Jak založit ovocnou zahradu? A jaké druhy ovoce jsou vhodné?

Poradíme, na co při zakládání zahrady nezapomenout, jaké druhy vybrat i kterých chyb se vyvarovat, abyste brzo sklízeli pěkné, zdravé ovoce.

Kam s ovocnými stromky?

Nezkušenému zahrádkáři se podaří udělat sérii chyb hned na začátku, tedy při výsadbě stromku. V první řadě může jít o špatně zvolené stanoviště, což není pouze kvalita a typ půdy, ale také dostatek slunce a vláhy.

V nížinách s výběrem druhů ani odrůd potíže nehrozí, ale do vyšších a horských poloh se hodí třešně, višně a většina peckovin. Z jádrovin se vyplatí vybírat šlechtěné odrůdy odolné vůči chorobám, z nichž se u jabloní a hrušní nejčastěji vyskytují padlí, strupovitost, monilióza a řada dalších. Rezistentní odrůdy těmto chorobám lépe odolávají a jejich další výhodou je i to, že ke zdravému vývoji nevyžadují používání tolika chemických prostředků jako u běžně pěstovaných odrůd.

Pokračování 2 / 5

Které druhy ovocných dřevin se sází na podzim?

Na podzim se sázejí jabloně a hrušně, švestky, renklód, třešně a višně a z drobného ovoce rybízy a angrešty. Teplomilné ovocné druhy, jako jsou broskvoně a meruňky, se snáze ujímají na jaře, protože mělce koření a jsou celkově náchylnější k poškození mrazem. Také s maliníky a ostružiníky počkáme raději až na jaro, kdy lépe raší a odpadnou nám starosti s vymrzáním.

Co dělat, když nemáte na výsadbu čas

Pokud však máte sazenice již koupeny, nezoufejte, založte je a s výsadbou počkejte až na jaro. Osvědčený recept, aby sazenice zimu přežily, je vykopat mělkou jámu a celý stromek do ní naležato uložit, prosypat listím a zahrnout kompostem. Na jaře opatrně vrstvu zeminy odhrneme a jakmile broskvoň nebo meruňka začíná rašit, je čas na výsadbu. Stromek ze zeminy vyjmeme, kořeny namočíme na čtyřiadvacet hodin do vody a pak jej vysadíme do připravené jámy obvyklým způsobem. Uvidíte, že se sazenice stoprocentně ujmou.

Pokračování 3 / 5

Na velikosti záleží

Nenechte se oklamat tím, jaký malý stromek sázíte. Mezi jednotlivými stromky a keři dodržte dostatečné odstupy. Při nákupu se zeptejte, do jaké výšky a šířky stromek vyroste. Od toho se totiž odvíjí vzdálenost, na jakou je potřeba stromky vysadit. Pozdější zahoustnutí porostu se jen těžko napravuje.

Kromě odrůd je potřeba přihlédnout i ke tvaru stromu. Zákrsky, ovocné stěny a čtvrtkmeny jsou nízké tvary, které umožňují pohodlnou sklizeň a hodí se i do menších zahrádek. Pro úsporu místa, například k plotu nebo jako dělicí stěnu, se uplatní sloupovité tvary ovocných dřevin, takzvané baleriny. Vyšší tvary ovocných dřevin se uplatní pouze na dostatečně velké ploše, nejlépe v samostatném sadě.

Dalším způsobem začlenění ovocných dřevin do zahrady je vysadit je jako solitéry, které okrasné druhy dřevin doplňují. Nikdy si však nesmí konkurovat, a to ani co se týče dostatku místa nebo vzhledem k oslunění.

Velkou chybou bývá často výsadba nového stromku do jámy, z níž byl po desetiletích odstraněn starý ovocný strom. Půda na takovém místě je však značně vyčerpaná a nevhodná k nové výsadbě stromku.

Pokračování 4 / 5

Správný postup výsadby

Dno vykopané jámy asi tak do poloviny naplňte zeminou smíchanou s kompostem, na navrstvenou zeminu postavte stromek co nejblíže ke kůlu a kořeny rovnoměrně rozložte. Do zeminy je možné přidat dlouhodobě působící hnojiva, například síran draselný nebo superfosfát. Za občasného potřásání stromkem kořeny zasypte zeminou, aby se prostor mezi kořeny vyplnil. Jakmile je vyplněna asi polovina jámy, stromek jemně přišlápněte a postupně přidávejte zeminu.

Místo očkování musí být nad povrchem půdy, ale jestliže sázíte stromky nyní na podzim, ze spodiny nahrňte okolo kmínku asi třicet centimetrů hrůbek, kterým zakryjete místo očkování, a v něm vytvořte mísu na zachycování vláhy. Na vydatnou zálivku nesmíme zapomenout. Zároveň je potřeba stromek volně přivázat ke kůlu, ale tak, aby "nevisel", když půda slehne, a zabezpečit chráničem z pletiva, plastu nebo dřevěnou ohrádkou proti okusu hlodavci a zvěří v zimním období.

Pokračování 5 / 5

Výsadbou práce nekončí

Než se čerstvě vysazený stromek ujme, je třeba pravidelná zálivka, nejlépe až do zámrazu. V sezóně postřik proti škůdcům a chorobám a rovněž i starost o tvarování a řez. Pokud nemáte žádné zkušenosti, nedělejte to metodou pokus/omyl. Raději si zavolejte zkušeného pěstitele, který vám s tím pomůže. Každý ovocný druh totiž vyžaduje trochu jiný řez a v rozdílnou dobu.

Půda kolem kmínku ovocného stromku by měla být pravidelně kypřená a zbavená plevele. Péči si můžete usnadnit výsevem svazenky, která potlačí růst plevele, bohaté modré květy lákají včely, což přispívá k dobrému opylení, a na podzim se do půdy zaryje jako zelené hnojení.

Pamatujte, že ovocný stromek vysazený do trávníku vypadá sice hezky, ale zvyšuje to nároky na zálivku, protože trávník podporuje vypařování vody a tvrdá zatravněná půda nezachytává dobře dešťovou vodu.

sad_35378752102_4b972abde0_o.jpgsad_iStock-472613452.jpgsad_sloup_iStock-856955420.jpg

 

 

Doporučujeme

Články odjinud