vytisknout velikost písma Jak vytvořit z převislých pelargonií vodopád květů

Nepokukujte letos po kaskádách květů na cizích balkonech. Do „ledových mužů“ nějaký den zbývá; stačí navštívit zahradnictví, nakoupit rostliny a osázet truhlíky i mísy těmi nejpěknějšími pnoucími muškáty.

Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, odtud se bere jejich vitalita a odolnost, s kterou přežijí i v méně vhodných podmínkách: krátkodobé, několikadenní sucho je neumoří, porostou a pokvetou, ať máte balkon nebo okna orientovaná na kteroukoliv stranu.  

Úvodní foto: iStock

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jak pěstovat muškáty ze semínek, aby se krásně rozrostly

Jaké truhlíky jsou pro převislé muškáty nejlepší?

Než nakoupíte převislé muškáty (Pelargonium peltatum), zkontrolujte truhlíky, které pro výsadbu máte. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky s třemi až pěti knoty, které v letních vedrech nejen zajišťují plynulý přísun vláhy, ale vyrovnávají i teplotu substrátu.

Ten se jinak na osluněném místě prohřeje až na padesát stupňů – tato teplota už poškozuje kořenový systém rostlin. Nelitujte proto peněz za dražší truhlíky, mívají podstatně delší životnost a vám ušetří čas, který byste strávili každodenní zálivkou.

Spočtěte si také, kolik rostlin budete potřebovat: do truhlíku šedesát centimetrů dlouhého počítejte se sedmi mladými rostlinami. Dáte-li o dva muškáty méně, nevadí, ale porost bude později řidší. 

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Vzpřímené pelargonie: zaplňte svůj balkon krásnými květy

Kvalitní sadba je základem úspěchu

Vyhněte se pokud možno výprodejům v supermarketech, kde se v přenosných boxech prodávají bezejmenné muškáty. Někdy mají i slabý kořenový systém, také už jsem si přinesla domů deset muškátů s několika kořínky sotva třícentimetrovými… Jsou dobré tak k dopěstování na příští sezonu, letos od nich ale žádné velké zázraky neočekávejte.

V zahradnických centrech dostanete rostliny kvalitní, silné a označené jménem – budete vědět, kupujete-li poloplné či plnokvěté odrůdy a můžete si být jisti i barvou (silné sazenice v tuto dobu už nakvétají). Cena jedné sazenice se obvykle pohybuje kolem patnácti korun.  

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Za pelargonie nemusíte platit! Vypěstujte si vlastní sazenice!

Substrát a hnojivo pro muškáty

Zároveň s muškáty vyberte i vhodný substrát: buď přímo pro pěstování pelargonií, v balení dvacet, padesát nebo sedmdesát pět litrů (ani tady nepřekročíte příliš přes sto korun). Vystačíte i se směsí pro balkonové kvetoucí rostliny, ceny a balení budou obdobné.  

Protože muškáty rychle rostou a hojně kvetou, potřebují pravidelné přihnojování během celé sezony. Hnojiva krystalická nebo tekutá koupíte buď určená přímo pro pelargonie, nebo pro kvetoucí balkonové rostliny, oba druhy jsou vyhovující.

Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v polovině září

Co s muškáty přes zimu? Začněte to řešit už v polovině září

Jak sázet pelargonie a co dělat po výsadbě?

Jestliže máte všechno připraveno, můžete sázet. Máte jen obyčejné truhlíky? Pak jim ve dně udělejte odtokové otvory vzdálené od sebe alespoň patnáct centimetrů a zajistěte dobrou drenážní vrstvu. Zasypte substrátem a vysazujte rostliny jen tak hluboko, jak byly v koupených obalech. 

Po výsadbě zalijte a nechte rostliny pár dní spíše v polostínu, ať se jim nespálí listy. Samozavlažovací truhlík nepotřebuje drenáž, po výsadbě zalijte muškáty vrchem, teprve pak se naplní zavlažovací miska.  

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

Po výsadbě nechte muškáty alespoň dva týdny bez přihnojování – rostliny musí prokořenit, aby mohly výživu přijímat. Pak se řiďte návodem na vybraném hnojivu: tekutá hnojiva lze přidávat do zálivky jednou týdně, krystalická hnojiva po deseti až čtrnácti dnech.

Opět oceníte samozavlažovací truhlíky, kam přidáte hnojivo do podmisky a rostliny si příjem živin regulují rovnoměrně do příští zálivky samy. 

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Druhy převislých muškátů: Je z čeho vybírat!

Růžová v několika odstínech spolu s červenou, to byl výběr, v jakém se před lety pnoucí muškáty nabízely. Dodnes mají muškáty hladké laločnaté listy (podle jejich tvaru se česky nazývají břečťanolisté), květy jsou sestaveny v okolíku v počtu asi dvaceti pěti. Ale kultivary pnoucích pelargonií dnes dostanete s květy jednoduchými, poloplnými i plnými.  

Převislé pelargonie plnokvěté
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
Apricot losově oranžový poloplný středně
Bernardo červený poloplný raný
Blanche Roche bílý s okem plný střední
Granatit sametově rudý poloplný střední
Lilac filová lila plný střední
Mexicanerin bílý s červeným lemem plný raný
Mexican Tomcat tmavě rudý s bílou poloplný střední
Netalit sytě fialový plný střední
Red Sybil červený plný raný
Star Light Orange zářivě oranžový poloplný raný
Vicky Pacvicky fialovo růžový plný raný
Wico světle růžový poloplný raný
poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Jednobarevné bílé, růžové, lila, oranžové, rudé a tmavě fialové, muškáty s okem v odlišné výrazné barvě nebo květy dvoubarevnými, někdy je opravdu těžké se rozhodnout. Nejste-li si jisti, jak barvy zkombinovat, volte raději střízlivější sestavu, nezapomínejte, že muškáty kvetou od května až do zámrazu.

Převislé pelargonie jednoduché
Název odrůdy Barva květu Kvetení Doba kvetení
Evka zářivě červený bohatě kvetoucí středně
Hapy Face Mexico sametově rudý,bílý pruh bohatě kvetoucí raný
H. F. White bílý s lila okem výrazný raný
Reinbow Neon zářivě růžový výrazný raný
Reinbow Orange oranžový velké okolíky raný
Reinbow Red světle červený bohatě kvetoucí raný
Reinbow Rose sytě růžový bohatě kvetoucí raný
Reinbow White čistě bílý výrazný raný
Vile de Paris Dresden bílý s nádechem růžové bohatě kvetoucí střední
Ville de Paris Lilac světle fialový bohatě kvetoucí raný
Vile de Paris Rot sytě červený bohatě kvetoucí raný

poznámka: odrůdy kvetoucí od poloviny května -rané, od konce května-střední

Za pozornost určitě stojí i drobnolisté, bohatě kvetoucích pelargonie, jimž se říká Andělské oči. Květy bývají jednoduché v bohatých okolících a vícebarevné: část květu je světlejší (tmavší), některé odrůdy mají květy s kontrastním bílým lemováním. Nároky těchto pelargonií jsou stejné, krásně se vyjímají v závěsných nádobách

Pelargonie Andělské oči
Název odrůdy Barva květu Tvar květu Doba kvetení
'Angeleyes Bicolor' bílorůžový kompaktní střední
'A. Burbundy Red' bíločervený bohatě kvetoucí střední
'A. Burgundy' sytě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
'A. Rendy' tmavě růžovobílý kompaktní střední
'A. Viola' svítivě růžový, bílý lem bohatě kvetoucí střední
poznámka: odrůdy kvetoucí od počátku června (střední)

Jak na mšice a molice?

Nejběžnějšími škůdci na pelargoniích jsou mšice a molice. První pomoc při napadení mšicemi může být v podobě sprchy, kterou škůdce spláchnete. Je-li napadení větší nebo se opakuje, nezbývá než použít chemii.

Větší patálie je s molicemi, tito minimotýlci jsou opatřeni voskovou vrstvičkou, jež je v dospělosti chrání. Ke všemu mají ještě třídenní reprodukční cyklus, takže boj s nimi často prohráváme.

Doporučuje se umístit poblíž návnadovou rostlinu, třeba fuchsii (té je skoro škoda) nebo tabák: molice se stáhnou na návnadu, kterou pak musíte zlikvidovat i se škůdcem (zabalit do igelitového pytle a spálit).  

Balkonové jahody: Které odrůdy zvolit a jak se o ně starat

Balkonové jahody: Které odrůdy zvolit a jak se o ně starat

Kadeřavost listů a další choroby

Kadeřavost listů pelargonií je viróza, při níž stačí odstraňovat napadené listy. Občas se objeví rez pelargoniová – příliš hustý porost proto nezalévejte na listy (opět výhoda samozavlažovacích truhlíků, kde toto nehrozí) a nechte pelargonie provětrat. Pokud se choroba rozšiřuje, použijte některý z prostředků vhodný pro ošetření okrasných rostlin. 

VIDEO: Podívejte se, jak se starat o balkónové rostliny.

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Pravidla pěstování petúnií: Jak mít ten nejkrásnější balkon

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny