Po každých Vánocích zůstane hromada balicích papírů. Foto: iStock

Po každých Vánocích zůstane hromada balicích papírů. | Foto: iStock

Děti milují tvoření z papíru. Foto: iStock

Děti milují tvoření z papíru. | Foto: iStock

Každý kousek papíru lze využít. Foto: iStock

Každý kousek papíru lze využít. | Foto: iStock

Vytvořte pro děti vystřihovánky. Foto: iStock

Vytvořte pro děti vystřihovánky. | Foto: iStock

Z balicích papírů nastříhejte proužky, z nichž umotáte spirálky. Foto: iStock

Z balicích papírů nastříhejte proužky, z nichž umotáte spirálky. | Foto: iStock

Děti milují tvoření z papíru. Foto: iStock
Každý kousek papíru lze využít. Foto: iStock
Vytvořte pro děti vystřihovánky. Foto: iStock
Z balicích papírů nastříhejte proužky, z nichž umotáte spirálky. Foto: iStock
5
Fotogalerie

Balicí papír po Vánocích: Nevyhazujte ho, recyklujte! 8 skvělých tipů, jak na to

Každý rok se snažíme našim blízkým udělat radost dárky, které ještě k tomu krásně zabalíme. A když Štědrý večer skončí, zůstává v obývacím pokoji ohromná hromada balicích papírů a stužek. Tahle kupa ale nemusí skončit v koši, balicí papíry i stužky můžete znovu použít. Přečtěte si jak a nechte se inspirovat skvělými nápady z Pinterestu.

1. Dopřejte svým knihám papírové obaly a sobě záložky

Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, určitě dobře víte, jak rychle se ničí obálky knih. Stačí chvilka nepozornosti a šmouhy nebo skvrny se už nikdy nezbavíte. Ze zbytků balicího papíru si snadno vytvoříte papírový obal na knihu, který ji ochrání.

Z dalších papírů vystříhejte nejrůznější vzory, například kytičky, hvězdy, geometrické tvary či další, a vámi vytvořený papírový obal jimi polepte. Další ornamenty můžete vytvořit ze stužek: Voilà, originální knižní obal je na světě!

DIY návod: Záložky do knih

Podobným způsobem postupujte při výrobě záložky, k tvoření můžete přizvat i děti. Z tvrdého papíru vystřihněte obdélník, na který můžete postupně lepit různobarevné ústřižky. Výsledné dílo zalaminujte, nebo alespoň pořádně přelepte izolepou a přidejte stužku.

2. Pošlete radost poštou aneb Originální pohlednice či přání potěší vaše známé

Podobně budete postupovat při vytváření originální pohlednice, přání či děkovné kartičky, kterými můžete potěšit své blízké.

3. Vytvořte dekorace do interiéru

Pokud patříte mezi tvořivce, nabízí se vám ještě mnohem větší využití balicího papíru! Můžete z něj udělat různé květiny a hvězdy, kterými si následně ozdobíte byt. Nádhernou inspiraci najdete v následujících dvou pinech, ale pokud pořádně zapátráte na Pinterestu, určitě najdete nápad přesně pro vás.

4. Obrázky

Do pěkného rámečku vlepte zajímavý balicí papír. Na něj pak můžete nalepit například fotografii a máte krásný dárek nebo výzdobu bytu. Balicí papír ale můžete polepit i dalšími vystřiženými ornamenty, vytvoříte si tak originální dekoraci. Vybírejte barvy a motivy, které se hodí k vám do obýváku, ten tak dostane úplně nový vzhled.

5. Pusťte se do origami a quillingu

Balicí papír je ideálním materiálem pro trénink origami, je měkký a dobře se s ním pracuje. Na internetu najdete návody na papírového jeřába nebo srdce, tak se během vánočních prázdnin můžete pustit do skládání.

Jestli jste ještě neslyšeli slovo quilling, pak vězte, že jde o skládání obrázků ze smotaných spirálek. Na quilling se hodí spíše tvrdší papír, takže pokud vás zaujme tato technika, z hromady papíru vyberte ten nejkvalitnější. Nebo použijte zbytky vázacích stuh.

6. Buďte praktičtí: Vyložte šuplíky, vytapetujte poličky

Zbytky papíru poslouží při renovaci staršího nábytku. Můžete jím vytapetovat nevzhledné vnitřky různých policových skříněk, které tak získají úplně jiný vzhled. Záleží samozřejmě na barvě a stylu použitého papíru. Starší šuplíky pak můžete vyložit papírem, který zakryje nehezké dno.

7. Vystřihovánky nejen pro děti

Děti baví pracovat s nůžkami, ale pokud nekupujete pravidelně nějaký časopis, máte možná nouzi o vhodný materiál. Když vyberete hezké zbytky balicího papíru, děti si s ním určitě vyhrají, naučí se jemné motorice a ještě ušetříte za drahé vystřihovánky z obchodu. Dětem můžete usnadnit práci, když jim na rub papíru nakreslíte vzor. Z povedených vystřižených kousků můžete potom dohromady vytvořit krásné věci k dekoraci.

8. Zužitkujte i stuhy

Již jednou použité vázací stuhy lze znovu zužitkovat, když z nich vytvoříte různé ozdoby na dárky do zásoby. Udělat můžete nejen různé mašličky, ale také hvězdičky a kytičky. Ze stuh lze nastříhat konfety, které můžete využít při nadcházejícím silvestru.

Doporučujeme

Články odjinud