současné době podporovaný bio trend.

Pokračování 5 / 8

Obytná zahrada

Zahrada využívaná celou rodinou musí být víceúčelovým prostorem. Aby návrh zahrady skutečně respektoval potřeby všech členů rodiny a jejich různé zájmy, je dobré se nad ním důkladně zamyslet. Možná bude vhodná terasa pro setkávání u jídla nebo kout, kde si budou děti bezpečně hrát či prostor pro pěstování vlastních rostlin.

Někdo touží spíše po záhonech zeleniny a bylinek, které budou zásobovat kuchyni, jiný si přeje vypěstovat květiny k řezu, jež ozdobí dům. Kromě plnění praktických požadavků by měla zahrada lahodit i oku. Například pergola pokrytá vonnými popínavkami nemusí být jen dekorativním prvkem, ale může také poskytovat stín nad oblíbeným místem stolování uprostřed léta.


Od domu k místu posezení by měl být snadný a bezpečný přístup bez schodů, šikmých ploch a jiných změn úrovní terénu. Osluněné terasy je vhodné zakrýt popínavými rostlinami (raději opadavými než stálezelenými), které vytvoří v létě příjemný stín, ale nebudou bránit přístupu slunce na jaře a na podzim, kdy je nízká intenzita světla. Vytvoření příjemné atmosféry a zlepšení využití prostoru dosáhnete instalací měkkého večerního osvětlení. Pamatujte na to, aby byla dobře osvětlená především cesta mezi domem a místem vašeho posezení.

Pokračování 6 / 8

Moderní bezúdržbová zahrada

Pokud je zahrada plánovaná tak, aby vyžadovala jen nejnutnější péči, umožňuje to vytvořit prostor pro specifické zájmové aktivity. Například jednoduchý trávník obklopený robustní, téměř bezúdržbovou výsadbou, se může stát hřištěm či tábořištěm pro děti nebo klidnou oázou pro dospělé.

Vedle něj může vzniknout místo pro náročnější činnosti, třeba malá zahrádka, která bude poskytovat netradiční ovoce, zeleninu a bylinky, jež nejsou běžně k dostání v obchodech. Jestliže je plocha pro pěstování malá, nepředstavuje nepříjemnou povinnost, ale naopak přináší pěstitelům uspokojení, a dokonce se může stát pokusným políčkem pro děti, pokud se rozhodnou zapojit.

Podobně mimořádným koníčkem může být záhon rostlin k řezu, poskytující po celý rok materiál pro květinová aranžmá do interiéru. Může zahrnovat i keře, kvetoucí v předjaří, a svídy s jasně zbarvenými výhony pro zimní dekorace. Aby byl zajištěn řezaný materiál nepřetržitě v létě a na podzim, měly by kostru záhonu tvořit trvalky doplněné letničkami a dvouletkami, jež přinášejí záplavu květů od jara do zámrazu.

Pokračování 7 / 8

Zahrada pro seniory a postižené

iStock-500509466.jpg

Pro lidi se sníženou pohyblivostí nebo omezenými silami je ideální zahrada s výše umístěnými nádobami nebo zvýšenými záhony, které vylučují námahu spojenou s ohýbáním a umožňují zahradničit doslova každému.

Pokračování 8 / 8

Myslete na budoucnost

Některé části zahrady mohou být navrženy prozíravě, aby se vyvíjely s měnícími se potřebami rodiny.

iStock-525725762.jpg

  • Například dřevěný domek na hraní se může později proměnit v kůlnu na nářadí nebo ve sklad zeleniny
  • Pravoúhlé i nepravidelně tvarované pískoviště se může stát malým bazénem, jakmile budou děti dost velké na to, aby chápaly, že voda může být nebezpečná
  • Prolézačka z hladkého dřeva se v budoucnu může proměnit v netradiční oporu, po které budou s dramatickým efektem šplhat popínavé rostliny

http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/nac-nesmite-zapomenout-kdyz-planujete-zahradu

Doporučujeme

Články odjinud