vytisknout velikost písma Jak vytvořit z převislých pelargonií vodopád květů

Nepokukujte letos po kaskádách květů na cizích balkonech. Navštivte zahradnictví, nakupte rostliny a truhlíky i mísy osázejte těmi nejpěknějšími pnoucími muškáty.

Pelargonie pocházejí z jižní Afriky. Odtud se bere jejich úžasná vitalita a odolnost, se kterou přežijí i v méně vhodných podmínkách: krátkodobé, několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať už máte balkon, nebo okna orientovaná na kteroukoliv stranu.

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jaké truhlíky jsou pro převislé muškáty nejlepší?

Než nakoupíte převislé muškáty (Pelargonium peltatum), připravte nádoby, které pro výsadbu máte. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky s třemi až pěti knoty, které v letních vedrech nejen zajišťují plynulý přísun vláhy, ale vyrovnávají i teplotu substrátu. Ten se na osluněném místě může prohřát až na padesát stupňů – a tato teplota už poškozuje kořenový systém rostlin. Nelitujte proto peněz za dražší truhlíky, mívají podstatně delší životnost a vám ušetří čas, který byste strávili každodenní zálivkou. Spočtěte si také, kolik rostlin budete potřebovat: do truhlíku šedesát centimetrů dlouhého počítejte se sedmi mladými rostlinami. Dáte-li o dva muškáty méně, nevadí, ale porost bude později řidší.

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Kvalitní sadba je základem úspěchu

Vyhněte se pokud možno výprodejům v supermarketech, kde se v přenosných boxech prodávají bezejmenné muškáty. Někdy mají i slabý kořenový systém, také už jsem si přinesla domů deset muškátů s několika kořínky sotva třícentimetrovými… Jsou dobré tak k dopěstování na příští sezonu, letos od nich ale žádné velké zázraky neočekávejte. V zahradnických centrech dostanete rostliny kvalitní, silné a označené jménem – budete vědět, kupujete-li poloplné či plnokvěté odrůdy, a můžete si být jisti i barvou. Nejvýhodněji je pořídíte v hobbymarketech v balení po deseti kusech: pelargonie s jednoduchými květy za 89 Kč, s květy poloplnými nebo plnými za 129 Kč. Rozrostlejší sazenice v samostatných květináčích se většinou prodávají v rozmezí od 34 Kč do 79 Kč. V menších zahradnictvích jsou muškáty dražší, na druhou stranu zde zpravidla koupíte opravdu silné a zdravé sazenice. 

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Substrát a hnojivo pro muškáty

Zároveň s muškáty vyberte i vhodný substrát: buď přímo pro pěstování pelargonií, v balení dvacet, padesát nebo sedmdesát pět litrů, ale vystačíte i se směsí pro balkonové kvetoucí rostliny. Protože muškáty rychle rostou a hojně kvetou, potřebují pravidelné přihnojování během celé sezony. Hnojiva krystalická nebo tekutá koupíte buď určená přímo pro pelargonie, nebo pro kvetoucí balkonové rostliny, oba druhy jsou vyhovující.

Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v polovině září

Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v polovině září

Jak sázet pelargonie a co dělat po výsadbě?

Jestliže máte všechno připraveno, můžete sázet. Máte jen obyčejné truhlíky? Pak jim ve dně udělejte odtokové otvory vzdálené od sebe alespoň patnáct centimetrů a zajistěte dobrou drenážní vrstvu. Zasypte substrátem a vysazujte rostliny jen tak hluboko, jak byly v koupených obalech. Po výsadbě zalijte a nechte rostliny pár dní spíše v polostínu, ať se jim nespálí listy. Samozavlažovací truhlík nepotřebuje drenáž, po výsadbě zalijte muškáty vrchem, teprve pak se naplní zavlažovací miska. Po výsadbě nechte muškáty alespoň dva týdny bez přihnojování – rostliny musí prokořenit, aby mohly výživu přijímat. Pak se řiďte návodem na vybraném hnojivu: tekutá hnojiva lze přidávat do zálivky jednou týdně, krystalická hnojiva po deseti až čtrnácti dnech. Opět oceníte samozavlažovací truhlíky: hnojivo přidáte do podmisky a rostliny si příjem živin regulují rovnoměrně do příští zálivky samy.

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Druhy převislých muškátů: Je z čeho vybírat!

Růžová v několika odstínech spolu s červenou, to byl výběr, v němž se před lety pnoucí muškáty nabízely. Dodnes mají muškáty hladké laločnaté listy (podle jejich tvaru se česky nazývají břečťanolisté), květy jsou sestaveny v okolíku v počtu asi dvaceti pěti. Ale kultivary pnoucích pelargonií dnes dostanete s květy jednoduchými, poloplnými i plnými.

Převislé pelargonie plnokvěté
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
Apricot losově oranžový poloplný středně
Bernardo červený poloplný raný
Blanche Roche bílý s okem plný střední
Granatit sametově rudý poloplný střední
Lilac fialová lila plný střední
Mexicanerin bílý s červeným lemem plný raný
Mexican Tomcat tmavě rudý s bílou poloplný střední
Netalit sytě fialový plný střední
Red Sybil červený plný raný
Star Light Orange zářivě oranžový poloplný raný
Vicky Pacvicky fialovo růžový plný raný
Wico světle růžový poloplný raný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května – rané, od konce května – střední

Jednobarevné bílé, růžové, lila, oranžové, rudé a tmavě fialové, muškáty s okem v odlišné výrazné barvě nebo květy dvoubarevnými, někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Jestliže si nejste jisti, jak barvy zkombinovat, volte raději střízlivější sestavu, nezapomínejte, že muškáty kvetou od května až do zámrazu.

Převislé pelargonie jednoduché
Název odrůdy Barva květu Kvetení Doba kvetení
Evka zářivě červený bohatě kvetoucí středně
Hapy Face Mexico sametově rudý, bílý pruh bohatě kvetoucí raný
H. F. White bílý s lila okem výrazný raný
Reinbow Neon zářivě růžový výrazný raný
Reinbow Orange oranžový velké okolíky raný
Reinbow Red světle červený bohatě kvetoucí raný
Reinbow Rose sytě růžový bohatě kvetoucí raný
Reinbow White čistě bílý výrazný raný
Vile de Paris Dresden bílý s nádechem růžové bohatě kvetoucí střední
Ville de Paris Lilac světle fialový bohatě kvetoucí raný
Vile de Paris Rot sytě červený bohatě kvetoucí raný

poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května – rané, od konce května – střední

Za pozornost určitě stojí i drobnolisté, bohatě kvetoucí pelargonie, jimž se říká andělské oči. Květy bývají jednoduché v bohatých okolících a vícebarevné: část květu je světlejší (tmavší), některé odrůdy mají květy s kontrastním bílým lemováním. Nároky těchto pelargonií jsou stejné, krásně se vyjímají v závěsných nádobách

Pelargonie andělské oči
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
'Angeleyes Bicolor' růžovobílý kompaktní střední
'A. Burbundy Red' bíločervený bohatě kvetoucí střední
'A. Burgundy' sytě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
'A. Rendy' tmavě růžovobílý kompaktní střední
'A. Viola' svítivě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
poznámka: odrůdy kvetoucí od počátku června (střední)

Jak na mšice a molice?

Nejběžnějšími škůdci na pelargoniích jsou mšice a molice. První pomoc při napadení mšicemi může být v podobě sprchy, kterou škůdce spláchnete. Je-li napadení větší nebo se opakuje, nezbývá než použít chemii. Větší patálie je s molicemi, tito minimotýlci jsou opatřeni voskovou vrstvičkou, jež je v dospělosti chrání. Ke všemu mají ještě třídenní reprodukční cyklus, takže boj s nimi často prohráváme. Doporučuje se umístit poblíž návnadovou rostlinu, třeba fuchsii (té je skoro škoda) nebo tabák: molice se stáhnou na návnadu, kterou pak musíte zlikvidovat i se škůdcem (zabalit do igelitového pytle a spálit).

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Kadeřavost listů a další choroby

Kadeřavost listů pelargonií je viróza, při níž stačí odstraňovat napadené listy. Občas se objeví rez pelargoniová – příliš hustý porost proto nezalévejte na listy (opět výhoda samozavlažovacích truhlíků, kde toto nehrozí) a nechte pelargonie provětrat. Pokud se choroba rozšiřuje, použijte některý z prostředků vhodných pro ošetření okrasných rostlin.

VIDEO: Podívejte se, jak se starat o balkonové rostliny.

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Svatý Jan nás čeká už za měsíc! Obstarejte si včas veškeré suroviny a vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada
Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak je využít na maximum!

Úložné prostory v garáži: Inspirujte se, jak …

Jak využít prostory garáže? Kromě zahradního nářadí v ní uskladníte hromady dalších věcí, například sportovní náčiní či potraviny, které se vyplatí nakupovat ve velkém. Jak vše zorganizovat, aby v garáži nepanoval nepořádek? Prohledali jsme Pinterest a našli ta nejlepší úložná řešení pro každého.

21.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
GarážÚložné prostory