vytisknout velikost písma Jak využít hložinky, plody hlohu: Návody a recepty

Již brzy nastane čas sběru hložinek. Tyto plody jste možná dosud míjeli bez povšimnutí, ale jejich příjemná chuť a vysoký obsah zdraví prospěšných látek přímo lákají ke zpracování. Připravte si z nich marmeládu nebo tolik oblíbený pečený čaj.

Ze kterých plodů se hložinky konzumují?

Plody hlohu, nazývané též hložinky, se vyskytují v různých barvách i velikostech. Nejčastěji se můžete potkat s drobnými, červenými plody hlohu obecného či hlohu jednosemenného. Jedlý je i hloh peřenoklaný, který produkuje plody větší a rubínové barvy. Jako ovoce můžete sbírat i plody dalších hlohů, zejména hlohu středozemního, východního nebo mexického a dalších amerických druhů. Jsou dužnaté, šťavnaté a příjemné chuti.

Obecně pak lze říct, že ke konzumaci či kvůli léčebným účinkům lze využít většinu původních (jak z Česka, tak ze Severní Ameriky) odrůd. Vyšlechtěné hlohy, pěstované hlavně pro okrasu, účinných látek obsahují méně, a některé jsou dokonce nejedlé.

Hloh: Který druh vybrat a jak ho zasadit?

Hloh: Který druh vybrat a jak ho zasadit?

Kdy hložinky sbírat a jaké je jejich využití

Plody hlohu dozrávají obvykle od poloviny září až do konce října, ke zpracování se sklízejí v plné zralosti. Plody hlohu obecného a jednosemenného by měly být sytě červené, plody hlohu mexického oranžové a peřenoklaného rubínové. Všechny by ale měly být nepoškozené a nečervivé.

Majoránková mast vyléčí rýmu i nachlazení: Tři recepty, které stojí za vyzkoušení

Majoránková mast vyléčí rýmu i nachlazení: Tři recepty, které stojí za vyzkoušení

Hložinková marmeláda

Nejčastěji se z hložinek připravuje marmeláda. Nejprve je tedy natrhejte, očistěte a zvažte. Poté je rozmačkejte, co nejvíc můžete. Na jeden kilogram přidejte půl litru vody a vařte do změknutí. Protože hložinky obsahují velké množství zrníček, propasírujte směs přes síto. Do šťávy vmíchejte cukr a opět povařte. Až tekutina získá potřebnou konzistenci, nalijte ji do sklenic. 

Pomazánka na lívance

Směs hložinek s medem a cukrem je ideální jako pomazánka na lívance, vafle a palačinky. Půl kila omytých hložinek promíchejte s 200 gramy cukru a promixujte tyčovým mixérem. Přepasírujte, přidejte dvě lžíce kakaa a tři lžíce medu. Dobře promíchejte, skladujte v lednici a rychle spotřebujte.

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Hložinkový likér

Ze semínek a slupek můžete udělat likér. Stačí je naložit do cukru a kvalitního alkoholu a nechat měsíc macerovat. Můžete z nich připravit i sušený čaj, kdy přidáte oblíbené koření (například skořici, badyán, vanilku) a další oblíbené ovoce nakrájené na kousky a necháte dobře vysušit v troubě či sušičce. Skladujte v suchu a temnu, na čaj pak použijte jednu lžíci směsi, kterou necháte deset minut louhovat ve vroucí vodě.

Hložinky využijete i sušené

Čaj si můžete připravit i ze samotných sušených hložinek. Dvě lžíce plodů vložte do půl litru vody a deset minut povařte. Popíjejte dvakrát denně. Působí proti ledvinovým kamenům, ale hlavně jako tišící prostředek. Kdo nemůže večer usnout, měl by si před spaním uvařit právě hlohový čaj s medem. Lze jej použít i jako lék při únavě, nedostatku energie, závratích, pocitech strachu a nervozity.

Jaké mají hložinky účinky

Hlohy patří mezi léčivé rostliny, k čemuž lze použít všechny hlohy rostoucí v Česku. Podle webu bylinkyprovsechny.cz je nejdůležitější jeho použití pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard), výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.

Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje krevní oběh. 

Hloh ale působí velmi pomalu, je třeba jej užívat několik týdnů až měsíců a nesmí se užívat s dalšími léky na srdce.

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Návod na výrobu tinktur z bylinek plus dávkování a rady, jak je použít

Hložinková tinktura

Největší léčivé účinky mají hložinky používané v tinktuře. Tu připravíte tak, že čerstvě natrhané hložinky omyjete, osušíte a nakrájíte na malé kousky. Vložte do sklenice a zalijte kvalitním alkoholem (vodkou či slivovicí). Nechte zhruba měsíc, pravidelně protřepávejte. Nakonec je třeba směs přecedit přes plátýnko a tinkturu přelít do čisté uzavíratelné lahve. Užíváme třikrát denně 20–30 kapek tinktury.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby