Blíží se doba, kdy sazenice okurek (koupené či vypěstované doma) „poputují“ na záhony do zahrad. V posledních letech se však při jejich pěstování čím dál častěji objevují problémy se škůdci zvanými klopušky (Miridae), kteří rostliny postupně zničí.
Jak vypadá nepřítel
Jedná se o létající ploštice, jež navštěvují ve velkém počtu celou řadu rostlin a svým sáním na mladých vrcholech způsobují různé deformace, vadnutí a usychání. Svým sacím ústrojím napichují do značné hloubky pletiva rostlin a vysávají buněčné šťávy. Dospělí živočichové dosahují délky kolem osmi milimetrů a šířky čtyř milimetrů. Jsou okřídlení a zbarvení v odstínech šedé, zelené, černé a hnědé.
Poznávací znamení
Okurky patří mezi druhy, které mají klopušky obzvlášť v oblibě. Jejich přítomnost poznáme podle vadnoucích vrcholků a nadměrného větvení rostlin. Plůdky jsou deformované, stáčejí se k jedné straně. Největší nebezpečí představují pro vrcholy okurek pěstovaných na sítích. Je-li poškozen vrchol, rostlina roste jen velmi pomalu, spíše stagnuje. Napadená místa tmavnou, jsou křehká a lodyhy se snadno zalamují.
Pryč s nimi
Chceme-li se klopušek zbavit, je třeba ošetřit rostliny včas a opakovaně některým z insekticidů (například Decis) – s výběrem vám poradí v každé specializované prodejně. Porosty musíme často pečlivě prohlížet a zjistit, zda naše rostliny nejsou napadené. Přítomnost klopušek odhalíme mírným zatřepáním výhony, po kterém vyletí. Ochranu proti těmto škůdcům zaručí netkaná textilie a jemná síťovina, díky nimž se zamezí jejich přístupu k rostlinám.