vytisknout velikost písma Jak vytvořit z převislých pelargonií vodopád květů

Nepokukujte letos po kaskádách květů na cizích balkonech. Do „ledových mužů“ nějaký den zbývá; stačí navštívit zahradnictví, nakoupit rostliny a osázet truhlíky i mísy těmi nejpěknějšími pnoucími muškáty.

Do všech světových stran

Z původních pelargonií, jež jsou domovem v jižní Africe, pochází dnes známých téměř 240 druhů. Odtud se bere jejich vitalita a odolnost, s kterou přežijí i v méně vhodných podmínkách: krátkodobé, několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať máte balkon nebo okna orientovaná na kteroukoliv stranu.  

Klepněte pro větší obrázek
Pelargonie jsou nenáročné  

Čím je dobré začít?

Než nakoupíte převislé muškáty (Pelargonium peltatum), zkontrolujte truhlíky, které pro výsadbu máte. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky s třemi až pěti knoty, které v letních vedrech nejen zajišťují plynulý přísun vláhy, ale vyrovnávají i teplotu substrátu.

Ten se jinak na osluněném místě prohřeje až na padesát stupňů – tato teplota už poškozuje kořenový systém rostlin. Nelitujte proto peněz za dražší truhlíky, mívají podstatně delší životnost a vám ušetří čas, který byste strávili každodenní zálivkou.

Spočtěte si také, kolik rostlin budete potřebovat: do truhlíku šedesát centimetrů dlouhého počítejte se sedmi mladými rostlinami. Dáte-li o dva muškáty méně, nevadí, ale porost bude později řidší. 

Kvalitní sadba je základem úspěchu

Vyhněte se pokud možno výprodejům v supermarketech, kde se v přenosných boxech prodávají bezejmenné muškáty. Někdy mají i slabý kořenový systém, také už jsem si přinesla domů deset muškátů s několika kořínky sotva třícentimetrovými… Jsou dobré tak k dopěstování na příští sezonu, letos od nich ale žádné velké zázraky neočekávejte.

Klepněte pro větší obrázek
Při nákupu nevybírejte žádné chudinky, ale kvalitní rostliny 

V zahradnických centrech dostanete rostliny kvalitní, silné a označené jménem – budete vědět, kupujete-li poloplné či plnokvěté odrůdy a můžete si být jisti i barvou (silné sazenice v tuto dobu už nakvétají). Cena jedné sazenice se obvykle pohybuje kolem patnácti korun.  

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Kupte muškátům dobrý substrát a něco na posilněnou

Zároveň s muškáty vyberte i vhodný substrát: buď přímo pro pěstování pelargonií, v balení dvacet, padesát nebo sedmdesát pět litrů (ani tady nepřekročíte příliš přes sto korun). Vystačíte i se směsí pro balkonové kvetoucí rostliny, ceny a balení budou obdobné.  

Protože muškáty rychle rostou a hojně kvetou, potřebují pravidelné přihnojování během celé sezony. Hnojiva krystalická nebo tekutá koupíte buď určená přímo pro pelargonie, nebo pro kvetoucí balkonové rostliny, oba druhy jsou vyhovující.
 

Všechno připraveno, můžete sázet!

Máte jen obyčejné truhlíky? Pak jim ve dně udělejte odtokové otvory vzdálené od sebe alespoň patnáct centimetrů a zajistěte dobrou drenážní vrstvu. Zasypte substrátem a vysazujte rostliny jen tak hluboko, jak byly v koupených obalech. 

Po výsadbě zalijte a nechte pár dní spíše v polostínu, nespálí se listy. Samozavlažovací truhlík nepotřebuje drenáž, po výsadbě zalijte muškáty vrchem, teprve pak se naplní zavlažovací miska.  

Klepněte pro větší obrázek
Jak budou květenství postupně odkvétat, odstraňujte je

Dopřejte jim správnou výživu, nebudete litovat

Po výsadbě nechte muškáty alespoň dva týdny bez přihnojování – rostliny musí prokořenit, aby mohly výživu přijímat. Pak se řiďte návodem na vybraném hnojivu: tekutá hnojiva lze přidávat do zálivky jednou týdně, krystalická hnojiva po deseti až čtrnácti dnech.

Opět oceníte samozavlažovací truhlíky, kam přidáte hnojivo do podmisky a rostliny si příjem živin regulují rovnoměrně do příští zálivky samy. 

Naše babičky by se divily

Růžová v několika odstínech spolu s červenou, to byl výběr, v jakém se před lety pnoucí muškáty nabízely. Dodnes mají muškáty hladké laločnaté listy (podle jejich tvaru se česky nazývají břečťanolisté), květy jsou sestaveny v okolíku v počtu asi dvaceti pěti. Ale kultivary pnoucích pelargonií dnes dostanete s květy jednoduchými, poloplnými i plnými.  

Převislé pelargonie plnokvěté
Název odrůdyBarva květuTvar květuDoba kvetení
Apricotlosově oranžovýpoloplnýstředně
Bernardočervenýpoloplnýraný
Blanche Rochebílý s okemplnýstřední
Granatitsametově rudýpoloplnýstřední
Lilacfilová lilaplnýstřední
Mexicanerinbílý s červeným lememplnýraný
Mexican Tomcattmavě rudý s bíloupoloplnýstřední
Netalitsytě fialovýplnýstřední
Red Sybilčervenýplnýraný
Star Light Orangezářivě oranžovýpoloplnýraný
Vicky Pacvickyfialovo růžovýplnýraný
Wicosvětle růžovýpoloplnýraný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Jednobarevné bílé, růžové, lila, oranžové, rudé a tmavě fialové, muškáty s okem v odlišné výrazné barvě nebo květy dvoubarevnými, někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Nejste-li si jisti, jak barvy zkombinovat, volte raději střízlivější sestavu, nezapomínejte, že muškáty kvetou od května až do zámrazu.

Klepněte pro větší obrázek
Krása květů vás bude těšit až do zámrazu 

Převislé pelargonie jednoduché
Název odrůdyBarva květuKveteníDoba kvetení
Evkazářivě červenýbohatě kvetoucístředně
Hapy Face Mexicosametově rudý,bílý pruhbohatě kvetoucíraný
H. F. Whitebílý s lila okemvýraznýraný
Reinbow Neonzářivě růžovývýraznýraný
Reinbow Orangeoranžovývelké okolíkyraný
Reinbow Redsvětle červenýbohatě kvetoucíraný
Reinbow Rosesytě růžovýbohatě kvetoucíraný
Reinbow Whitečistě bílývýraznýraný
Vile de Paris Dresdenbílý s nádechem růžovébohatě kvetoucístřední
Ville de Paris Lilacsvětle fialovýbohatě kvetoucíraný
Vile de Paris Rotsytě červenýbohatě kvetoucíraný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Máte málo místa?

Pak jsou pro vás přichystány novinky v podobě drobnolistých, bohatě kvetoucích pelargonií, jimž se říká Andělské oči. Květy bývají jednoduché v bohatých okolících a vícebarevné: část květu je světlejší (tmavší), některé odrůdy mají květy s kontrastním bílým lemováním. Nároky těchto pelargonií jsou stejné, krásně se vyjímají v závěsných nádobách. 

Pelargonie Andělské oči
Název odrůdyBarva květuTvar květuDoba kvetení
'Angeleyes Bicolor'bílorůžovýkompaktnístřední
'A. Burbundy Red'bíločervenýbohatě kvetoucístřední
'A. Burgundy'sytě růžový, bílý lembohatě kvetoucístřední
'A. Rendy'tmavě růžovobílýkompaktnístřední
'A. Viola'svítivě růžový, bílý lembohatě kvetoucístřední
poznámka: odrůdy kvetoucí od počátku června (střední)

Nezvaní hosté

Nejběžnějšími škůdci na pelargoniích jsou mšice a molice. První pomoc při napadení mšicemi může být v podobě sprchy, kterou škůdce spláchnete. Je-li napadení větší nebo se opakuje, nezbývá než použít chemii – dobrý výsledek má postřik přípravkem Mospilan.

Větší patálie je s molicemi, tito minimotýlci jsou opatřeni voskovou vrstvičkou, jež je v dospělosti chrání. Ke všemu mají ještě třídenní reprodukční cyklus, takže boj s nimi často prohráváme.

Doporučuje se umístit poblíž návnadovou rostlinu, třeba fuchsii (té je skoro škoda) nebo tabák: molice se stáhnou na návnadu, kterou pak musíte zlikvidovat i se škůdcem (zabalit do igelitového pytle a spálit).  

Klepněte pro větší obrázek
Rostliny občas pečlivě prozkoumejte, zda se na nich neusadili škůdci 

Trápení na listech

Kadeřavost listů pelargonií je viróza, při níž stačí odstraňovat napadené listy. Občas se objeví rez pelargoniová – příliš hustý porost proto nezalévejte na listy (opět výhoda samozavlažovacích truhlíků, kde toto nehrozí) a nechte pelargonie provětrat. Pokud se choroba rozšiřuje, použijte některý z prostředků vhodný pro ošetření okrasných rostlin. 

Budete-li se chtít vašimi kvetoucími muškáty pochlubit, můžete poslat na fórum AbecedyZahrady.cz fotografii. Přeji vám krásně rozkvetlá okna i balkony!

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

28.  11.  2018 |
Fíkus: Pěstování od A do Z

Fíkus: Pěstování od A do Z

Pokojové fíkusy patří k oblíbeným rostlinám hlavně proto, že dokáží čistit vzduch a mají minimální nároky na péči. Přesto ale existují věci, na které si při pěstování těchto pokojovek musíte dát pozor. Které to jsou?

9.  1.  2019 |
Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově růžová. Co dokáží s interiérem?

Barva roku 2019 je medově hnědá i korálově rů…

Zajímáte se o interiérový design a sledujete aktuální trendy? Pak už určitě netrpělivě čekáte na informaci, která z barev se letos stane tou nej. Na světe je několik společností, které určují trendy. Jejich volba tentokrát padla na medově hnědou, korálově růžovou, terakotovou a velmi tmavě zelenou. V naší velké fotogalerii si je můžete prohlédnout.

13.  1.  2019 |
Drhání je zase v módě: Vyrobte si kabelku, závěs na květináč či lapač snů

Drhání je zase v módě: Vyrobte si kabelku, zá…

V 70. letech bylo velmi populární. Drhané doplňky zdobily nejen každý interiér, ale i většinu žen. Pak ale upadlo v zapomnění. Nyní se však tato technika, nazývaná také makramé, opět vrací do módy. Pro vaši inspiraci jsme připravili galerii těch nejzajímavějších výrobků. Který se vám líbí nejvíc?

6.  1.  2019 |