Ořechy nejprve očistěte a poté vyloupejte. Foto: iStock

Ořechy nejprve očistěte a poté vyloupejte. | Foto: iStock

Na co se hodí skořápky od ořechů? Léčí kašel, bělí zuby, umí doplnit jod

Právě teď je čas sběru a loupání vlašských ořechů. Jejich slupky často končí v odpadu, ale je to škoda, protože mají mnoho benefitů pro zdraví a krásu.

Vlašské ořechy jsou plné cenných látek, proto byste si jich na zimu měli nasbírat pořádnou zásobu. Sbírejte hlavně ty, které samovolně spadnou ze stromu, protože ty jsou správně vyzrálé. Sesbírané ořechy je třeba vysušit rozložené na podlaze na starých novinách. I vyloupaná jádra se musí vysušit, což můžete dělat na vzduchu na suchém, čistém místě, v troubě, sušičce či na topení, pokud už jste zahájili topnou sezonu.

Vlašské ořechy obsahují hodně tuku, takže mají tendenci rychle žluknout. Po vyloupání je tedy během pár týdnů spotřebujte nebo je uložte do lednice. V mrazáku pak vydrží dobré až rok.

Tyto ořechy lze zařadit mezi superpotraviny. Na rozdíl od drahých plodů ze zahraničí vlašáky rostou všude v celé republice a zásobárnu zdraví tak můžete mít v podstatě zadarmo. Podle studií oddalují stárnutí mozku, protože snižují riziko kardiovaskulárních a neurodegenerativních chorob a snižují oxidační stres. Pozitivně ovlivňují rozvoj dětského mozku, schopnost učit se a zlepšují paměť. Navíc dokážou pozitivně ovlivnit náladu.

Kromě toho snižují hladinu špatného cholesterolu, obsahují hromadu vitaminů a minerálů. Jedním z nich je vitamin E, který má přímý vliv na vzhled pleti.

Lék na kašel

Očistěte 12 skořápek z vlašských ořechů od bláta a dalších nečistot. Vyloupejte je a zalijte půl litrem vody. A nyní máte dvě možnosti, jak odvar získat.

Jeden recept radí skořápky 12 hodin ve vodě louhovat, teprve poté odvar přivést k varu a pět minut povařit. Poté můžete odvar scedit a celý den popíjet. Druhý recept radí skořápky vařit na mírném plameni zhruba 30 minut. Poté nechte chvíli odstát a sceďte.

Výsledkem obou receptů je odvar tmavohnědé barvy, který léči vlhký i suchý kašel, podporuje odhleňování. Nejlepší je pít ho teplý, několik dní po sobě. Úleva od kašle se prý ale dostavuje brzy.

Vybělí i zuby

Výsledný odvar můžete použít i k čištění zubů, dokáže zuby zbavit plaku, ty pak působí mnohem běleji.

Doplní jod

Ořechové skořápky obsahují spoustu jodu, proto ten, kdo trpí jeho nedostatkem, může popíjet odvar. Ten by ale měl být silnější než v případě čaje, na dva díly drcených skořápek připadnou dva díly vody. Skořápky krátce povařte, sceďte a nechte vychladnout. Popíjejte před každým jídlem.

Doporučujeme

Články odjinud