vytisknout velikost písma Jak vytvořit z převislých pelargonií vodopád květů

Nepokukujte letos po kaskádách květů na cizích balkonech. Do „ledových mužů“ nějaký den zbývá; stačí navštívit zahradnictví, nakoupit rostliny a osázet truhlíky i mísy těmi nejpěknějšími pnoucími muškáty.

Do všech světových stran

Z původních pelargonií, jež jsou domovem v jižní Africe, pochází dnes známých téměř 240 druhů. Odtud se bere jejich vitalita a odolnost, s kterou přežijí i v méně vhodných podmínkách: krátkodobé, několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať máte balkon nebo okna orientovaná na kteroukoliv stranu.  

Klepněte pro větší obrázek
Pelargonie jsou nenáročné  

Čím je dobré začít?

Než nakoupíte převislé muškáty (Pelargonium peltatum), zkontrolujte truhlíky, které pro výsadbu máte. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky s třemi až pěti knoty, které v letních vedrech nejen zajišťují plynulý přísun vláhy, ale vyrovnávají i teplotu substrátu.

Ten se jinak na osluněném místě prohřeje až na padesát stupňů – tato teplota už poškozuje kořenový systém rostlin. Nelitujte proto peněz za dražší truhlíky, mívají podstatně delší životnost a vám ušetří čas, který byste strávili každodenní zálivkou.

Spočtěte si také, kolik rostlin budete potřebovat: do truhlíku šedesát centimetrů dlouhého počítejte se sedmi mladými rostlinami. Dáte-li o dva muškáty méně, nevadí, ale porost bude později řidší. 

Kvalitní sadba je základem úspěchu

Vyhněte se pokud možno výprodejům v supermarketech, kde se v přenosných boxech prodávají bezejmenné muškáty. Někdy mají i slabý kořenový systém, také už jsem si přinesla domů deset muškátů s několika kořínky sotva třícentimetrovými… Jsou dobré tak k dopěstování na příští sezonu, letos od nich ale žádné velké zázraky neočekávejte.

Klepněte pro větší obrázek
Při nákupu nevybírejte žádné chudinky, ale kvalitní rostliny 

V zahradnických centrech dostanete rostliny kvalitní, silné a označené jménem – budete vědět, kupujete-li poloplné či plnokvěté odrůdy a můžete si být jisti i barvou (silné sazenice v tuto dobu už nakvétají). Cena jedné sazenice se obvykle pohybuje kolem patnácti korun.  

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Kupte muškátům dobrý substrát a něco na posilněnou

Zároveň s muškáty vyberte i vhodný substrát: buď přímo pro pěstování pelargonií, v balení dvacet, padesát nebo sedmdesát pět litrů (ani tady nepřekročíte příliš přes sto korun). Vystačíte i se směsí pro balkonové kvetoucí rostliny, ceny a balení budou obdobné.  

Protože muškáty rychle rostou a hojně kvetou, potřebují pravidelné přihnojování během celé sezony. Hnojiva krystalická nebo tekutá koupíte buď určená přímo pro pelargonie, nebo pro kvetoucí balkonové rostliny, oba druhy jsou vyhovující.
 

Všechno připraveno, můžete sázet!

Máte jen obyčejné truhlíky? Pak jim ve dně udělejte odtokové otvory vzdálené od sebe alespoň patnáct centimetrů a zajistěte dobrou drenážní vrstvu. Zasypte substrátem a vysazujte rostliny jen tak hluboko, jak byly v koupených obalech. 

Po výsadbě zalijte a nechte pár dní spíše v polostínu, nespálí se listy. Samozavlažovací truhlík nepotřebuje drenáž, po výsadbě zalijte muškáty vrchem, teprve pak se naplní zavlažovací miska.  

Klepněte pro větší obrázek
Jak budou květenství postupně odkvétat, odstraňujte je

Dopřejte jim správnou výživu, nebudete litovat

Po výsadbě nechte muškáty alespoň dva týdny bez přihnojování – rostliny musí prokořenit, aby mohly výživu přijímat. Pak se řiďte návodem na vybraném hnojivu: tekutá hnojiva lze přidávat do zálivky jednou týdně, krystalická hnojiva po deseti až čtrnácti dnech.

Opět oceníte samozavlažovací truhlíky, kam přidáte hnojivo do podmisky a rostliny si příjem živin regulují rovnoměrně do příští zálivky samy. 

Naše babičky by se divily

Růžová v několika odstínech spolu s červenou, to byl výběr, v jakém se před lety pnoucí muškáty nabízely. Dodnes mají muškáty hladké laločnaté listy (podle jejich tvaru se česky nazývají břečťanolisté), květy jsou sestaveny v okolíku v počtu asi dvaceti pěti. Ale kultivary pnoucích pelargonií dnes dostanete s květy jednoduchými, poloplnými i plnými.  

Převislé pelargonie plnokvěté
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
Apricot losově oranžový poloplný středně
Bernardo červený poloplný raný
Blanche Roche bílý s okem plný střední
Granatit sametově rudý poloplný střední
Lilac filová lila plný střední
Mexicanerin bílý s červeným lemem plný raný
Mexican Tomcat tmavě rudý s bílou poloplný střední
Netalit sytě fialový plný střední
Red Sybil červený plný raný
Star Light Orange zářivě oranžový poloplný raný
Vicky Pacvicky fialovo růžový plný raný
Wico světle růžový poloplný raný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Jednobarevné bílé, růžové, lila, oranžové, rudé a tmavě fialové, muškáty s okem v odlišné výrazné barvě nebo květy dvoubarevnými, někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Nejste-li si jisti, jak barvy zkombinovat, volte raději střízlivější sestavu, nezapomínejte, že muškáty kvetou od května až do zámrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Krása květů vás bude těšit až do zámrazu 

Převislé pelargonie jednoduché
Název odrůdy Barva květu Kvetení Doba kvetení
Evka zářivě červený bohatě kvetoucí středně
Hapy Face Mexico sametově rudý,bílý pruh bohatě kvetoucí raný
H. F. White bílý s lila okem výrazný raný
Reinbow Neon zářivě růžový výrazný raný
Reinbow Orange oranžový velké okolíky raný
Reinbow Red světle červený bohatě kvetoucí raný
Reinbow Rose sytě růžový bohatě kvetoucí raný
Reinbow White čistě bílý výrazný raný
Vile de Paris Dresden bílý s nádechem růžové bohatě kvetoucí střední
Ville de Paris Lilac světle fialový bohatě kvetoucí raný
Vile de Paris Rot sytě červený bohatě kvetoucí raný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Máte málo místa?

Pak jsou pro vás přichystány novinky v podobě drobnolistých, bohatě kvetoucích pelargonií, jimž se říká Andělské oči. Květy bývají jednoduché v bohatých okolících a vícebarevné: část květu je světlejší (tmavší), některé odrůdy mají květy s kontrastním bílým lemováním. Nároky těchto pelargonií jsou stejné, krásně se vyjímají v závěsných nádobách. 

Pelargonie Andělské oči
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
'Angeleyes Bicolor' bílorůžový kompaktní střední
'A. Burbundy Red' bíločervený bohatě kvetoucí střední
'A. Burgundy' sytě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
'A. Rendy' tmavě růžovobílý kompaktní střední
'A. Viola' svítivě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
poznámka: odrůdy kvetoucí od počátku června (střední)

Nezvaní hosté

Nejběžnějšími škůdci na pelargoniích jsou mšice a molice. První pomoc při napadení mšicemi může být v podobě sprchy, kterou škůdce spláchnete. Je-li napadení větší nebo se opakuje, nezbývá než použít chemii – dobrý výsledek má postřik přípravkem Mospilan.

Větší patálie je s molicemi, tito minimotýlci jsou opatřeni voskovou vrstvičkou, jež je v dospělosti chrání. Ke všemu mají ještě třídenní reprodukční cyklus, takže boj s nimi často prohráváme.

Doporučuje se umístit poblíž návnadovou rostlinu, třeba fuchsii (té je skoro škoda) nebo tabák: molice se stáhnou na návnadu, kterou pak musíte zlikvidovat i se škůdcem (zabalit do igelitového pytle a spálit).  

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny občas pečlivě prozkoumejte, zda se na nich neusadili škůdci 

Trápení na listech

Kadeřavost listů pelargonií je viróza, při níž stačí odstraňovat napadené listy. Občas se objeví rez pelargoniová – příliš hustý porost proto nezalévejte na listy (opět výhoda samozavlažovacích truhlíků, kde toto nehrozí) a nechte pelargonie provětrat. Pokud se choroba rozšiřuje, použijte některý z prostředků vhodný pro ošetření okrasných rostlin. 

Budete-li se chtít vašimi kvetoucími muškáty pochlubit, můžete poslat na fórum AbecedyZahrady.cz fotografii. Přeji vám krásně rozkvetlá okna i balkony!

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

31.  3.  2021 |
Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velikonočních dekorací. Inspirujte se

Velikonoční tvoření: 300 nejkrásnějších velik…

Baví vás barvit vajíčka, toužíte po velikonočním věnci na dveře, krásném rozkvetlém zátiší nebo jen hledáte program na odpoledne s dětmi – máme pro vás nespočet nejrůznějších dekorací a výrobků, které si na Velikonoce 2021 můžete vyrobit. Mrkněte do galerie v úvodu článku, níže v článku pak si projděte další desítky jednoduchých i sofistikovaných nápadů. Určitě vám udělají radost.

27.  3.  2021 |
Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít

Šanta kočičí: Jak ji pěstovat a k čemu využít…

Trvalka šanta kočičí se čím dál častěji uplatňuje v okrasných výsadbách. Nenáročná rostlina, vzhledově připomínající levanduli či yzop, má podobné nároky na pěstování a stejně jako uvedené druhy má i ona léčivé účinky. Navíc, máte-li doma kočku, uvidíte, jak si šantu zamiluje. Ne nadarmo je její druhové jméno kočičí.

27.  3.  2021 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

2.  4.  2021 | | 3 N/A
Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na svých dveřích rozhodně musíte mít

Ty nejkrásnější velikonoční věnce, které na s…

Věnec na dveřích vás příjemně naladí při každém příchodu domů. Právě teď je nejvyšší čas vytvořit nějaký s velikonoční tématikou. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější kousky. Inspirujte se!

31.  3.  2021 |